زندگی به سبک هوگه

راز زندگی شاد مردم دانمارک در یک فرهنگ قدیمی به اسم هوگه نهفته است.
شنبه 29 مهر / 47 / 11318

زندگی به سبک هوگه

بعد از اینکه چندین سال پیاپی دانمارکی ها به عنوان شادترین مردم جهان انتخاب شدند؛ همه به فکر افتادند تا راز این خوشحالی و شادی را درک کنند. اولین حدس ها به ثروت و شرایط اجتماعی دانمارکی ها برمی گشت؛ رفاه کشورهای اسکاندیناوی در سراسر جهان زبانزد است و طبیعی به نظر می رسد که شادترین مردم دنیا از اهالی این کشورها باشند. اما تحقیقات بعدی نشان داد شرایط خوب اجتماعی تنها دلیل احساس خوشبختی نیست. واقعا راز شادی دانمارکی ها چیست؟

خب، راز این شادی در یک فرهنگ قدیمی روژی و دانمارکی به اسم hyyge است. فرهنگ «هوگه» راز زندگی آرام، صمیمی و دوست داشتنی مردم شمال اروپاست که باعث شده شادترین مردم دنیا باشند. این موضوع در کتاب هایی به همین اسم توضیح داده شده است ولی متاسفانه این کتاب ها ترجمه نشده اند. اما نگران نباشید! ما برای شما هوگه را توضیح می دهیم تا شما هم شادی عمیق را تجربه کنید.

در یک کلام؛ هوگه می گوید برای لذت بردن از زندگی؛ باید سرعت زندگی را پایین آورد و از لحظه لحظه زندگی که می گذرد لذت برد. حتی لحظه هایی که به نظر ارزشی ندارند. اما اصرار بر هنر یا توانایی «زندگی در لحظه» فقط مخصوص هوگه نیست و خیلی از فرهنگ ها و حتی مذاهب به آن تاکید کرده اند. پس چرا به نظر می رسد هوگه موفق تر عمل کرده است؟

برای اینکه هوگه به زندگی شما وارد شود؛ باید چند اصل را رعایت کنید که در کتاب های این فرهنگ هم به آن ها اشاره شده و اجزای تشکیل دهنده هوگه و عکس های آن هستند.

شمع: مهم ترین جزء فرهنگ و زندگی دانمارکی ها شمع است! برای شروع زندگی هوگه ای؛ همین امروز بروید و تعداد زیادی شمع بخرید. اصلا لازم نیست شمع های گران قیمت بخرید. بهتر است شمع هایتان از ساده ترین نوع ممکن و تک رنگ باشند. فقط اگر به بو یا دود شمع حساسیت دارید، نوع بدون دود و بویش را تهیه کنید.

نور در این کشورها خیلی کمیاب است و شاید به همین علت بیشترین تاکید هوگه روی نورهای گرم است. به جز شمع، از چراغ های کوچک و سنگ های نمکی که نور می دهند هم در دکور اتاق و یا خانه تان استفاده کنید.

تکنولوژی ممنوع: دانمارکی ها از سر شب، کامپیوتر و گوشی هایشان را خاموش می کنند و به کارهای دیگری می پردازند. دوری از تکنولوژی و کتاب خواندن یا حضور در جمع، از مهم ترین اجزای هوگه است.

حمام: بله! حمام کردن برای دانمارکی ها یک امر ساده نیست و به آن به چشم یک برنامه شاد کننده نگاه می کنند. در فرهنگ هوگه، باید حمام کردنتان با اصول مخصوصی همراه باشد. حمام باید پر از شمع و حوله های نرم باشد و از ثانیه ثانیه اش لذت ببرید.

کتاب و مجله: مردم اسکاندیناوی اهل مطالعه زیادی هستند و کتاب ها و مجلاتشان را با خود به رختخواب می برند و به جای استفاده از گوشی، در آرامش و سکوت آخر شب به مطالعه کتاب می پردازند.

نوشیدنی گرم: نوشیدنی های گرم جزء لاینفک هوگه است. اگر دوست دارید به سبک دانمارکی ها زندگی کنید؛ ماگ های رنگی و یزرگ و دوست داشتنی تهیه کنید و هر وقت احساس خستگی کردید یا بی حوصله بودید، خودتان ا به یک نوشیدنی گرم دعوت کنید: هر چیزی که دوست دارید؛ شیرکاکائو یا یک دمنوش و….

لباس های گرم و نرم: در کشورهای شمال اروپا بیشتر وقتها هوا سرد است و به همین خاطر بیشتر به درد پاییز و زمستان ما می خورد. لباس های بزرگ تر از سایز؛ پشمی، نرم و راحت برای یک لایف استایل هوگه ای مورد نیاز هستتند. مخصوصا جوراب های بلند و پشمی بامزه که می توانید از بعضی مغازه ها تهیه کنید.

مهمانی: بر خلاف تصور ما، اروپایی ها خیلی هم سرد و ماشینی نیستند. همین فرهنگ هم باعث شده که مردم شادی داشته باشند. همنطور که گفتیم، دانمارکی ها خیلی اهل فضای مجازی نیستند و به جای آن در مهمانی شرکت می کنند و یا کتاب می خوانند. آنها حداقل هر ماه یک قابلمه پارتی برگزار می کنند که هر کس با غذای خودش در مهمانی حاضر شود یا آخر هفته هایشان را کنار یکدیگر به مهمانی می گذرانند. «بازی کردن» یکی از پایه های مهمانی دانمارکی هاست.

به خودتان جایزه بدهید: در این فرهنگ، نباید حتما کوه جابجا کنید تا بتوانید برای خودتان جایزه بخرید. هر ازگاهی چیزی که دوست دارید را برای خودتان بخرید. حتی اگر یک شکلات است. یا هر چند ماه یکبار؛ یک روز تا شب زر پتو بمانید و لذت ببرید.

کار فقط در محیط کار: دانمارکی ها هفته ای 33-35 ساعت کار می کنند. (البته کار مفید) ولی حتی یک ثانیه بعد از خروج از محل کار؛ به زندگی عادی برمی گردند و به مسائل کاری حتی فکر هم نمی کنند.

پتو و صبح زود: استفاده از ساعات اولیه صبح و پیچیده شدن لای پتوهای نرم و گرم، در زندگی یک دانمارکی حتما هست. اگر کنارش یک نوشیدنی گرم و کتاب هم باشد، دیگر خیالتان راحت باشد که شما هم هوگه ای هستید!

 

اگر از فرهنگ هوگه خوشتان آمده، قبل از همه این ها باید یاد بگیرید عجله را کنار بگذارید. اگر به شمال اروپا سفر کرده باشید، حتما متوجه سرعت کم مردم شده اید. با کم کردن سرعت زندگی، کم کم می آموزید به هر لحظه به چشم یک موهبت نگاه کنید. یادتان باشد ما وظیفه داریم از هر لحظه زندگی مان لذت ببریم؛ در غیر این صورت این نعمت بزرگ را حیف و میل کرده ایم.

نویسنده: متینه ایقائی


کاربر

به نظرم به سبک هوگه زندگی کردن رسیدن به موفقیت وخواسته هامونو نزدیک میکنه و همین طور آرامش و تمرکزی ک تو این زمان زیاد پیدا نمیشه رو بر میگردونه .

پاسخ
مدیر


کاربر

خیلی مفیدبود ممنون


کاربر

واقعا عالی بود