15 نکته ای که در خرید خانه به آن دقت نمی‌کنیم

چرا برخی بعد از خرید خانه پشیمان می شوند؟
دوشنبه 20 شهریور / 0 / 2120

15 نکته ای که در خرید خانه به آن دقت نمی‌کنیم

15 مورد که در خرید خانه به آن‌ها دقت نمیکنیم

 

هنگام خرید خانه معمولا افراد اول به منطقه، متراژ و قیمت خانه‌ها توجه می‌کنند. در قسمت‌های بعدی اصولا به کابینت‌ها و سالم بودن دیوارها دقت می‌کنند، اما موارد مهمی نیز هستند که خریداران به آن‌ها دقت نمی‌کنند.

 

1- ابعاد و جنس دیوارها:

 در صورتی که ضخامت دیوارها کم باشد، صدا و حرارت از آنها عبور می‌کند و در زمستان سرد و در تابستان گرم می‌شود. با توجه به این که عبور صدا در آپارتمان‌های امروزی، یکی از عوامل مهم آزار و اذیت ساکنین است، باید به ابعاد و جنس دیوارها دقت کرد. معمولا دیوارهای از جنس بلوک‌های لیکا تا دو برابر عایق‌های بهتری در مقابل دیوارهای سفالی هستند. از داخل سرویس‌ها و یا با ضربه زدن به دیوارها می‌توان جنس آن‌هارا مشخص کرد.

 

2- ابعاد کنتورهای برق، گاز، آب:

ایعاد این کنتورها در کم یا زیاد شدن فشار در واحدها تاثیرگذار است. کم بودن قطر لولۀ آب برای واحدها در فصل‌های گرم، باعث کم شدن فشار آب می‌شود. ضعیف بودن کنتور گاز باعث کم شدن فشار در فصل‌های سرد می‌‍شود و ضعیف بودن کنتور برق نیز می‌تواند باعث پریدن کنتور در زمان‌های اوج مصرف باشد.

 

3- جنس لوازم و مصالح استفاده شده:

جنس سیم‌های برق، لوله‌های آب، گاز و نحوۀ اجرای آنها بسیار مهم است. یک سیم برق غیراستاندارد می‌تواند باعث اتصالی و سوختن لوازم منزل شود. لوله‌های آب و گاز غیراستاندارد می‌توانند باعث نشتی در فضای خانه باشند. معمولا در خانه‌ها در برخی از نقاط داکت‌هایی را برای عبور تاسیسات در نظر می‌گیرند. با باز کردن درب این داکت‌ها و بررسی جنس و نحوه‌ی کار تاسیسات می‌توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد.

 

4- توجه به سیمکشی تلفن:

 با توجه به نیاز روز افزون اینترنت، سیم‌کشی‌های غیر اصولی می‌توانند تا 50 درصد سرعت اینترنت خانه‌‌ها را کاهش دهند یا روی خط‌ها باعث ایجاد نویز شوند. پس بررسی جنس این سیم‌ها نیز، از مهم‌ترین موارد خرید یک خانه است.

 

 

5- توجه به ساختمان‌های مجاور:

در صورتی که ساختمان‌های مجاور قدیمی باشند، دو ایراد ممکن است پیش بیاید:

الف- امکان ساخت خانه‌ها و ایجاد آزار و اذیت برای شما وجود دارد.

ب- ممکن است در زمان ساخت ساختمان‌تان سازنده مجبور به اجرای فنداسیون به صورت دوتکه شده باشد، که همین موضوع می‌تواند مقاومت ساختمان را در زمان زلزله تهران کاهش دهد. پس بهتر است با یک مهندس سازه در این رابطه مشورت کنید.

 

6- بررسی به اسکلت ساختمان:

اسکلت ساختمان با توجه به قرارگیری تهران در منطقۀ پر خطر از نظر زلزله، بسیار اهمیت دارد. در برخی از قسمت‌ها، مانند پارکینگ و محل قرارگیری سقف‌های کاذب در سرویس‌ها، امکان بازدید اسکلت ساختمان وجود دارد. جنس مصالح (نوع ماسه‌ی استفاده شده، نوع بتن، نحوه‌ی بتن‌ریزی، جوش اسکلت‌ها) و نحوه‌ی اجرای کار تا حد زیادی از این نقاط مشخص است.

