یک زندگی با کیفیت

چه چیزهایی را باید به روتین زندگیمان اضافه کنیم؟
چهارشنبه 8 آذر / 1 / 1091

یک زندگی با کیفیت

آلودگی هوای تهران، ترافیک وحشتناک، مشکلات مالی و اقتصادی و سختی های زندگی در این کلانشهر، باعث شده زندگی خیلی از ما، بی کیفیت، غمگین و با حداقل کار مفید سپری شود.

این در حالیست که می دانیم افرادی با مشغولیت ها و گرفتاری های ما و همین اندازه زمان، زندگی بسیار مفیدتری دارند و از حجم کارهای مفیدی که انجام می دهند متعجب می شویم. گاهی هم به این سبک زندگی حسادت می کنیم و منتظریم روزی برسد که ما هم تا این اندازه مفید باشیم و زندگی چندبعدی داشته باشیم.

مفید بودن و باکیفیت بودن زندگی شما، به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. اول باید ببینید دلیل کم بازده بودن زندگی تان چیست. خستگی؟ بی انگیزگی؟ تنبلی؟ افسردگی؟ یا خیلی از موارد دیگر.

خوشبختانه برای هر کدام از این مشکلات، راه حل هایی هم وجود دارد. هر مشکل و راه حل مخصوصش را در مقاله هایی جداگانه بررسی خواهیم کرد. اما در حالت کلی، چند قانون خیلی خیلی مهم وجود دارد که رعایت کردنشان باعث می شود زندگی پر انرژی تر و باکیفیت تری داشته باشید. یک کاغذ و قلم بیاورید و این موارد را یاد داشت کنید:

1- به بدنتان اهمیت بدهید. آب کافی، ورزش و نرمش و تغذیه مناسب برای همه اجباری است. اما یادتان باشد اهمیت دادرن به جسمتان فقط به این حد خلاصه نمی شود. خودتان را ماساژ مهمان کنید؛ از لوسیون های مختلف استفاده کنید؛ هر ماه مقداری پس انداز کنید و یک عطر خوب بخرید. لباس هایتان همیشه تمیز، اتوکشیده و هماهنگ باشند. مسواک زدن جزو اولویت های اولتان باشد. مراقبت های پوست و مو را هم به روتین زندگیتان اضافه کنید.

 

2- یک لیست کامل از همه تفریحات؛ معاشرت ها، برنامه ها و سرگرمی های مورد علاقه تان داشته باشید. بعد از هر کار سخت، یکی از موارد لیست را به خودتان هدیه بدهید.

 

3- هر روز، حداقل یک ربع، وقتتان را به یادگیری یک مهارت اختصاص دهید. عکاسی، نویسندگی، نقاشی، زبان، موسیقی و…

اصلا هم لازم نیست برای کلاس رفتن هزینه کنید. همه این موارد در اینترنت موجود است.

 

4- صبحتان را با شکرگزاری شروع کنید. می توانید یک دوره بیست و هشت روزه معجزه شکرگزاری را آغاز کنید، یا خیلی ساده تر، روزی پنج تا ده مورد از نعمتهایتان را در دفتر مخصوص یادداشت کنید و احساس سپاسگزاری داشته باشید تا معجزه اش را ببنید.

 

5- معنویات فراموش نشود. چه مذهبی هستید چه نه، زمانی در روز، مثلا یک ربع قبل خواب یا در وسط روز را به معنویات اختصاص دهید. مدیتیشن، ذن، نماز خواندن و...همه به شما انرژی خارق العاده ای برای زندگی می بخشند.

 

6- دو ساعت قبل خواب گوشیتان را خاموش کنید. استرستان به شدت کاهش می یاد. باور کنید!

 

7- با خودتان وقت بگذرانید. یک دفترچه خوشگل برای این کار بخرید. حداقل هفته ای یک ساعت، در یک جای خلوت و آرام، بدون هیچ گونه عوامل حواس پرتی، مثلا در یک کافه خلوت بنشینید و به خودتان فکر کنید. آرزوهایتان، اینکه در هر دوره ای چه می خواستید؛ چه چیزهایی به شما اعتماد به نفس می دهد، علایقتان در هر زمینه ای از کوچک تا بزرگ و...را بنویسید. برای خودتان در ماه بعد نامه بنویسید. فکر می کنید چه تغییراتی کرده باشید؟

اگر دوست دارید ادامه این مقاله ها را بخوانید، با نظراتتان دلگرممان کنید.

نویسنده: متینه ایقائی


کاربر

ممنون بسیار مفید بود