معرفی منطقه 9تهران بزرگ

معرفی منطقه 9تهران بزرگ
چهارشنبه 8 آذر / 0 / 551

معرفی منطقه  9تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 9 تهران که در غرب تهران قرار دارد از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال در همسایگی جاده مخصوص کرج و خیابان آزادی و از جنوب در مجاورت 45 متری زرند و بزرگراه فتح قرار دارد. از آن سو محدوده‌ی این منطقه در شرق یه خیابان‌های شهیدان و سادات منتهی می‌شود؛ و بلاخره اینکه از غرب هم به مسیل کن محدود می‌شود.

برج زیبای آزادی که از آن به عنوان نماد تهران یاد می‌شود و فرودگاه بین المللی مهر آباد از مکان‌های شاخص و استراتژیک منطقه 9 می‌‌باشند.

از جاذبه‌های منطقه 9 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

این منطقه با وسعتی نزدیک به 19/8 کیلومتر مربع جمعیتی بالغ بر 158425 نفر را در خود جای داده است ، اغلب جمعیت منطقه 9 در محله‌های هاشمی، شمشیری، شهید دستغیب، مهرآباد و سی متری جی سکونت دارند از دیگر محلات منطقه 9 می‌توان به دکتر هوشیار، استاد معین ، امامزاده عبدالله و محله صنعتی فتح اشاره کرد. قسمت هر متر مربع زمین در منطقه 9 بین 2 الی 5 میلیون تومان متغییر است. دو ایستگاه مترو در فرودگاه مهرآباد نیز به جابه جایی مسافران در سطح شهر تهران مشغول اند.

منطقه 9تهران از نگاه گردشگری

نماد تهران یعنی برج آزادی در منطقه 9 واقع شده است. این برج منحصر به فرد با معماری بی نظیر خود سال‌هاست که اولین تصویر ذهنی مردم از تهران بوده است. این برج کمی پیش از انقلاب اسلامی توسط حسین امانت طراحی شد و در سالگرد جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی به بهره برداری رسید و بعد از انقلاب از شهیاد به آزادی تغییر نام داد. این برج زیبا علاوه بر اینکه به عنوان نماد تهران از آن یاد می‌شود محل گردهمایی‌های مردمی در مناسبت‌های ملی و مذهبی رسمی کشور نیز هست. برج آزادی در منطقه 9 تهران یه مجموعه‌ی فرهنگی نیز هست و دارای سالن کنسرت، تالارهای نمایشگاهی، نگارخانه و کافه نیز می‌باشد.

فرودگاه مهرآباد که قبل از افتتاح فرودگاه امام خمینی رحمت الله علیه پروازهای خارجی هم از آن صورت می‌گرفت در منطقه 9 تهران قرار دارد. و می‌توان از آن به عنوان یکی دیگر از نمادهای شاخص منطقه نام برد. سالانه میلیون‌ها نفر با ورود به منطقه از طریق این فرودگاه جابه جا می‌شوند و این خود اهمیت این فرودگاه را بیش‌تر روشن می‌کند.

علاوه بر این دو نماد تهران که در منطقه 9 واقع شده اند، این منطقه دارای پارک‌ها، بوستان‌ها و مراکز خرید متعددی هم هست که نقش بسزایی در گذراندن اوقات فراغت ساکنین این منطقه فراهم می‌کنند.

 

مراکز درمانی منطقه  9تهران

در منطقه 9 تهران درمانگاه‌ها و خانه‌های سلامت بسیاری مشغول خدمات رسانی به بیماران هستند. از آن جمله می‌توان به درمانگاه‌ شریعت رضوی، درمانگاه نظام مافی، درمانگاه هاشمی، درمانگاه گمرک – فرودگاه و درمانگاه والفجر اشاره کرد.

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای کار جز با سابقه ترین فرهنگسراهای تهران در منطقه 9 واقع شده است، در این فرهنگسرا علاوه بر برنامه‌های متعدد فرهنگی، برنامه های بسیاری هم برای هدایت شغلی و تحصیلی کودکان و نوجوانان انجام می‌شود و از این لحاظ حائز اهمیت است. فرهنگسرای رویش در کنار خانه‌های فرهنگ شمشیری، پرواز، مهرآباد، امیر کاشانی و ایرانسرا از جمله مراکز فعال فرهنگی واقع در منطقه 9 می‌باشند.

مجتمع سینمایی تماشا، واقع در میدان شمشیری هم از دیگر مکان‌های فرهنگی منطقه 9 می‌باشد.