مرموزترین محل گردشگری نزدیک تهران

فکرش را می کنید در نزدیکی تهران، غاری پر رمز و راز قرار داشته باشد؟
چهارشنبه 8 آذر / 0 / 399

مرموزترین محل گردشگری نزدیک تهران

باورتان می شود یکی از عجیب ترین و جالب ترین نقاط گردشگری ایران، نزدیک تهران قرار داشته باشد؟ غاری مخوف، پنهان و زیبا که می شود هزار قصه رویایی برایش بافت.

«رود افشان» نام این غار است که نزدیک روستایی به همین نام واقع شده. این غار مرموز و عظیم، دهانه بزرگی دارد اما این دهانه بیست متری، طوری بین صخره ها و کوه قایم شده که تا نزدیکش نشوید نمی توانید پیدایش کنید. به همین خاطر به نظر می رسد در قدیم، محل مناسبی برای پنهان شدن افراد بوده است.

بعد از اینکه نیم ساعتی کوه پیمایی کنید، به دهانه غار می رسید. فضای داخل غار رودافشان بسیار خنک و مرطوب است و غارنوردی اصلا خسته تان نمی کند.

همان ابتدای مسیر، دهلیزی جلوی شماست که تحسین و تعجبتان را برخواهد انگیخت. دهلیزی که یک حوض آب و ستونی در وسط آن دارد و به همین خاطر هم اسم الهه آب را رویش گذاشته اند. وقتی به مسیرتان ادامه می دهید؛ باز هم از این زیبایی ها و شگفتی های طبیعت به چشمتان می خورد. ستون های آهکی، قندیل ها و تاقدیس ها، چاله های آب و سالن های عظیم و بزرگی که روزگاری محل زندگی انسان ها بوده است.

مسیر این غار آنقدر زیبا و پر از عجایب زیباست که از قدم زدن در آن خسته نمی شوید. اما نگران نباشید. این غار بسیار جالب، طولانی و در حدود 800 متر است و می توانید ساعت ها در آن غار نوردی کنید.

برای رسیدن به این غار مسیر تهران به سمت فیروزکوه را دنبال کنید. بعد از اینکه 45 کیلومتر ازبومهن گذشتید به روستای سیدآباد میرسید . در این روستا مسیر آسفالت سمت راست جاده را ادامه بدهید.مسیر روستای رود افشان با تابلوی سبز رنگی بعد از پمپ بنزین مشخص شده که بعد از طی 10 کیلومتر و گذشتن از روستای کلاک ، به دوراهی روستای مشهد-رودافشان خواهید رسید،راه سمت راست به روستای مشهد و راه سمت چپ پس از 5 کیلومتر به روستای رودافشان میرسد.

برای رسیدن به غار باید روستا را تا  انتها طی نمایید.در این محل پارکینگ سمت چپ و مسیر دسترسی غار در سمت راست قرار دارد.برای رسیدن به غار باید مسیر کوتاهی را کوهپیمایی نمایید.مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده نمایید.


 

 

 

نویسنده: متینه ایقائی