منظره ای که فراموشش نمی کنید

شورمست جادویی در نزدیکی تهران، یک مقصد عالی برای گردش
دوشنبه 20 شهریور / 1 / 2289

منظره ای که فراموشش نمی کنید

خیلی وقت ها آب و هوای آلوده تهران و شلوغی و ترافیک، آنقدر خسته تان می کند که دلتان می خواهد هرطور شده از شهر بیرون بروید و حال و هوایتان را عوض کنید. اطراف تهران، مخصوصا به سمت شمال کشور، مکان های دیدنی و خوش آب و هوای زیادی هست که می توانند مقاصد سفرهای یک روزه ای باشند که انرژی از دست رفته تان را به شما برگردانند.

دریاچه شورمست که در 6 کیلومتری پل سفید قرار گرفته؛ یکی از همین مکان های دیدنی است که خیلی از تهرانی های خسته از دود و دم؛ آخر هفته شان را آنجا سپری می کنند. دریاچه شورمست که تنها دریاچه طبیعی سوادکوه است، حدود 4 ساعت با تهران فاصله دارد و می توانید یک روزه به آن سفر کنید.

قدیمترها وقتی به دریاچه می رسیدید؛ دهانتان از این همه زیبایی باز می ماند: دریاچه ای وسیع و آبی که جنگهای انبوه توسکا پشت سرش خودنمایی می کردند و درختانی که ریشه هایشان در آب و سرشان در آسمان بود. اما چند سالی است که با بیشتر شناخته شدن این مکان و افزایش مسافران؛  در نگاه اول زباله ها و یادگاری های گردشگران به چشم می آید. اما هنوز هم اگر وسط هفته و یا در فصل های سرد سال به اینجا بروید؛ می توانید در سکوت به صدای جیرجیرک ها و قورباغه ها گوش بدهید و غرق در منظره ای باشید که فکرش را هم نمی کردید در ایران پیدا شود. 

یکی از جذاب ترین بخش سفر به این دریاچه، به جز دیدن درختانی که تا نیمه در دریاچه هستند؛ قایق سواری است. سوار شدن به قایق های پدالی که در شورمست اجاره داده می شود و پیمودن این دریاچه بزرگ که 1500 متر مربع مساحت دارد؛ لذت فراوانی دارد.

اگر به دنبال هیجانی بیشتر از قایق سواری هستید؛ می توانید تاب سواری را امتحان کنید! طناب بلندی به دو درخت بسته شده و مسئول تاب؛ به شدت شما را هل می دهد. آنقدر که حس می کنید بر فراز جنگل سرسبز و دریاچه آبی به پرواز در آمده اید. گزینه دیگری هم برای ورزشکاران وجود دارد؛ دوچرخه سواری کوهستانی در جاده ناهموار شورمست! خیلی از دوچرخه سواران حرفه ای هر هفته در این محل با هم مسابقه می دهند. شما هم اگر دوچرخه کوهستان دارید و حرفه ای هستید؛ لذت این مسابقات را از دست ندهید. در غیر این صورت بهتر است مراقب خودتان باشید.

اگر هم با خانواده سفر کرده اید و یا بچه کوچک همراه شماست؛ می توانید با ماهیگیری و اسب سواری سرتان را گرم کنید. فقط یادتان باشد به هیچ عنوان داخل دریاچه نشوید. شنا در این دریاچه که 7متر عمق دارد ممنوع است. نگران خوراکی هم نباشید. بقالی کوچکی در کنار دریاچه شورمست فعالیت می کند.

اگر بتوانید روزی به جز تعطیلات به این منطقه سفر کنید؛ لذت بیشتری خواهید برد. هم سریعتر به مقصد می رسید و هم از خلوتی دریاچه استفاده می کنید. بهتر است صبح زود به سمت سوادکوه حرکت کنید تا کمی هم در جاده خاکی که به شورمست می رسد وقت بگرانید. این جاده پرپیچ و خم؛ بسیار زیباست و همانطور که راه کوهستانی را بالا می روید؛ متوجه خنک شدن هوا و مه آلود شدنش می شوید.

اگر به شورمست رفتید؛ سعی کنید تا حد امکان به طبیعت آسیب نزنید تا همه از این محل جادویی لذت ببرند.

نویسنده: متینه ایقائی