وقتی اخترالسلطنه عوض می شود

طپانچه خانم دوباره روی صحنه می رود.
چهارشنبه 29 شهریور / 0 / 1135

وقتی اخترالسلطنه عوض می شود

نمایش «طپانچه خانم» را آبان 95 دیدم و به نظرم جزو یکی از بهترین های تئاترهایی بود که در سالن چهارسوی تئاتر شهر اجرا شد. بازی های فوق العاده این نمایش، مهم ترین نقطه قوت اجراست.

داستان طپانچه خانم در گذشته می گذرد و درباره زنی پرقدرت است که به واسطه ارتباطاتش با دربار؛ در پی متمدن کردن شهر خودش است. اما با قطع این ارتباط؛ ورق برمی گردد و کسانی که در موضع روبروی او قرار داشتند؛ قدرت می گیرند و اخترالسلطنه از هر سو تحت فشار قرار می گیرد. اشاره های نمایش به قدرت و سیاست، متعلق به زمان خاصی نیست و کنایه هایش کامل قابل دریافت است. متن نمایش بسیار قوی نوشته شده و جملات و عبارات بسیار به دل می نشینند. مخصوصا نامه ای که از طرف سرباز در ابتدا و انتهای نمایش خوانده می شود و در تبلیغ های این تئاتر هم از آن استفاده می شود؛ به نظر من یک شاهکار در نمایشنامه نویسی ایران به شمار می آید.

فضای تئاتر؛ به تلخی متن و موضوع نیست ولحظه های طنزی که محمد نادری خلق می کند به جذابیت کار می افزاید. اما برجسته ترین نقطه نمایش؛ بازی کم نظیر فریبا متخصص بود که برای این اجرا به عنوان بازیگر برگزیده تئاتر فجر هم انتخاب شد. قدرت صدا و لحن خانم متخصص بازی ایشان در نقش اخترالسلطنه را به شدت باورپذیر و ملموس می کرد. اگرچه بازیگر جدید نقش اخترالسلطنه بسیار قابل و تواناست؛ مطمئنا جای خالی خانم متخصص در این دوره اجرا احساس خواهد شد.

دیدن این تئاتر را نه فقط به علاقه مندان نمایش، بلکه به همه توصیه می کنم چراکه طپانچه خانم برخلاف خیلی از تئاتر ها، خیلی تمثیلی و استعاره ای نیست و می توانید فارغ از معنا و مفهوم عمیقش؛ از بازی ها و متن قوی لذت ببرید.

نویسنده: محمدامیر یاراحمدی

کارگردان: شهاب‌الدین حسین‌پور

بازیگران: (به ترتیب حروف الفبا) سعیده آغویی، جواد پورحیدری، بهزاد جاودان‌فر، غزاله جزایری، گیلدا حمیدی، سیما خزاعی، مرضیه سهراب، مارال فرجاد، آرش فلاحت‌پیشه، ندا مقصودی، محمد نادری

از چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تا یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶

از ۲۱:۰۰

تهران - خیابان کریمخان - خیابان عضدی جنوبی (آبان) - خیابان سپند - پلاک ۶۹- تماشاخانه پالیز، سالن ۱

قیمت:بیست و پنج وسی و پنج هزار تومان

نویسنده: متینه ایقائی