عمارت کاظمی، موزه تهران قدیم

عمارتی زیبا و قدیمی که در دل تاریخ قرار گرفته است.
یکشنبه 26 شهریور / 2 / 3079

عمارت کاظمی، موزه تهران قدیم

به نظر می آید خانه های قدیمی این روزها از اقبال زیادی برخوردارند. احتمالا شما هم در شبکه های اجتماعیتان عکس های آشنایانتان را دیده اید که در این خانه ها گرفته شده اند. یکی از زیباترین عمارت هایی که در تهران قرار گرفته است؛ «سرای کاظمی» است. خانه ای که گفته می شود متعلق به سید کاظم وزیردواب است که از ماموران محمد شاه بوده. اما به خاطر دسترسی سخت، کمتر از بقیه مکان های دیدنی مورد توجه قرار گرفته است.

محل امامزاده یحیی، بافت سنتی خودش را حفظ کرده و وارد کوچه پس کوچه هایش که می شوید انگار به بیست سال قبل سفر کرده اید. کوچه های قدیمی و باریک، مغازه هایی که هنوز «بقالی» اند و سوپر مارکت نشده اند و همسایه هایی که همه یکدیگر را می شناسند. رانندگی در این محل، مخصوصا اگر ساعت شلوغی باشد خیلی سخت است. از هر کوچه فقط یک ماشین رد می شود و بعید نیست مجبور شوید کوچه را با دنده عقب برگردید.

این محل چند جاذبه گردشگری مهم دارد که می توانید همه را در یک روز ببینید. ماشین را پارک کنید و کمی در این کوچه خیابان های قدیمی قدم بزنید تا به حال و هوای گذشته پرتاب شوید و بازدید از خانه گذشتگان؛ لطف بیشتری برایتان داشته باشد.

از همان بیرون؛ حیاط بیرونی و باصفای عمارت خودنمایی می کند. بعد از ورود و پرداخت هزینه؛ گردش شما شروع می شود. بعد از وقت گذرانی در حیاط بزرگ و حوضی که وسطش قرار گرفته؛ وارد خود عمارت می شوید. کج سلیقگی مسئولان این بنا را در همان نگاه اول می فهمید. این خانه بزرگ با پنجره های ارسی و چند رنگ؛ می تواند فضای خیلی زیباتری داشته باشد اما متاسفانه بخش هایی از سرای کاظمی کاربری اداری پیدا کرده و دیدن میز و صندلی های چرمی و مدرن در یک خانه قاجاری خیلی جالب به نظر نمی آید.

بعد از اینکه زیر نورهای چند رنگ  پنجره ها عکس گرفتید؛ به حیاط اندرونی بروید. این حیاط کوچک کاملا حس دوران قدیم را به ذهن می آورد. اما قشنگ ترین قسمت این عمارت، شاید موزه ی مردم شناسی است که در طبقه پایین قرار گرفته است. زیر زمین شاه نشین حالا نمایشگر فرهنگ و لباس و مشاغل 150 سال گذشته شده است. به هرجا نگاه کنید؛ مجسمه هایی می بینید که با لباس های مختلف دوره های گذشته، هر کدام بخشی از فرهنگ تهران قدیم را به نمایش می گذارند. یکی نانواست و شما محیط و ابزار کار نانوایی قدیمی ها را می بینید؛ یکی میوه فروش است و….

موزه کوچک دیگری هم آنجا هست که اسباب بازی های قدیمی را  به نمایش گذاشته است و دیدنش خالی از لطف نیست. بعد از گشت و گذار در خانه کاظمی یا موزه تهران قدیم، می توانید به حمام نواب و لوکیشن سریال پدر سالار هم سری بزنید. البته امیدواریم دفعه بعد که به سراغ این خانه می آییم، بیشتر حس و حال قدیمی داشته باشد.

آدرس:خیابان 15 خرداد، در محله‌ی امامزاده یحیی کوچه ابوالقاسم شیرازی

نویسنده: متینه ایقائی