کلیشه برعکس!

درباره کمپین هایی مثل «کلیشه برعکس» یا «زنان علیه زنان» چیزی شنیده یا خوانده اید؟
شنبه 25 شهریور / 6 / 2326

کلیشه برعکس!

این کمپین ها با هدف افزایش آگاهی جامعه درباره حقوق زنان و نابرابری جنسیتی به وجود آمده اند. خیلی ها با شنیدن کلمه حقوق زنان، یاد جنبش های فیمینیستی می افتند. خانم هایی که از مردها بیزارند؛ کارهای مردانه می کنند و از زیبایی های زنانه بویی نبرده اند! اما واقعا این کمپین ها خواستار این چیزها هستند؟

قطعا نه! کمپین هایی مثل کلیشه برعکس یا زنان علیه زنان؛ برای این در جامعه پخش می شوند که ما بدانیم در طول روز و در زندگی روزمره؛ چقدر علیه زنانی که شاید از نزدیکترین افراد زندگیمان باشد صحبت می کنیم بدون اینکه خودمان بفهمیم! جملات یا اصطلاحاتی ک از دوران مردسالاری در ذهن همه ما باقی مانده و ناخودآگاه آن ها را به عنوان یک واقعیت پذیرفته ایم؛ گاهی باعث نابودی زندگی یک زن می شود.

کمپین کلیشه برعکس، از کاربران فضای مجازی می خواهد به این جملات فکر کنند و با خلاقیت خودشان؛ همین کلمات را درباره مردان به کار ببرند. وقتی این کار را انجام دادید؛ تازه متوجه بی پایه و اساس بودن این جملات و ظلمی می شوید که به زنان می شود. چند نمونه جالب از جملات این کمپین:

  • این حرفای عمو مردکی چیه میزنی؟

  • درسته درس خوندی و دانشگاه رفتی؛ ولی بالاخره باید سایه زن بالاسرت باشه!

  • من با مرد جماعت حرف نمیزنم؛ برو زنتو بیار.

  • مگه مردم رانندگی می کنه؟

  • چه معنی داره مرد شب بیرون بمونه؟!

شاید شما هم بعد از خواندن این جملات با من هم عقیده شوید؛ ما ناخواسته به زنان ظلم زیادی می کنیم! دلیل استقبال زیادی هم که از این کمپین شده بالا رفتن اطلاعات مردم و آگاهی آنان از تاثیر مخرب این جملات به ظاهر ساده است. برخلاف انتظار؛ عده زیادی از مرد ها هم در این ماجرا شرکت کردند و این نشان دهنده روند رو به بهبود جامعه ماست.

کمپین مطرح دیگر؛ کمپین «زنان علیه زنان» است که توسط تهمینه حدادی؛ روزنامه نگار آغاز شد و عده دیگری این راه را ادامه دادند. بر اساس جلات حدادی پیج و کانال ساختند و این هشتگ هم یکی از ترند ها شد. در این کمپین؛ تمرکز روی ظلم ها و تبعیض هایی است که خود زنان به همجنس هایشان وارد می کنند. مثلا زنی که وارد زندگی زن دیگری می شود؛ زنی که پشت سر زن دیگری او را به خاطر بینی بزرگ مسخره می کند. مادری که آرزویش برای دخترش فقط شوهر کردن است یا مادرشوهری که با کار کردن و درس خواندن عروسش مخالف است. طبق نظر گردانندگان این کمپین؛ برای احقاق حقوق زنان در قدم اول خود خانم ها باید وارد عمل شوند و از زدن حرفهایی که باعث تحقیرشان می شود جلوگیری کنند.

طرفدار حقوق زنان بودن با فیمینیست بودن تفاوت زیادی دارد. یادمان باشد همه ما چه مرد و چه زن؛ مادر و خواهری داریم که برایمان بسیار عزیزند. با شرکت در این کمپین ها و آماده کردن فرصت های برابر، نه فقط به زن ها و مادرها کمک می کنیم؛ بلکه جامعه بهتر و سالمتری خواهیم داشت.

نویسنده: متینه ایقائی


کاربر

بسیار عالی

پاسخ
مدیر