نوستالژی در تهران

باغی برای استراحت کردن و آسودن از هوای آلوده و شلوغی تهران.
چهارشنبه 17 آبان / 1 / 832

نوستالژی در تهران

در این روزهای آلوده و شلوغ تهران، خیلی هایمان هوای قدیمها را می کنیم. هوای خانه هایی دلباز با حیاط های پر درخت با معماری ایرانی، کوچه هایی تنگ و آسمان آبی.

با وجود جمعیت زیاد تهران و تعدد ماشین ها،  دیدن آسمان آبی و تنفس هوایی پاک به نظر غیرممکن می آید. اما شاید با سفری چند ساعته به بافت قدیمی شهر و سرکشی به خانه های قدیمی زیبا و سنتی، احساس بهتری به شهرمان پیدا کنیم. شهری که روزی پر از این خانه ها و این حال و هوا بوده ولی بی تدبیری ما، آن را به شهری آلوده و دوست نداشتنی تبدیل کرده است.

یکی از بهترین گزینه ها برای سفر به خاطرات قدیمی، «باغ موزه نگارستان» است. باغ موزه ای در قلب تاریخ تهران که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده بود تا برای تفریح و استراحت به آنجا سفر کند.

باغ فتحعلی شاه، هنوز هم بسیار زیبا و چشم نواز است. چه فضای بیرونی و باغ و درخت هایش که کاملا سنتی و ایرانی طراحی شده اند، چه موزه های فراوانش و چه خود ساختمان قاجاریش.

نشستن روی نیمکت های کنار باغ و خیره شدن به حوض بزرگ و زیبا، یا قدم زدن در بین درختان و تتنفس هوایی تازه در باغ نگارستان، یکی از بهترین خاطرات تهرانگردی شما خواهد بود.

علاوه بر آن می توانید از موزه کمال الملک هم دیدن کنید. یا مجموعه مردم نگاری دکتر روح الامینی و البته از همه مهم تر، مجموعه مجسمه مینیاتورهای جهانگیر ارجمند.

در این مجموعه، آثار فوق العاده ای از شخصیت های تاریخی و مذهبی، شغل های مختلف ایرانی در گذشته و مکان های متفاوتی مانند تکیه ناصری دیده می شود که با استفاده از مواد بسیار ساده و ارزان قیمت و با دقتی بی نظیر ساخته شده اند. به طوری که کوچکترین جزئیات هم از چشم سازنده دور نمانده است.

در حیاط باغ، کنار ماکت حافظیه شیراز، کافه ای هم برقرار است که می توانید بعد از گشت و گذاری طولانی، در فضای باغ بنشینید و با نوشیدن خوراکی های سنتی یا مدرن، سرحال بیایید.

آدرس: تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

نویسنده: متینه ایقائی