مشیرالدوله؛ چایم را بیاور!

کافه ای در طهران قدیم
شنبه 4 آذر / 0 / 433

مشیرالدوله؛ چایم را بیاور!

تب کافه هایی که خانه های قدیمی را محل تشکیل خودشان قرار داده اند روز به روز بیشتر بالا می گیرد. مخصوصا در محل هایی با بافت قدیمی، کم نیستند خانه هایی که کافه شده اند. در این محل ها حس نواده های قاجاری به مشتری ها دست می دهد و دلمان می خواهد یک «السلطنه» یا «الدوله» به آخر اسم هایمان اضافه کنیم و با نیم نگاهی به عمارت زیبایمان، تحفه ای که خدمه آورده اند را هم نوش جان کنیم.

ایجاد همین حس نوستالژی باعث می شود که این کافه ها محبوب باشند. یکی از این محل ها، «کافه ایوان» است که روبروی عمارت مشیرالدوله و در نزدیکی خیابان منوچهری واقع شده.

همه ما می خواهیم تولد عزیزترینمان خاطره انگیز باشد و همین بود که این کافه نوستالژی، برای جشن کوچک ما انتخاب شد. رسیدن به کافه ایوان راحت نیست. ما بعد از پیاده شدن از متروی سعدی، پیاده از خیابان لاله زار و منوچهری گذشتیم تا به پاساژ مرجان رسیدیم. قرار داشتن کافه قدیمی و مربوط به عمارت مشیرالدوله در یک پاساژ، خیلی جالب به نظر نمی آمد. اما ما به مسیرمان ادامه دادیم و وارد کافه شدیم.

نمی دانم تصور شما از خانه ای در یک محل قدیمی چیست. ولی برای من، حضور در خود مکان و روح گذشته در کافه است که جذاب به نظر می آید. کافه ایوان در حقیقت در یک محل قدیمی قرار ندارد. بلکه روبروی عمارت مشیرالدوله واقع شده است. داشتن ویوی این عمارت زیبا و باشکوه امتیاز مثبتی است، اما به شرطی که به امید حضور در یک بنای قدیمی دوستانتان را به اینجا دعوت نکرده باشید.

برنامه تولد را نمی شد عوض کرد، به همین خاطر یک میز با نیمکت های چوبی را انتخاب کردیم و نشستیم. با وجود اینکه ما ظهر جمعه آنجا بودیم، کافه نسبتا خلوت بود و نکته جذاب، حضور تویست های خارجی بود که با ذوق، نوشیدنی ها و غذاهای ایرانی سفارش می دادند.

طراحی منوی کافه ایوان بسیار جالب است و عنوان خوراکی ها خیلی خوب و هوشمندانه انتخاب شده اند. تنوع گزینه ها هم بالاست. اما متاسفانه خیلی از گزینه های انتخابی ما موجود نبود. بالاخره سفارش دادیم و به گپ و گفت دوستانه مان رسیدیم. اما وقتی خبری از سفارش ها نشد، فهمیدیم یادشان رفته غذای ما را آماده کنند!

بالاخره غذاها سر میز آمد و باید اعتراف کنم از حد انتظارم بالاتر بود. هم کیفیت و هم کمیت خوراکی ها به نسبت قیمت مناسب کافه، خوب به نظر می آمد.

کمی بعد مراسم تولد شروع شد و با وجود سر و صدا و زمان طولانی که در کافه نشسته بودیم، کسی از پرسنل تذکری به ما نداد. البته در منو نوشته شده که اگر کافه شلوغ باشد، فقط زمان معینی می توانید اینجا باشید.

کافه ایوان، در یک خانه قدیمی قرار ندارد؛ پسنل چندان حرفه ای یستند و شاید با کافه استاندارد فرق داشته باشد. اما برای یک دورهمی ساده و دوستانه با نگاهی به عمارت قدیمی، خیلی هم جذاب است. مخصوصا اگر اهل هنر هستید، حسابی بهتان خوش خواهد گذشت!

آدرس:خیابان لاله زار، بالاتر از خیابان جمهوری، تقاطع خیابان منوچهری، کوچه پیرنیا 2، پاساژ مرجان

نویسنده: متینه ایقائی