معرفی منطقه 10تهران بزرگ

معرفی منطقه 10تهران بزرگ
چهارشنبه 8 آذر / 2 / 4056

معرفی منطقه  10تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه ده که از آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر تهران نام برده می‌شود، حدود 50 سال پیش ساخته شده است و از لحاظ موقعیت شهری با 4 منطقه تهران همجوار است. از لحاظ مختصات جغرافیایی منطقه 10 از شمال در همسایگی منطقه 2 یعنی خیابان آزادی قرار دارد. از شرق به منطقه 11 و بزرگراه شهید نواب صفوی منتهی میشود. از آن‌سو در غرب با منطقه 9 و خیابان شهیدان همجوار است و بلاخره اینکه در قسمت جنوبی هم به خیابان قزوین در منطقه 17 محدود می‌شود.

از جاذبه‌های منطقه 10 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه‌ی 10 با مساحتی در حدود 817 هکتار از 3 ناحیه تشکیل شده است. 320 هزار نفر در منطقه 10 زندگی می‌کنند، این منطقه که یکی از پر تراکم‌ترین مناطق شهری تهران است از محله‌های متعددی تشکیل شده است که از آن جمله می‌توان به بریانک، جی – شمشیری، جیحون، دامپزشکی، رودکی، زنجان، سلیمانی – تیموری، کارون، قزوین، کمیل، مالک اشتر، نواب صفوی، هاشمی و هفت چنار اشاره کرد.

منطقه ۱۰، جزو ۱۰ منطقه‌ای است که بیشترین خرید و فروش واحد‌های مسکونی در آن انجام می‌شود.قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 10 بین 1 میلیون تومان تا 3 میلیون تومان متغییر است.

ایستگاه مترو نواب صفوی در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان آذربایجان از ایستگاه‌های مهم مترو شهر تهران نیز در منطقه 10 واقع شده است.

 

منطقه 10 تهران از نگاه گردشگری

علاوه بر وجود بوستان‌های متعدد در سطح منطقه که از فضای سبز خوبی هم برخوردار هستند و نقش مهمی در پر کردن اوقات فراغت شهروندان در این منطقه ایفا می‌کنند، موزه حیات وحش و آثار طبیعی هفت چنار هم در منطقه 10 قرار دارد. این موزه در محله بریانک و در ساختمانی تاریخی متعلق به دوره قاجاریه واقع شده است. این بنا ابتدا کارخانه تولید برق بود و سپس به کارخانه جوراب بافی تغییر کاربری داد. این بنا با معماری خاص خود یکی از مهم ترین جاذبه‌های منطقه 10 به شمار می‌رود.
موزه حیات وحش و آثار طبیعی حیات وحش از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و در آن کارگاه آموزش تاکسیدرمی نیز برگزار میشود. علاوه بر این ها این مجموعه دارای کتابخانه و کافه نیز می‌باشد.

موزه شهیدان اقبالی که دارای بخش های مختلفی همچون دارالقرآن کریم، یادمان شهدای منطقه 10 و نمایشگاه تخصصی شهدای جنگ می‌یاشد در این منطقه یکی دیگر از نقاط شاخص می‌باشدئ

مراکز درمانی منطقه 10 تهران

علاوه بر درمان‌گاه ها و خانه‌های سلامت متعدد در منطقه 10؛ بیمارستان شهریار، بیمارستان اقبال، بیمارستان آزادی، بیمارستان بابک، بیمارستان روان‌پزشکی میمنت و بیمارستان زنان و زایمان لولاگر در نواحی محتلف منطقه 10 به صورت شبانه روزی به بیماران خدمات رسانی می‌کنند.

 

مراکز فرهنگی و دانشگاهی

سینما کارون در خیابان رودکی یا سلسبیل یکی از سینماهای قدیمی منطقه 10 می‌یاشد، علاوه بر این سینما جی نیز در منطقه 10 فضای تفریحی مناسبی را برای ساکنین این منطقه ایجاد کرده است. از دیگر مراکز فرهنگی منطقه 10 می‌توان به خانه فرهنگی – هنری عطار اشاره کرد که با برپایی کلاس‌های مختلف به پویایی فرهنگی منطقه کمک شایانی کرده است. از طرف دیگر فرهنگسرای قرآن هم در این منطقه قرار دارد. علاوه بر این دو فرهنگسرا در خانه‌ های فرهنگ اعتماد، حرا، محیط زیست، باشگاه الکترونیک و رودکی نیز در نواحی مختلف منطقه 10 مشغول به کار هستند. مجموعه فرهنگی – هنری شهید غنی پور که همه ساله برنامه های متعدد فرهنگی در آن اجرا می‌شود، در منطقه 10 واقع شده است.