 

7- توجه به مدت زمان ساخت:

ساخت ساختمان در زمستان ممکن است، مخاطراتی را برای برخی از مراحل ساخت و ساز به وجود آورد؛ پس بهتر است زمان‌بندی ساخت را چک کنید تا حداقل مقدار ممکن آن، به‌خصوص در بتن‌ریزی‌ها در زمستان اجرا شده باشد.

 

8- دقت در انتخاب طبقات:

در ساختمان‌ها معمولا طبقۀ دوم به دلیل نداشتن سر و صدای پارکینگ، طبقۀ یکی مانده به آخر به دلیل نداشتن مشکلات پشت بام از قبیل سرما یا نشت آب مناسب‌تر هستند.

 

9- نور جنوبی برای خانه‌ها 70 درصد بیشتر از نور شمالی روشنایی دارد.

 

10- ایزولاسیون ساختمان:

نحوه‌ی انجام کارهای ایزولاسیون یا قیرگونی را نیز می‌توان از پشت‌بام حدس زد. در صورتی که درز‌ها به صورت درست اجرا شده باشند و قیرگونی بالا آمده باشد، معمولا این موارد در ایزوالاسیون واحدها هم مراعات شده و امکان نشتی در این ساختمان‌ها نیز کمتر است.

 

11- تاسیسات برودتی؛ اسپیلت ، کولرگازی یا کولر آبی؟

در تهران کولر آبی از اسپیلت و کولر گازی بهتر است، زیرا مصرف برق کمتری دارد و هزینه‌های نگهداری اسپیلت و کولرگازی را ندارد. یکی از ایرادهای اسپیلت‌ها نیاز به سرویس‌های مرتب است، که هم هزینه‌ی زیادی دارد وهم زمان‌بر است.

 

12- پکیج بهتر است یا موتورخانه؟

با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بهتر است تا حد توان انشعابات را برای مدیریت بهتر از هم جدا کرد. پس در نتیجه استفاده از پکیج‌ها به‌صرفه‌تر است.

 

13- تضعیف تیرچه ها برای رابیست کاری سقف‌ها

 در برخی از ساختمان‌ها برای ایجاد طرح در سقف آپارتمانها از تیرچه‌ها استفاده می‌شود، که همین موضوع تیرچه‌هارا تضعیف و در زلزله از مقاوت آن‌ها  را کم می‌کند.

 

14- پر کردن بیش از حد کف ساختمان:

این کار باعث سنگین شدن ساختمان و تخریب بیشتر آن در زلزله می‌شود. این موضوع را معمولا از ضخامت کف در راه‌پله‌ها می‌توان حدس زد.

 

15-  جنس و مدل درهای داخلی و خارجی:

حتی درهای ورودی ضد سرقت نیز انواع متفاوتی دارند. جنس درها، ضخامت ورق آن‌ها، ترک یا چینی بودن، جزء مسائلی است که در قیمت و کیفیت آن‌ها تاثیر دارد. در ارتباط با درب‌های داخلی نیز موارد بسیار زیادی وجود دارد، که عبور صدا و گرما و ضد آب بودن از مهم‌ترین عوامل آن است.

 

نتیجه گیری:

زمانی که افراد برای مشاوره‌ی خرید یک خانه با من تماس می‌گیرند، سوالاتی مانند: پکیج بهتراست یا موتورخانه؟ اسپیلت بهتر است یا کولر آبی؟ و ... می‌پرسند. بعد از هماهنگی، زمانی که برای کارشناسی منزل به واحدها مراجعه می‌کنیم، مسائلی را در ساخت خانه‌ها مشاهده می‌کنیم که اهمیت بسیار بیشتری نسبت به کولر یا پکیج یا پارکت دارند. پکیج کولر یا هر مسئله دیگری را می‌توان درست کرد، اما ایرادات اجرایی در اسکلت ساختمان را به سختی ممکن است بتوان اصلاح نمود. ایرادهایی که شاید به قیمت جان انسان‌ها تمام شود و با کمی دقت و مشاوره با افرادی که آگاهی ساختمانی دارند، به سادگی قابل اجتناب اند.

 

            * برای مشاوره و سوالات بیشتر، می‌توانید با شماره‌ی " 09121723670 : مهندس آبائی " تماس حاصل نمایید. *