خانه ای برای اوقات فراغت

اوقات فراغتتان را چطور می گذرانید؟
سه شنبه 14 آذر / 0 / 507

خانه ای برای اوقات فراغت

می دانستید خانه ای در تهران هست که به اسم خانه فراغت شناخته می شود؟ خانه ای قدیمی و دلربا که پر از سرگرمی های جذاب و دوست داشتنی است.

خانه فراغت دبیرالملک در بخش های مختلف و متفاوتی طراحی شده و مشتمل است بر: سالن اصلی عمارت (شاه نشین) اتاق فرارEscape room اتاق تنهایی اتاق سینما استودیو کارگاه و اتاق بازی حیاط اصلی حیاط جنبی سالن اصلی عمارت یا شاه نشین فضایی برای مطالعه کتب و نشریات مفید و فاخر ایرانی، نمایشنامه خوانی، گالری و ... فراهم آورده و مراجعین می توانند در فصل زمستان هم از فضای کرسی برای گردهمایی های خودمانی و دوستانه و صمیمی خود استفاده کرده و هم پذیرایی مختصری شوند. اتاق فرار یک بازی گروهی پرهیجان است که روحیه همکاری، همبستگی و کار گروهی را در افراد تقویت می کند. شرکت کنندگان در گروه های ۴ تا ۶ نفره به صورت اینترنتی ثبت نام کرده و در زمان تعیین شده باید ظرف یک ساعت معماها را حل کرده و خود را از این مکان در بسته برهانند. سالن سینمای دو نفره جهت تماشای فیلم های کوتاه و فاخر، پروژه های دانشجویی و غیره تدارک دیده شده است. استودیو جهت مشق ساز، تمرین تئاتر و نمایش هنرمندان کشور، به صورت گروهی یا انفرادی می باشد. کارگاه و اتاق بازی بستری برای گردهمایی متفاوت است تا با فضا و روحیه ی متفاوتِ کارگاه ها، به تبادلات علمی و فنی و مهارتی پرداخته شود. بازی های بومی نیز در اختیار همگان قرار داده شده تا چند ساعتی به دور از فضای مجازی، با بازی های اصیل و جدید ایرانی آشنا شده و آنها را تجربه کنند. محوطه اصلی عمارت دبیرالملک با گلها و گیاهان چهارفصل و حوضی زیبا مزین شده و محلی برای آرامش همگان و نیز مکانی برای بازی هایی است که به فضای باز نیاز دارند. در حیاط جنبی عمارت، مجموعه ای چند منظوره با محوریت کافه بازی احداث خواهد شد که دارای سالن نمایش فیلم بوده و امکان انجام بازی های برد گیم و بسیاری فعالیت های دیگر در کنار کافه را خواهد داشت. خانه فراغت دبیرالملک با دارا بودن فضاهای موجود، بخشی از خلاءهای فرهنگی را پر کرده و همچنین این مکان به برگزاری رویدادهای فرهنگی و اجتماعی نیز اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که هر رویدادی در این فضا با رویکرد فراغتی اتفاق خواهد افتاد. این خانه فضای متلونی است از استعدادها و ایده های مختلف، و آنها را در قالب های مختلف از قبیل: گالری نقاشی، خط، پوستر، تئاتر، سینما، کتابخوانی، نمایشنامه خوانی، کافه بازی، بازی های بی وسیله، بازی های بومی، موسیقی و غیره به نمایش می گذارد تا با تلاش و اتحاد، جامعه ای سلامت همراه با نشاط، شور و پویایی و سرزندگی ساخته شود.

این خانه متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی ملقب به دبیرالملک از مربیان دستگاه مستوفی گری قاجاریه و از کارگزاران آن دولته. در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این عمارت تاریخی امروزه از طرف شهرداری تهران مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و به عنوان خانه اسباب بازی ویژه کودکان کار و خیابان فعالیت می کنه.
تاریخ ساخت این خانه مربوط به اواسط دوران قاجار تقریباً ۱۴۰سال می باشد و در محله باغ امین که از محلات قدیمی و با اهمیت عودل جان قرار گرفته است که بعدها به دلیل اینکه دبیرالملک خانه ای در این کوچه ساخت و خانه وی هم عصر با بنای مورد نظر بود، کوچه مزبور به کوچه میرزا نصیرالدوله خان دبیرالملک تغییر نام داد که این نام در نقشه دوران ناصری قابل مشاهده می باشد. خانه تاریخی کوچه فخرالملک(دبیرالملک) دارای پلانی مستطیل شکل و در راستای شمالی- جنوبی است. (متعلق به شهرداری)
سبک معماری بنا مطابق معماری مرسوم دوران قاجار بوده و از همین سبک پیروی می کند، البته به غیر از چند فضای متداول این نوع معماری همانند هشتی، دالان و حمام.
این خانه لوکیشن فیلم روزگار غریب قبل از بازسازی بوده است.

آدرس:تهران- بهارستان-  خیابان امیر کبیر، کوچه فخرالملک، پلاک ۱۷