بررسی ویژگی های مدارس تیزهوشان

بررسی نحوه و عملکرد کلی مدراس تیزهوشان. آیا مدارس تیزهوشان دانش آموزان را تک بعدی پرورش می دهد؟یا با اجرای برنامه هایی پروژه مانند و... سعی در پرورش چند جانبه ی دانش آموزان دارد؟
چهارشنبه 22 شهریور / 3 / 1637

بررسی ویژگی های مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان

سمپاد یا (سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان) نهادی است که بر امور تحصیلی دانش‌آموزان مستعد و با بهره هوشی بالا نظارت می‌کند. این موسسه از مدت ها قبل با نام تیزهوشان شناخته شده و غالبا در زبان عمومی با این اسم خطاب می شود.

مدارس تیزهوشان در مقاطع راهنمایی(متوسطه دوره اول) ، دبیرستان و پیش دانشگاهی (متوسطه دوره دوم)  و با آزمون های ورودی که عمدتا مبتنی بر هوش در زمینه های علوم ریاضی و تجربی و به صورت تستی است پذیرنده دانش آموز است.

تاریخچه:

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 1355 توسط دکتر ایرج برومند و برخی همکارانش پایه گذاری شد.

پس از انقلاب اسلامی در سال1357 این موسسه تحت دو مرکز دخترانه و پسرانه به فعالیت خود ادامه می داد تا این که در سال 1366 اساسنامه سمپاد توسط میر حسین موسوی نخست وزیر وقت تصویب شد و این سازمان تحت نام سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) با 2 مرکز و 802 دانش آموز به آموزش و پرورش پیوست.

 

در جریان آزمون مشکوک سال 1387 ، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان پس از اعلام نتایج، دو سؤال غلط گزارش شده را حذف کرد و این باعث رد شدن بعضی از قبول شدگان شد که اعتراضات زیادی را در پی داشت. در نهایت طراح آزمون استعفاء می‌دهد و هجمه عجیبی در سایت‌ها و رسانه‌ها علیه مسئولین سازمان و بخصوص جواد اژه‌ای(ریاست سازمان) شد. به عقیده عده‌ای این فضای رسانه‌ای، سناریویی از پیش برنامه‌ریزی شده بود تا باعث استعفای اجباری جواد اژه‌ای شود و این سناریو در جهت تضعیف مراکز استعدادهای درخشان چیده شده بود.

 

در فروردین 1390 مهری سویزی به ریاست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان منصوب شد. در دوره ریاست او گسترش مدارس سمپاد رشد فزاینده‌ای یافت بطوری که تعداد این مدارس که در مهرماه 89، 358 مدرسه و در مهرماه 90، 439 مدرسه بود، در مهرماه 91 به 538 و در مهرماه 92 تعداد مدارس استعدادهای درخشان به 660 مدرسه افزایش یافت و این روند رشد تاکنون که سال 1396 است ادامه داشته و دارد.

 

از این سال تاکنون با وجود اتفاقات فراوان ،مراکز سمپاد به فعالیت خود ادامه داده و با این که شاید به علت افزایش تعداد مدارس سمپاد و دیگر مدارس برتر و دیگر موارد نتوان گفت هنوز کیفیت سابق را دارد اما همچنان در بسیاری از زمینه های درسی و علمی و پژوهشی برترین و یا یکی از برترین هاست.

ویژگی های مدارس تیزهوشان:  

 

            برخلاف تصور غلط برخی افراد از سازمان استعداد های درخشان مبنی بر تک بعدی بودن این مدارس و توجه صرف به درس ، این مدارس بر بسیاری از جنبه های آموزشی اعم از پژوهش ، کار گروهی ، ورزش و ... توجه داشته و سعی در پرورش چند جانبه دانش آموزان دارد.به طوری که هر ساله علاوه بر جنبه های درسی و رتبات برتر کنکور، در زمینه های کار گروهی و پروژه های دانش آموزی نیز افتخاراتی کسب می کنند ، که این پروژه ها در برنامه هایی ای تحت عنوان سمینار های علوم و فنون در خود مدارس به نمایش عمومی گذاشته می شود .   

البته لازم به ذکر است که این سازمان تا کنون بارها مسیر افت و خیز داری طی کرده است و نمی توان گفت همواره همه ی شرایط کاملا در بهترین حالت ممکن بوده است. به ویژه در چند سال گذشته و افزایش نامناسب تعداد مدارس علامه حلی و فرزانگان در استان تهران .برای مثال اکنون بیش از ده  مدرسه علامه حلی در مقطع متوسطه دوم در تهران وجود دارد که در جای خود قابل تامل است.

علاوه بر این ، افزایش سطح علمی و افتخارات سایر مدارس  و به طبع آن روی آوردن برخی دانش آموزان ممتاز به این مدارس باعث شده است که نام این مدارس همچون استعدادهای درخشان و سمپاد سر زبان ها بیفتد.   

برخی دیگر از ویژگی ها:

از دیگر ویژگی های ممتاز و خاص مدارس تیزهوشان میتوان به کادر آموزشی آن اشاره کرد.غالبا دبیران این مدارس یا از مدت ها قبل در این مدارس دبیر بوده اند و یا خود دانش آموخته این مدارس اند.به نوعی می شود گفت کادر آموزشی این مدارس در بین دیگر مدارس درجه یک است(به ویژه در زمینه کنکور).اما نکته ای که این مورد را بهتر نیز می کند ، شهریه کمتر آن(حتی تا حدود نصف و یا کمتر از نصف) نسبت به مدارس غیرانتفاعی با وجود برتری کادر دبیران و ... است.

برگزاری سمینار هایی (یاد شده در چند بند بالاتر) به سبب بهبود روحیه کار گروهی و اجرای کارهای پروژه ای از دیگر فعالیت های این مدارس است که کمتر مدرسه ای برای دانش آموزان این امکان را فراهم می کند، همچنین این سمینار ها می توانند زمینه ای برای شرکت در مسابقات رسمی داخلی و خارجی از قبیل جشنواره خوارزمی و robocup و ... شود.

 

و در پایان لازم به ذکر است که مدارس تیزهوشان پس از  گذشت سال ها از زمان تاسیس آن اگر بهترین نباشد همچنان یکی از بهترین هاست و حتی با وجود برخی مشکلات به وجود آمده در گذشته و اکنون ، باز هم بسیاری از دانش آموزان و والدین آرزوی آن را دارند و برای آن تلاش می کنند. 

طاها شعبانی