در پاییز کجا؟ چطور؟ و چه وقت؟ عکس بگیریم؟؟؟(قسمت اول)

خیابان ولیعصر: این خیابان از پارک وی تا تجریش یکی از بی نظیر ترین منظره‌های تهران است، درخت های بلند ، پیاده روی بزرگ و جوی آب پس زمینه های خوبی برای عکس ها هستند، وجود مجموعه های مختلف نیز این خیابان را برای یک روز عکاسی در پایتخت بسیار کارآمد تر می کند.
جمعه 14 مهر / 1 / 4657

در پاییز کجا؟ چطور؟ و چه وقت؟ عکس بگیریم؟؟؟(قسمت اول)

در پاییز کجا؟ چطور؟ و چه وقت؟ عکس بگیریم؟؟؟(قسمت اول)

 

تا چند سال پیش گرفتن عکس‌های پرتره و خاص خیلی متداول نبود، اما بعد از ایجاد شبکه‌های اجتماعی و پرطرفدار شدن آنها افراد کمکم به این مدل از هنر روی آوردند. پاییز یکی از بهترین فصل‌ها برای عکاسی است، این فصل با رنگ‌های متنوع ومنظره‌های متنوع می‌تواند تصویر‌های ایده آل و جلوه‌های بصری زیبایی را پدید آورد. حال تکنیک‌هایی برای عکاسی بهتر در این فصل مطرح است، که ما سعی داریم آن‌ها را مطرح کنیم.

کدام ساعت برای عکاسی در فصل پاییز مناسبتر است؟

اگر در این فصل قصد عکاسی داشتید، بهتر است حدود ساعت 8 تا10صبح یا  3تا 5 عصر اقدام به این کار کنید، زیرا در این ساعت‌ها معمولا آفتاب به صورت مایل می‌تابد و با بازی با نور در سایه‌های درختان، یا ایجاد کردن سایه و روشن در چهرهی سوژه می‌توانید، تصاویر جذابتری را خلق کنید.

 

 

برای عکاسی به کجا مراجعه کنیم؟ و چطور عکس بگیریم؟

 

کاخ سعد آباد: این کاخ به دلیل داشتن پوشش گیاهی انبوه و دسترسی مناسب یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی است، مسیر بین در دربند تا آشپزخانه سلطنتی یک مجموعهی بکر و جذاب برای کار شماست، در این مسیر رودخانه و کاخهای متداولی وجود دارد، همچنین یک فضای چمن بزرگ نیز تقریبا روبروی کاخ فرح قرار گرفته که وسعت خوبی به منظره پست سوژه‌ی شما می دهد، به جز این مسیر، مسیر بین موزه جنگ تا کاخ سبز نیز پر از درختان چنار و جلوههای زیبای بصری است. که پیشنهاد میکنیم با قرار دادن دوربین روی خط وسط جاده از حداکثر تصویر درختان در عکس استفاده کنید. نکته مهم در ارتباط با کاخ سعدآباد پاییز زود هنگام آن نسبت به سایر مناطق تهران است، به نحوی که برگریزان آن تقریبا از 10مهر شروع و تا اواسط آبان پایان می‌یابد.

 

 

کاخ نیاوران: این کاخ، فضاهای بازتری را نسبت به کاخ سعد آباد دارد و دید وسیع تری را در عکس‌ها فراهم می کند، جنوب کاخ فرح یک منظره فوق العاده برای عکاسی است، وجود جوی‌های کوچک و دیوار‌های سنگی یکی از مهمترین امکانات این کاخ برای عکاسی است، که با ایستادن در کنار آن‌ها و تنظیم دوربین به شکلی که فقط طول دیوار در آن قرار بگیرد، می توان عکس‌های خوبی را ثبت کرد. همچنین اگر به این کاخ مراجعه کردید، حتما به کتابخانه فرح نیز سری بزنید، کتابخانه ای که دکوراسیون کاملا متفاوتی دارد.

 

 

خیابان ولیعصر: این خیابان از پارک وی تا تجریش یکی از بینظیرترین منظره‌های تهران است، درخت های بلند ، پیادهروی بزرگ و جوی آب پس زمینههای خوبی برای عکسها هستند، وجود مجموعههای مختلف نیز این خیابان را برای یک روز عکاسی در پایتخت بسیار کارآمدتر میکند.

مثلا مجموعه‌ی باغ فردوس با عمارت زیبا و باغ قرینه یکی از این مجموعه‌های فوق العاده است که برای عکس‌های چند نفری مناسب میباشد. باغ زیبای روبروی این عمارت، حیات داخلی و کافههای متنوع  ژست‌های خوبی را برای عکس‌ها ایجاد می‌کنند.

ایوان عمارت به دلیل عریض بودن فضای مناسب است و داخل آن نیز با توجه به چیدمان خاص می تواند مکان مناسبی برای عکاسی باشد. بخصوص پله های اخر که با نگاتیو های قدیمی پوشانده شده است.

 

مجموعه ی پارک ملت نیز تقریبا برای همه معرفی شده است، پله‌های وصل کننده قسمت غربی به شرقی پارک، دریاچه ، پیاده‌رو کنار خیابان ولیعصر، ولی قسمت‌هایی که شاید خیلی ها کمتر به آن سر بزنند، پل عابر کنار دریاچه باشد، یک پل فلزی سفید که به دلیل ساختار جالب جلوهی خوبی را به عکس‌ها می دهد. مجموعه پردیس ملت نیز در طبقات بالایی به دلیل داشتن بتن اکسپوز و شیشه‌های بلند، نور و زمینه‌ی مناسبی برای عکاسی در روز می‌باشد. همچنین در طبقات پایینتر نیز وجود لامپ‌های متنوع بک گراندهای خوب برای عکس‌های پرتره است.

توصیه‌های عکاسی: برای عکاسی به جز زمینه‌های مناسب دوربین و لنز اهمیت فراوانی دارد، خیلی از اوقات دوستانی که برای عکاسی با من مشورت میکنند،به دنبال خرید یک دوربین و لنز 5میلیونی هستند و فکر میکنند برای این کار باید هزینه‌های سنگینی را بپردازند و این در شرایطی است که برای شروع کار شما فقط با پرداخت مبلغی حدود 2 میلیون تومان می توانید یک دوربین خوب و با پرداخت حدود 1 میلیون تومان یک لنز مناسب نیز خرداری کنید و در صورتی که علاقه داشتید در سال‌های بعد لوازم خود را ارتقا دهید، همچنین در عکاسی سعی کنید زاویه های بهتر سوژه‌ی خود را بیابید برای این کار کافی است به سوژه بگویید بچرخد و از زاویه‌های مختلف او عکس بگیرید تا بهترین موقعیت را پیدا کنید. البته رتوش، تنظیم نور و رنگ و پرداخت‌های بعدی نیز برای بهتر شدن عکسها بسیار اهمیت دارد، که نیارمند تجربه  است.

سعی کنید برای عکاسی لوازم مختلفی را همره ببرید، چتر، روسری ، شال، ساعت، دستبند، ساز موسیقی، تسبیح،  میوه، گل و ...  این وسایل به شما کمک می کنند که ژست‌های بهتری در عکس‌ها داشته باشید. برای مشاوره یا هماهنگی عکاسی می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09121723670

علی آبائی

در قسمت بعدی به معرفی دیگر کاخ‌ها، بازار، موزه ی زمان، مجموعه عباس آباد خواهیم پرداخت.