جگر فقط نازی آباد

اینجا پاتوق بهترین جگرکی های شهر است.
سه شنبه 21 شهریور / 0 / 2213

جگر فقط نازی آباد

چند سال پیش بود که هنگام گذر از نازی‌آباد متوجه شدم چندین نفر کنار خیابان ایستاده‌اند و شما را برای پارک کردن راهنمایی می‌کنند. این موضوع، آن هم وسط شهر، کمی تعجب‌برانگیز بود؛ زیرا این طور کار ها معمولا مخصوص جاده های خوش آب و هوای اطراف شهر مثل امام‌زاده داوود است.

بعد از کمی نگاه به اطراف، به محلی که راهنمایی شدم ایستادم. چندین مغازه‌ی بزرگ جگرکی کنار هم صف کشیده بودند. وارد یکی از مغازه‌ها شدم و در مورد این همه مغازه‌ی مختلف و کنار هم سوال کردم. از سال‌ها پیش میدان بهمن به خاطر وجود کشتارگاه و جگرکی‌هایش معروف بود. حدود سال74-75 بود که  کشتارگاه از این محل به جای دیگری انتقال پیدا کرد، ولی جگرکی‌ها باقی ماندند. آن زمان جگرکی‌ها به دلیل نزدیکی به کشتارگاه و تازه بودن گوشت‌شان مشهور شده بودند، هنوز هم با وجود انتقال کشتارگاه از ارزش آن‌ها کم نشد، و هنوز هم مقصد خیلی از جگرخورهاست.

شب و روز، هر زمانی که به میدان بهمن مراجعه کنید، جگرکی‌ها فعالند و بوی جگر و کباب هوش از سرتان می‌برد. در منوی این جگرکی‌ها معمولا بال کبابی، قارچ کبابی، گوجه، کوبیده، جوجه کباب و سایر غذاها هم یافت می‌‍شود که باعث می شود تنوع بیشتری در انتخاب داشته باشید.

قیمت این رستوران‌ها کمی با قیمت‌های آن محله‌ متفاوت است و انتظار قیمت پایین نداشته باشید. این رستوران‌ها شب‌ها و آخر هفته‌ها شلوغ‌ترند و گاهی مجبور می‌شوید کمی دورتر بایستید تا جای پارک گیرتان بیاید.

قبل‌تر که اتوبان امام‌علی و اتوبان آزادگان نبود، خیلی از مردم برای رفتن به بهشت زهرا از این محل عبور می‌کردند. امروزه با افزایش اتوبون‌ها تردد از این منطقه کم شده است. برای رسیدن به این مغازه‌ها کافی‌ست اتوبان نواب را به سمت جنوب بروید، از یک میدان هوایی که تقریبا محال است نبینید عبور کنید. از دهانه‌ی شرقی همان میدان سرازیر شوید، می افتید در بزرگراهی که «دشت آزادگان» نام دارد. همین بزرگراه شما را از روی پل کابلی جوادیه که زمان افتتاحش می‌گفتند زیباترین پل خاورمیانه است، عبور می‌دهد و به راسته‌ی جگرکی های کشتارگاه می‌رساند. از پل که پایین بیایید، سمت راست‌‍تان را جگرکی‌ها پرکرده‌اند. ماشین‌ها معمولا در این خیابان به صورت عرضی پارک می‌کنند و پلیس هم کاری به ماشین‌ها ندارد. اگر هم ماشین ندارید، BRT های ترمینال تا پارک وی را می‌توانید سوار شوید و بعد از پل جوادیه پیاده شوید. البته از میدان راه‌آهن با یک کورس تاکسی می‌توانید به سرعت خودتان را میدان جوادیه برسانید.