امروز عصر کجا بریم؟ باغ کتاب تهران

اگر برای عصر های یک روز تعطیل دنبال یک جای دیدنی جدید و شاداب هستید،حتما به باغ کتاب تهران مراجعه کنید
جمعه 31 شهریور / 1 / 1685

امروز عصر کجا بریم؟ باغ کتاب تهران

امروز برای گردش کجا بریم؟

 

باغ کتاب تهران

 

 

این روز‌ها تهران به طور خوبی خلوت شده است. بسیاری از همشهریان برای استفاده از روز‌های آخر شهریور به سفر رفته‌اند و اغلب خانواده‌ها در حال آماده شدن برای شروع مهر هستند. ترافیک تهران احتمالا تا حدود ساعت 9 شب است و برگشت مسافرین سبک خواهد بود و به راحتی می‌توان در شهر تهران تردد داشت. این روز‌ها معمولا خانواده‌ها به دنبال یک گردش عصرگاهی کوتاه مدت هستند.

 

برای امروز قصد داریم باغ کتاب تهران را معرفی کنیم. جایی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری و رفت‌وآمد‌های شهرداری، در 12 تیر ماه افتتاح شد. یک مجموعه‌ی بزرگِ دو طبقه، با معماری خاص و امکانات فراوان. باغ کتاب تهران یک مجموعه‌ی فرهنگی و تفریحی در قلب تهران است؛  110هزار متر مربع وسعت دارد که 65 هزار متر آن را ساختمان نمایشگاه کشتی شکل تشکیل داده است. ساعت کار آن از ساعت 10 صبح تا ساعت 10 شب است.

 

برای رسیدن به این محل کافی‌ست از طریق  بزرگراه همت یا هاشمی‌رفسنجانی از سمت غرب، یا پل‌های صدر از سمت شرق، خودتان را به اتوبان مدرس برسانید، و بعد از ورود به اتوبان حقانی جنوبی می‌توانید وارد مجموعه‌ی کتابخانه ی ملی بشوید. بعد از گذشتن از کنار کتابخانه‌ی ملی می‌توانید ساختمان باغ کتاب تهران را با طراحی مدرن و منحصر به فرد مشاهده کنید. البته برای دیدن آدرس می توانید اینجا را کلیک کنید. جای پارک به تعداد کافی تامین شده است. این مجموعه به نوعی در زمین نهان شده است و دیوارهای سمت شرقی آن را تقریبا بدون پنجره ساخته اند. از دور به شکل یک تپه به نظر می‌رسد اما در سمت غربی پنجره‌های بلند شیشه‌ای خودنمایی می‌کنند.

 

از در که وارد می‌شوید لابی بزرگی را مشاهده می‌کنید که معمولا در طراحی‌های خارجی دیده‌اید. دست چپ، میز اطلاعات قرار دارد. سمت چپ  قسمت نوجوان و بزرگسال، و سمت راست شما چند فضای متنوع برای نشستن و ساختن کاردستی، راهرو‌ی خیال و قسمت کودکان قرار دارد. روبه‌روی شما نیز بیرون از ساختمان، چند کافه و فست‌فود سیار متمرکز شده‌اند که برای صرف یک عصرانه‌ی خوشمزه مناسب‌اند.

این مجموعه‌ی بزرگ شامل کتاب‌فروشی مجلل برای کودکان ونوجوانان و بزرگسالان است. در قسمت کودکان قفسه‌ها و کتاب‌خانه‌ها کوتاه‌تر اند و سعی شده تا کودکان بتوانند حداکثر استفاده را از کتاب‌فروشی داشته باشند. انواع و اقسام کتاب‌های مختلف داستانی، روان‌شناسی و... در آن موجود است. از دیگر جاذبه‌های کتابفروشی‌ها می‌توان به مجسمه‎‌های شخصیت‌هایی مثل علی‌بابا، زورو، چوپان دروغگو و... اشاره کرد که بازدیدکنندگان در جای‌جای مجموعه در حال عکس گرفتن از آن‌ها هستند.

بعد از این که حسابی کتاب‌خانه و مجموعه‌های لوازم و تحریریه طبقه‌ی اول را گشتید. پیشنهاد می‌کنم به طبقه زیرین بروید. در طبقه‌ی زیرین می‌توانید یک گالری از تابلو‌های هنری و یک کافه‌ی دنج را مشاهده کنید. فضای طبقه‌ی پایین به نسبت کاربری آن بسیار بزرگ بوده و حسابی دل‌باز است.

در  طبقه‌ی اول یا بالای نمایشگاه، بیشتر سعی شده تا به مسائل تفریحی پرداخته شود. در این طبقه یک مجموعه‌ی بی‌نظیر علمی-تفریحی قرار دارد که بازی‌های مختلفی را در قالب آزمایش‌های علمی توضیح می‌دهد. در این قسمت شما می‌توانید با یک دست یک ماشین پیکان را بلند کنید، از دور صدای دوستانتان را بشنوید، به برق 100هزار ولت متصل شوید، تیراندازی و هواپیما راندن را تمرین کنید و بسیاری از آزمایش‌های علمی را ببنید یا در انجام آن‌ها سهیم شوید. ورودی این قسمت 10 هزار تومان بوده که اگر بخواهید از مجموعه‌ی آسمان شب آن نیز دیدن کنید، باید 5000 تومان دیگر هم بپردازید. مدیریت این مجموعه با آقای مهندس طالبی است که بسیار از ایشان برای همکاری‌شان متشکریم.

ال‌جی هم یک مجموعه‌ی تفریحی دیگر در این قسمت مستقر کرده است که متاسفانه با وجود تلاش‌های ما اجازه‌ی ورود و عکس‌برداری و تهیه‌ی گزارش را به ما ندادند.

از قسمت‌های دیگر طبقه‌ی دوم این مجموعه، می‌توان به کافه و رستوران‌ها، نمایش پیدایش انسان، کارگاه‌های رباتیک و انجام بازی فوتبال با ربات‌ها ، قرعه کشی‌های دیجی‌کالا و صندلی‌های راحت و فراوان برای نشستن اشاره کرد.

باغ کتاب یک محیط با نشاط جدید و لذت‌بخش برای یک گردش عصرانه است. احتمالا برای گردش کامل آن به 4 ساعت زمان نیاز دارید، پس اگر بدنبال یک گردش عصرگاهی مناسب برای امروز هستید، به نظرم وقت را خیلی تلف نکنید.

 

"علی آبائی


کاربر

ماکه تهران نیستیم،ولی عااالیه