معرفی منطقه 12تهران بزرگ

معرفی منطقه 12تهران بزرگ
چهارشنبه 8 آذر / 0 / 491

معرفی منطقه  12تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 12 تهران یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه ترین مناطق شهری تهران به حساب می آید که از دلایل اهمیت آن می‌توان به وجود بازار تهران اشاره کرد. علاوه بر بازار بناهای تاریخی متعددی نیز در این منطقه وجود دارد که آن را تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری کشورمان کرده است. بناهای مهم حکومتی همچون ساختمان شهرداری تهران و مجلس شورای اسلامی نیز دراین منطقه واقع شده اند و به اهمیت آن افزوده اند.

این منطقه از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال با خیابان انقلاب و در جنوب با خیابان شوش همسایه است. از آن سو منطقه 12 از شرق به خیابان 17 شهریور و اتوبان شهید محلاتی منتهی می‌شود و بلاخره اینکه از غرب با خیابان حافظ و وحدت اسلامی همجوار است.

 

 

از جاذبه‌های منطقه 12 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 12 با مساحت 1600 هکتار و 6 ناحیه، 239 هزار نفر را در خود جای داده است و از محله‌های آن می‌توان به آبشار، ارگ پامنار، امامزاده یحیی، ایران، بازار، بهارستان، تختی، دروازه شمیران، سنگلج، شهید هرندی، فردوسی، قیام و کوثر اشاره کرد که جز محله‌های قدیمی و با سابقه‌ی تهران به شمار می‌روند. قسمت هر متر مربع زمین در منطقه 12 بین 2 الی 7 میلیون تومان متغییر است.

به دلیل وجود بازار تهران در منطقه 12 لازمه‌ی جابه جایی هر چه بهتر مسافرین احساس می‌شود. لذا در منطقه 12 چندین ایستگاه مترو از جمله سعدی، دروازه دولت، امام خمینی، دروازه شمیران و پانزده خرداد به جا به جایی مسافران می‌پردازند.

 

 

منطقه 12 تهران از نگاه گردشگری

در منطقه 12 ، تهران قدیم پیش‌روی شماست و یکی از قطب‌های گردشگری تهران به شمار می‌رود. در دوران قاجاریه بناهای زیادی در این منطقه احداث شد که امروزه با معماری منحصر به فرد خود هریک به عنوان یکی از نمادهای تهران به حساب می آیند. مدرسه‌ی دارالفنون به عنوان یکی از اولین مدرسه‌های مدرن ایران در این منطقه واقع است. مسجد باشکوه امام خمینی که قبل از انقلاب اسلامی مسجد شاه نامیده می‌شد با معماری منحصر به فرد خود یکی از نقاط شاخص منطقه 12 به شمار می‌رود.

و اما از مهم‌ترین بناهای واقع در منطقه 12 که در دوره‌ی سلطنت ناصرالدین شاه قاجار احداث شده اند می‌توان به کاخ باشکوه گلستان و شمس العماره اشاره کرد که همه ساله میلیون ها گردشگر خارجی و داخلی را به سمت خود می کشاند.

سردر باغ ملی، بنای تاریخی و باشکوه بانک ملی، پیاده راه باب همایون، کاروانسرای خانات، عمارت مسعودیه، باغ نگارستان از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه 12 تهران به شمار می‌روند که با ویژگی‌های مختص به خود در این منطقه دارای اهمیت هستند.

موزه‌ی بی نظیر آبگینه با ذخایر ارزشمند خود و طراحی هنرمندانه به همراه موزه‌ی پست و چندین موزه‌ی دیگر در این منطقه قرار دارند. علاوه بر همه‌ی این‌ها اگه در کوچه پس کوچه‌های منطقه 12 قدم بزنید با خانه‌های تاریخی بسیاری رو به رو خواهید شد که بازدید از آن‌ها بسیار جالب توجه است. که از آن جمله می‌توان به سرای کاظمی و عمارت دبیرالممالک اشاره کرد.

بازار تهران که از دیرباز یکی از قطب‌های تجاری ایران بوده است و علاوه از اهمیت اقتصادی در کشور دارای پیشینه‌ی تاریخی بسیار خوبی می‌باشد نیز در منطقه 12 واقع شده است و بازدید از آن به عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری خالی از لطف نیست.

مراکز درمانی منطقه 12تهران

در منطقه 12 به عنوان یکی از مناطق مرکزی تهران مراکز متعددی وجود دارد که مشغول خدمات رسانی به بیماران هستند و از میان می‌توان به بیمارستان سیدالشهدا، بیمارستان سینا، بیمارستان دادگستری، بیمارستان شرکت نفت، بیمارستان اندرزگو، بیمارستان سوم شعبان، بیمارستان امیراعلم، بیمارستان بانک ملی، بیمارستان طرفه، بیمارستان اشرفی اصفهانی، بیمارستان‌های ارتوپدی معیری و شفا یحیاییان، بیمارستان‌های زنان و زایمان مریم، دکتر سپیر و اکبر آبادی و بیمارستان سوانح سوختگی رازی نام برد.

 

مراکز فرهنگی  

فرهنگسرای شهر یکی از فرهنگسرای فعال در منطقه 12 است که با برنامه های مختلف خود نقش بسیاری در پویایی فرهنگی منطقه ایفا می‌کند. علاوه بر فرهنگسرا منطقه 12 دارای کتابخانه‌های بسیاری است که در خانه‌های فرهنگ منطقه دایر هستند. از آن جمله می‌توان به کتابخانه‌ی آیت الله طالقانی اشاره کرد که در منزل شخصی ایشان برقرار است. کتابخانه‌ی بازار که در خانه‌ی فرهنگ بازار واقع است هم یکی دیگر از کتابخانه‌های قدیمی منطقه 12 به شمار می‌رود. کتابخانه‌های فردوسی و هدایت از دیگر کتابخانه‌های منطقه هستند.

خانه‌ی فرهنگ دردار در محله‌ی دردار اولین خانه‌ی فرهنگ تهران است که در بخش‌های مختلف خدمات رسانی میکند. علاوه بر آن خانه‌های فرهنگ ایروانی و کوثر نیز در این منطقه واقع شده اند.

منطقه 12 از دیرباز شاهد حضور سینماهای بسیاری بوده است که هم اکنون نیز چندی از آنان فعال هستند که از جمله می‌توان به سینما شکوفه و سینما حافظ اشاره کرد. از طرفی پردیس سینمایی چهارسو نیز یا سالن‌های مجهز خود در منطقه 12 واقع شده است که علاوه بر نمایش فیلم، برنامه‌های متعدد فرهنگی همه ساله در آن انجام می‌شود.