محرم تهران را کجا بگذرانیم؟

بوی محرم در تهران پیچیده و هرکس به دنبال جایی برای سلیقه خودش می گردد.
شنبه 1 مهر / 2 / 4365

محرم تهران را کجا بگذرانیم؟

این روزها در هر خیابان و کوچه ای که قدم می زنید؛ داربست های سیاه پوش؛ سماور های داغ چای و جوان هایی با لباس های مشکی توجهتان را جلب می کنند. صدای نوحه از هر ماشین و هیئتی به گوش می رسد و دل ها را در ماتم حسینی با خود همنوا می کند. شاید در این ایام؛ یکی از بیشترین سوالاتی که می پرسیم این باشد که این دهه کجا برویم؟

این که بهتر است این دهه را در کجا بگذرانید؛ ارتباط مستقیمی با سلیقه و روحیه شما دارد. مثلا بازاری های قدیمی؛ معمولا انتخابشان با فرزند جوان و دانشجویشان یکی نیست. حتی عده ای ممکن است ترجیح بدهند تاسوعا و عاشورا در جایی غیر از تهران باشند. ما تلاش کرده ایم چند برنامه جالب و پر مخاطب را در این مطلب به شما معرفی کنیم:

  1. مسجد ارگ: این مسجد موردعلاقه خیلی از بازاری های قدیم است و سخنرانش هم مداح معروف، حاج منصور ارضی است. برنامه های این دهه در مسجد ارگ؛ خیلی شلوغ می شود و حتما چند ساعت قبل در اینجا حضور داشته باشید. اگر هم نتوانستید این شب ها خودتان را به برنامه برسانید عیب ندارد. ظهر عاشورا مراسم آتش زدن خیمه ها در بازار تهران برگزار می شود که حضور در آن را به همه بسیار توصیه می کنیم.

  2. امامزاده چیذر: احتمالا شما هم این سال ها، برنامه هایی که در این دهه از امامزاده چیذر در تلویزیون پخش می شود را دیده اید. مخاطبان عزاداری این محل، بیشتر جوانان هستند که علاقه خاصی به سبک مداحی حاج محمود کریمی دارند. حجم محبوبیت این برنامه آن قدر زیاد است که روزها از بعداز ظهر محدودیت های ترافیکی در محل اعمال می شود و مغازه ها کرکره شان را پایین می کشند. اگر جوانید و دنبال عزاداری پر شوری هستید؛ از همین امروز خودتان را به چیذر برسانید.

  3. مسجد دانشگاه تهران: این مسجد در این ایام میزبان حجت الاسلام پناهیان است. کسانی که علاقه مند به مباحث اسلام سنتی در بستری جدید هستند بهترین گزینه برایشان حضور در این مسجد است.  این مراسم در دهه اول محرم بعد از نماز ظهر و عصر و در روز تاسوعا و عاشورای حسینی هم از ساعت 8:30 صبح در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

  4. سخنرانی های نواندیشان دینی: دکتر ناصر مهدوی؛ سروش دباغ و...از سخنرانانی هستنتد که این روزها نظر جوانان را به خودشان جلب کرده اند. این نواندیشان مذهبی؛ مباحث دینی را به زبان امروزی مورد بحث قرار می دهند. اگر حس می کنید دلتان سخنرانی متفاوتی می خواهد یا اگر علاقه مند به سبک سخنان دکتر شریعتی هستید؛ این جلسات را که معمولا در خیابان های شمال شهر برگزار می شوند از دست ندهید.

  5. حسینیه ارشاد: مکان سخنرانی های انقلابی شهید مطهری و دکتر شریعتی این دهه میزبان نشست دینی فلسفی زیبایی‌های عاشوراست. این جلسات سخنرانی ویژه‌ بانوان است که به مدت ۹ روز در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد واقع در خیابان شریعتی برگزار می‌شود.سخنران نشست دینی فلسفی زیبایی‌های عاشورا فرزاد، کارشناس دینی است که از روز یکم تا ۹ مهرماه سال جاری، از ساعت ۱۰:۳۰ با حضور عموم علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

  6. جلسات شیخ حسین انصاریان: خیلی از قدیمی ها، هنوز نمی توانند پای منبر کسی جز شیخ انصاریان بنشینند.حجت‌الاسلام انصاریان از پنجشنبه سی‌ام شهریور تا 8 مهر (به مدت 10 شب) از ساعت 22 در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) واقع در تهران، تهران پارس (فلکه پنجم) سخنرانی خواهند کرد. از جمعه 31 شهریور تا 9 مهر (به مدت 10 روز) از ساعت 9 صبح در حسینیه هدایت واقع در تهران، میدان قیام،کوچه رقیب دوست (کوچه باغ) سخنرانی می‌کنند.از چهارشنبه 5 مهر تا 9 مهر (به مدت 5 روز) از ساعت 17 در حسینیه آیت‌الله علوی تهرانی واقع در تهران، امیرآباد شمالی و چهارشنبه 5 مهر الی 8 مهر (به مدت 4 شب)؛ بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد حضرت امیر(ع) به سخنرانی می‌پردازند. شنبه و یکشنبه هشتم و نهم مهرماه قبل از اذان ظهر در حسینیه همدانی‌ها واقع در خیابان ری، بعد از پل ری برنامه سخنرانی خواهند داشت.

  7. سفر: اگر در فرصت تعطیلات قصد سفر به بیرون از شهر را داشتید؛ شاید بهتر است مقاصدی را انتخاب کنید که به نوعی جنبه توریسم مذهبی دارند. مثل یزد، مهریز، اصفهان و...

البته تعداد هیئت ها و مکان هایی که این مراسم را برگزار می کنند خیلی بیشتر از این تعداد است؛ ما فقط تعدادی از مهم ترین ها که بیشتر سلیقه ها را هم پوشش می دهند معرفی کردیم تا همه با هر سلیقه ای بتوانند مطابق شئونات این دهه به عزاداری بپردازند.

نویسنده: متینه ایقائی


کاربر

سید حسن آقامیری هم خیلی خوبه


کاربر

خیلی مطلب به جایی بود.فقط ای کاش درباره میثم مطیعی هم می نوشتید