هزینه جشن عروسی در تهران

زوج های تهرانی برای جشن ازدواجشان، چقدر هزینه متقبل می شوند؟
سه شنبه 21 شهریور / 0 / 2195

هزینه جشن عروسی در تهران

در هر برهه زندگی که قرار دارید؛ احتمالا درباره ازدواج، مشکلات و هزینه های کمرشکنش اطلاعات دارید. چه خودتان عروس یا داماد باشید چه یکی از اطرافیانتان؛ بارها از قیمت های سرسام آوری که ارائه دهندگان خدمات ازدواج ارائه می دهند، متعجب شده اید. اما واقعا برگزاری یک مجلس عروسی یا نامزدی معمولی، چقدر هزینه دارد؟

قبل از هرچیز، باید اشاره کرد که این هزینه ها برای برگزاری یک مراسم خوب و در سطح متوسط جامعه حساب شده و شما با توجه به بودجه تان، می توانید مراسم ارزانتر یا گرانتری داشته باشید.

اولین و مهم ترین بخش عروسی، انتخاب محل برگزاری جشن شماست. منزل شخصی، باغ، هتل و...همه گزینه هایی هستند که می توانند با توجه به نیازتان، انتخاب شما باشند. اما معمول ترین محل برای گرفتن جشن، تالارهای پذیرایی هستند. این تالارها رنج قیمت بسیار گسترده ای دارند و به همان نسبت، میزان ارائه خدماتشان هم فرق می کند. اگر از چند تالار بازدید کنید و لیست قیمت ها و سرویس ها را با هم مقایسه کنید؛ خیلی بهتر می توانید تصمیم بگیرید. سعی کنید تا حد امکان مکانی که انتخاب می کنید نزدیک به محل زندگیتان باشد تا هم اگر روز مراسم  چیزی جا گذاشتید راحت بتوانید برگردید؛ هم اینکه برای بازدیدهای مکرر و اطمینان از نحوه سرویس دهی خیالتان راحت باشد.

برای انتخاب تالار علاوه بر قیمت، نوساز بودن، بزرگ بودن، رفتار و تعداد خدمه، دسترسی، غذا و جای پارک را هم در نظر بگیرید. تالارهایی که این ویژگی ها را تا حد خوبی داشته باشند، قیمتشان از حدود 45000 تومان برای هر نفر شروع می شود. این قیمت فقط برای سرو شام آن هم به صورت دیس پرسی و دو مدل غذا (شوید باقالی پلو با گوشت و زرشک پلو با مرغ) است.

اگر چنین گزینه ای را انتخاب کنید؛ تهیه میوه، شیرینی؛ گروه موزیک، گل پردازی و...به عهده شماست. البته تعداد غذاها می تواند افزایش پیدا کند که بالطبع هزینه شما را هم افزایش خواهد داد. بعضی تالار ها با دریافت هزینه ای در حدود نه هزار تومان برای هر نفر؛ میوه و شیرینی را هم برعهده خواهند گرفت.

گزینه دیگری که باکلاس تر و البته گران تر است، سرو شام به صورت سلف سرویس است که تنوع غذایی بیشتری هم دارد. همان تالارها، برای سلف سرویس هزینه حدودی نفری۶۰ هزار تومان دریافت می کنند و البته یادتان باشد که غذاهایی مثل باقالی پلو با ماهیچه، در بیشتر موارد برای ۵۰ تا ۷۰ درصد تعداد مهمانها آماده می شود.

هزینه گروه موزیک هم دامنه گسترده ای دارد. برای یک گروه معمولی، عزینه ای در حدود سه میلیون تومان باید پرداخت کنید.

دسته گل عروس، بسته به گلهای به کار رفته در آن در حدود ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

آرایشگاه، یکی از مواردیست که کمتر عروسی رضایت می دهد با پرداخت هزینه کمتر و کیفیت پایینتر آن موافقت کند! اگر سراغ یکی از آرایشگاه های معروف تهران بروید، ممکن است تا دو میلیون تومان هم مجبور به پرداخت شوید، اما یک آرایشگاه خوب در غرب تهران، بیشتر از یک میلیون تومان از شما نخواهد گرفت.

کت و شلوار داماد، بسته به مارک و محل خریدو…. بین ۵۰۰ هزار تومان تا دو سه میلیون تومان قیمت دارد. بازه قیمت لباس عروس از این هم گسترده تر است‌. این که اجاره کنید یا بخرید هم دست شماست. حداقل قیمت اجاره یک لباس عروس مناسب، ۶۰۰ هزار تومان است.

کارت های دعوتتان را اگر از بهارستان تهیه کنید، نصف قیمت در می آید. برای کارت های معمولی، هر عدد  از ۲۰۰۰ تومان بیشتر نمیشود.

عکاسی، یکی از مهم ترین هزینه های این مراسم است. یادتان باشد تنها چیزی که برایتان می ماند، عکس ها و فیلم هاست. اگر خیلی هم به فیلم و عکس اهمیت نمی دهید، می توانید از گزینه هایی انتخاب کنید که قیمتشان برای کلیپ و چند عکس چاپ شده، در حدود۲ میلیون تومان می شود. اما هر قدر امکانات بیشتری مثل کلیپ آشنایی، عکاسی در باغ، هلی شات و…بخواهید، هزینه تان بالاتر می رود. قیمت ۱۰_۱۵ میلیون تومان این روزها قیمت عجیبی برای عکاسی نیست.

این نکته را هم باید در پایان خاطر نشان کرد که بعضی از تالارها، شام، میوه، نوشیدنی، شیرینی، گروه موزیک، سفره عقد و گل آرایی را با قیمت هایی که از حدود ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر شروع می شود بر عهده می‌گیرند و اگر مشکل مالی ندارید، گزینه های بهتری نسبت به تهیه جداگانه موارد بالا هستند.

حالا که حدودی از قیمت ها را می دانید، بهتر می توانید تصمیم گیری کنید. فقط یادتان باشد که این شب ها دیگر تکرار نمی شوند. پس تا می توانید از حاشیه ها کم کنید تا به خودتان و مهمانانتان خوش بگذرد!

نویسنده: متینه ایقائی