مهمانان غیر تهرانیمان را کجا ببریم؟

بازدید از برج میلاد؛ خاطره ای فراموش نشدنی
چهارشنبه 24 آبان / 0 / 479

مهمانان غیر تهرانیمان را کجا ببریم؟

یک روزی هر کس پایش به تهران می رسید؛ سراغ برج آزادی را می گرفت تا عکسی به یادگار از آن داشته باشد. اما گذشت زمان؛ نماد تهران را هم عوض کرده و حالا همه سلفی هایشان را با برج میلاد می گیرند. برج بلندی که اگر هوا آلوده نباشد؛ از بیشتر نقاط تهران قابل دیدن است.

برج میلاد، این شاهکار ۴۳۵ متری با وزن تقریبی حدود ۱۵۰ هزار تن و با بيشترين قطر سازه در رأس ۶۰ متر در ارتفاع ۲۸۰ متري، دارای حجم بتن‌ريزي حدود ۶۳ هزار متر مكعبی و حجم شيشه مصرفي حدود ۱۷ هزار متر مربعی است. که در روی تپه های گیشا ساخته شده. گفته می شود پس از تحقیقات فراوان و بررسی گسل ها این مکان انتخاب شده است؛ اما جالب است بدانید تازگی ها مقامات مسئول اعلام کرده اند با جابجایی گسل ها؛ یکی از خطرناک ترین گسل ها از کنار برج میلاد می گذرد!

برج میلاد کاربری های فراوانی دارد و مقصد خیلی مناسبی برای گردشگری در شب های طولانی زمستان و پاییز محسوب می شود. رستوران های مختلف؛ سالن کنسرت و سینما؛ دلفیناریوم و مغازه های جالب و خاص؛ فقط بخشی از جاذبه های این برج بلندند.

بیشتر وقت ها در برج میلاد نمایشگاه هایی برپاست که بازدید از آنها لطف زیادی دارد. اما جالب ترین بخش گردشگری برج؛ بازدید از طبقات بالاست.

سکوی دید باز؛ آشناترین بخش سازه است. ایوانی که از روی آن می توانید کل تهران را ببینید. علاوه بر اینکه عکس هایتان هم از این نقطه بسیار زیبا خواهند شد. بهترین زمان برای حضور در سکوی دید باز؛ کمی قبل از غروب است که بتوانید هم در نور بیشتری عکس هایتان را بگیرید و هم غروب را روی ایوان تماشا کنید که یکی از زیباترین خاطراتتان خواهد شد.

گنبد آسمان؛ مقصد بعدی شماست. آخرین طبقه عمومی برج، گنبدی شیشه ای به ارتفاع ۱۳ متر است. بر روی دیوار هشت ضلعی مرکزی این طبقه، کار هنری اجرا و نصب شده است که تولید هنرمندان خوب کشورمان است.

این کارها، جلوه ای خاص به گنبد آسمان داده است. گفته شده که این اثر هنری، بر پایه مجموعه ای از نمادها، اسطوره ها و روایت های کهن ادبیات ایران زمین شکل گرفته و باز گو کننده بخشی از این ظرفیت غنی است. سیر تکامل فرهنگ و تمدن هزاران ساله ایران را میتوان بر دیواره های گنبد آسمان مشاهده کرد که از دوران امپراطوری بزرگ تا دوران شکوهمند اسلامی را در بر می گرد.

اندیشه اولیه طراحی این اثر، برخواسته از نشانه های جاودان تمدن بشری، ناظر بر چهار عنصر اصلی آفرینش یعنی خاک، آب، باد وآتش است. همچنین در طراحی این آثار که تصاویرش را در ادامه مشاهده خواهید کرد، مفاهیم بنیادینی چون زندگی، مرگ، عشق، عدالت، مبارزه و صلح در نظر گرفته اند.

چهار دیوار اصلی اثر، هر یک الهام گرفته از نقش مایه های گوناگونی است که مرتبط با یکی از نشانه های چهار گانه که در آمیزش با دنیای پر رمز و راز هندسه، ریاضیات و نجوم قرار دارد. این نقش ها، پیوسته الهام بخش هنر و معماری ایران زمین در دوران گوناگونی بوده که باتفکر ایرانی-اسلامی، در نمونه های درخشان میراث فرهنگی  و هنری این سرزمین تجلی یافته است.

ظرفیت های گردشگری برج میلاد به این ها محدود نمی شود. در مقالات بعدی، جاذبه های دیگر را برایتان معرفی خواهیم کرد.

قیمت بازدید از جاهای مختلف برج هم به این شکل است:

بسته کامل: 350.000 ریال سکوی دید باز + گنبد آسمان + موزه شهرداری + موزه مشاهیر

- بسته بازدید از سکوی دید باز: 120.000 ریال واقع در تراز 280 متری برج میلاد تهران

- بلیت ورودی کافه تریا: 50.000 ریال واقع در تراز 264 متری برج میلاد تهران

- بلیت لیزریوم: 80.000 ریال واقع در گذرگاه برج میلاد تهران

برج میلاد تهران همه روزه از ساعت 9:00 الی 21:00 میزبان شماست.

بهترین راه برای دسترسی به برج میلاد، استفاده از بزرگراه‌های یاد شده است. برای رسیدن به برج میلاد می‌توانید از از بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری وارد ورودی بزرگراه همت و کنارگذر برج میلاد شوید. از بزرگراه‌های حکیم هم یک خروجی اختصاصی برای برج میلاد تعبیه شده است. در بزرگراه همت شرق نیز می‌توان پس از عبور از پل کابلی اختصاصی برج میلاد به برج میلاد رسید.