پارک پاییزی شمال تهران

در اینجا حسابی کالری می سوزانید!
شنبه 4 آذر / 0 / 693

پارک پاییزی شمال تهران

در هوای پاییزی این روزها، قدم زدن در پارک جمشیدیه و نفس کشیدن در هوای پاک و تازه حسابی لذت بخش است. مخصوصا اگر لباس گرم کافی و کفش مناسب پیاده روی پوشیده باشید و حسابی پله های سنگی پارک را بالا و پایین کنید. اگر علاقه به عکاسی دارید، یکی از بهترین گزینه های عکاسی پاییزی، حضور در این پارک و عکاسی از جلوه های هزار رنگ زیبای آن است.

این پارک خیلی بزرگ که  ۱۰ هکتار مساحت دارد و در ارتفاع قرار گرفته، چهار در دارد. 

بوستان جمشیدیه از موقع تاسیسش که به دست یکی از بزرگان دوره قاجار بوده، تا الان ۲ بار بازسازی شده است. سال ۷۴ بود که خوشبختانه ‌۱۶‌هکتار به وسعت آن افزوده شد و با درایت مسئولان، قرار شد این قسمت جدید ببا نام فردوسی مزین شود.

فرزند پارک جمشیدیه یا همین بوستان سنگی فردوسی با ابتکاراتی که برای احداث آن خرج شد، از نظر جذب توریست با پارک اصلی در رقابت است. تخته سنگ‌های تغییر شکل یافته که حیوانات مختلف را در ذهن تداعی می‌کند و در سراسر این بوستان چیده شده‌اند آنقدر گیرایی دارند که نگاه‌ها را به سوی خود بکشند و از یاد گردشگران و تماشاگران ببرند که ۶۰۰ پله را برای تماشای این حیوانات سنگی و بی‌جان بالا آمده‌اند. بعد از این همه پله و یک دل سیر تماشا کردن باغ وحش سنگی، نوبت گشت و گذار در دشتی نقلی می‌‌رسد که در همه جای آن سنگ‌چین‌هایی وجود دارد که خبر از چرای دام می‌دهد و این خود موضوعی است جالب توجه توریست‌ها که چطور در نزدیکی یکی از مدرن‌ترین محله‌های شهر هنوز هم می‌شود ردی از چوپان و نی و گوسفندچرانی دید.

اما این پارک زیبا و معروف، فقط به خاطر سنگ های کف و پله ها و مجسمه هایش معروف نیست. اینجا را خیلی ها به هوای تمیز، درخت های فراوان و انواع پرنده هایی می شناسند که حضورشان در کنار هم فضایی رویایی می سازد.

البته باید اعتراف کرد که قدم زدن در این پارک، بیشتر برای افرادی مناسب است که خیلی هم با گردش بیگانه نباشند و راه رفتن طولانی مدت در مسیر پر شیب و پله های مرتفع، برایشان سخت نباشد. اگر ساعت ها در این مسیر راه رفتید و حسابی کالری سوزاندید؛ می توانید از رستوران هایی که نزدیک دریاچه هستند و استفاده کنید. بعضی رستوران های اینجا، اصلا هم گران نیستند و با قیمت مناسب می توانید غذای خوشمزه ای در یک محل فوق العاده بخورید. دکه های کوچک برای خرید تنقلات هم که فراوان است.

برای رسیدن به پارک جمشیدیه باید اول خود را به میدان تجریش برسانید. برای این کار می‌توانید در ایستگاه مترو تجریش در خط یک مترو از ایستگاه خارج شوید یا با بی‌آر‌تی‌های مسیر میدان راه‌آهن - تجریش و تاکسی‌هایی که از سراسر شهر به میدان تجریش می‌روند استفاده کنید. از میدان تجریش هم می‌توانید با تاکسی‌هایی که از سمت میدان قدس به پارک جمشیدیه می‌روند به پارک برسید. همچنین در خیابان نیاوران می‌توانید از خیابان فیضیه و امیدوار به پارک جمشیدیه برسید.

البته روزهای جمعه و تعطیل، آنقدر پارک شلوغ می شود که بهتر است قید ماشین شخصی را بزنید یا صبح خیلی زود به آنجا بروید.

نویسنده: متینه ایقائی