معرفی منطقه 11تهران بزرگ

معرفی منطقه 11تهران بزرگ
چهارشنبه 8 آذر / 0 / 623

معرفی منطقه  11تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 11 در مرکز تهران واقع شده است و در طول یک قرن گذشته زندگی در آن رونق گرفته است. در دهه‌ی 40 این منطقه، منطقه اعیانی نشین تهران به شمار می‌رفته است و به این دلیل به خاطر داشتن خانه‌های قدیمی تاریخی مورد توجه و اهمیت است. در عصر حاضر به علت وجود مکان‌های حکومتی خاص و سفارت خانه ها به اهمیت آن افزوده شده است. منطقه 11 از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال با منطقه 6 یعنی خیابان آزادی و میدان انقلاب همسایه است، از جنوب در مجاورت میدان شوش و میدان راه آهن در منطقه 17 و 16 قرار دارد. از آن سو در شرق به منطقه 12 خیابان‌های وحدت اسلامی و حق شناس و از غرب به خیابان نواب و شهید عباسی در منطقه 10 منتهی می‌شود.

علاوه بر وجود مکان‌های تاریخی و مراکز حساس حکومتی، منطقه 11 به دلیل وجود اصناف و کارگاه های مختلف تولیدی و خدماتی نیز حائز اهمیت است.

از جاذبه‌های منطقه 11 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 11 با مساحتی در حدود 6/12 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی 280 هزار نفر از 4 ناحیه تشکیل شده است .آذربایجان، آگاهی، اسکندری، امیریه، انبار نفت، جمالزاده، حشمت الدوله، جمهوری، خرمشهر، راه آهن، شیخ هادی، عباسی، فروزش، امیر بهادر، فلسطین – انقلاب، قلمستان – برادران جوادیان، مخصوص، منیریه، میدان حر، هلال احمر محله‌های شاخص منطقه 11 به شمار می‌روند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 11 بین 2 الی 7 میلیون تومان است.

ایستگاه‌های مترو تئاترشهر، جوادیه، حسن آباد، دانشگاه امام علی، راه آهن، منیریه و میدان حر در منطقه 11 به جا به جایی مسافران در سطح شهر کمک می‌کنند.

منطقه 11تهران از نگاه گردشگری

این منطقه که دارای سابقه‌ی تاریخی بسیار زیادی است، دارای محله‌های متعددی است که گشت و گذار در تهران را لذت بخش کرده اند. از جمله مکان‌های دیدنی تهران که در منطقه 11 واقع شده اند می‌توان به میدان حسن آباد اشاره کرد که با معماری خاص خود در این منطقه می‌درخشد. این میدان که در محله‌ی منیره قرار دارد دارای معماری سنتی – قاجاری است و امروزه بورس کاموا در آن برقرار است.

از جمله خانه‌های تاریخی که در این منطقه قرار دارند می‌توان به عمارت تیمورتاش، خانه‌ی مینایی، خانه امیر بهادر و خانه انیس الدوله اشاره کرد که همگی دارای معماری خاص دوره‌ی قاجاریه هستند و عمدتا در محله‌ی منیره واقع در منطقه 11 محلی برای آشنایی بیش‌تر با زندگی مردمان آن عصر به شمار می‌روند.

از جمله موزه‌های فعال منطقه 11 می‌توان به موزه‌ی قرآن کریم اشاره کرد که در آن نسخه‌های نفیس قرآنی نگه داری می‌شود. خانه‌ی استاد بهزاد از هنرمندان برجسته‌ی مینیاتوریست ایرانی نیز که در سالهای اخیر تبدیل به موزه‌ی هنرهای سنتی شده است نیز از جاذبه‌های گردشگری منطقه 11 به شمار می‌رود.

خانه و موزه استاد مقدم نیز یکی دیگر از جاذبه‌های چشمگیر این منطقه است که بازدید از آن به همگان توصیه می‌شود. کلیسای شرق آشوری و کلیسای مریم مقدس نیز در منطقه 11 واقع شده اند.

اما در چهارراه ولی‌عصر تئاتر شهر با معماری خاص خود یکی دیگر از نمادهای تهران به شمار می‌رود که آن هم در منطقه 11 واقع شده است و از آن به عنوان قطب هنرهای نمایشی در ایران یاد می‌شود.

مراکز درمانی منطقه 11تهران

در منطقه 11 بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعددی به بیماران خدمات رسانی می‌کنند. بیمارستان مدائن، بیمارستان سورنا، بیمارستان نجمیه، بیمارستان مروستی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان بهارلو، بیمارستان چشم پزشکی فارابی، بیمارستان روانپزشکی روزبه، بیمارستان کودکان فهمیده و بیمارستان پارسا از جمله بیمارستان‌های فعالی منطقه 11 می‌باشند.

 

مراکز فرهنگی و دانشگاهی

یکی از مراکز فعال فرهنگی در تهران، منطقه 11 است. در این منطقه فرهنگسراهای رازی، فناوری اطلاعات و انقلاب در کنار خانه‌های فرهنگی چون ابوسعید، شیخ هادی و حر و سایر کتابخانه‌های تخصصی به پویایی فرهنگی منطقه 11 کمک چندانی کرده اند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد منطقه 11 از قدیمی‌ترین مناطق تهران است و در آن سینماهای قدیمی بسیاری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سینما فرخ، سینما نور، سینما اورانوس، سینما رازی، سینما پارس، سینما مرکزی و سینما جام جم اشاره کرد.

وجود دانشگاه‌ها و مراکز علمی بسیاری در منطقه 11 به اهمیت آن افزوده است. دانشگاه تربیت معلم، جهاد دانشگاهی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه جنگ، دانشکده افسری ارتش و دانشکده دامپزشکی ارتش با تربیت نیروی متخصص نقش عمده ای در سابقه‌ی علمی کشور ایفا می‌کنند.