معرفی منطقه 14تهران بزرگ

معرفی منطقه 14تهران بزرگ
چهارشنبه 22 آذر / 0 / 587

معرفی منطقه  14تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 14 تهران از لحاظ موقعیت شهری در شرق تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی خیابان پیروزی و  از جنوب در مجاورت خاوران قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 14 به هفده شهریور منتهی می‌شود و در شرق بزرگراه بسیج آن را محدود می‌کند.

این منطقه از تهران بیش‌ترین تعداد محله را دارا می‌باشد و این یکی از ویژگی‌های بارز آن به شمار می آید. علاوه بر آن اتوبان بسیج در شرق، منطقه 14 را به شبکه بزرگراهی شهر تهران متصل کرده است.

 

از جاذبه‌های منطقه 14 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 14 با مساحت 4/54 کیلومتر مربع و 6 ناحیه 500 هزار نفر را در خود جای داده است .سیزده آبان، آهنگ، آهنگران، ابوذر، بروچردی، پرستار، پیروزی، تاکسیرانی، جابری، جوادیه، چهارصد دستگاه، خاوران، دژکام، دولاب، شاهین، شکوفه، شکیب، شیوا، صد دستگاه، فرزانه، قصر فیروزه، مینای، نبی اکرم و نیکنام محله‌های منطقه 14 را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در این منطقه بین 2 میلیون تومان و 4 میلیون تومان متغییر است. ایستگاه های مترو پیروزی و نبرد به جابه جایی مسافرین در این منطقه و کاستن از بار ترافیک کمک بسزایی می‌کنند.

 

منطقه 14 تهران از نگاه گردشگری

 دروازه دولاب یکی از چندین دروازه‌ی تهران قدیم در منطقه 14 واقع شده است ولی امروزه با گسترش شهرنشینی اثری از آن باقی نمانده است. ولی آنچه در محله‌ی دولاب از قدمت این منطقه حکایت می‌کند کوچه‌های تنگ و باریک است. گشت زنی در این کوچه ها و مشاهده‌ی خانه‌های قدیمی این محله از تهران خالی از لطف نیست. در محله‌ی دولاب در این کوچه پس کوچه ها با تکیه دولاب و زورخانه دولاب نیز مواجه خواهید شد که هر کدام دارای قدمت و تاریخ خاص خود هستند. حمام دولاب که متاسفانه در حال تخریب هم می‌باشد در منطقه‌ی 14 تهران واقع شده است.

در کنار بوستان های محلی بسیاری که در منطقه 14 وجود دارند، بازار گل و گیاه محلاتی نیز در منطقه 14 وجود دارد که در آن عرضه مستقیم گل و گیاه انجام میشود و به همین علت از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است و می‌توان آن را یکی از نقاط شاخص این منطقه نامید.

خانه دکتر معین نیز که هم اکنون به مزه تغییر کاربری داده است هم در منطقه 14 واقع شده است.

از دیگر نقاط شاخص منطقه 14 می‌توان به گورستان ارامنه اشاره کرد که بازدید از آن برای همگان امکان پذیر نیست. یکی از متاثرکننده ترین بخش های این قبرستان آرامگاه آوارگان لهستانی ست که برای پیوستن به ارتش انگلستان در عراق از ایران عبور کردند ولی بیماری و قحطی به آنها اجازه‌ی رسیدن به مقصد را نداد و در این گورستان آرامیده اند.

علاوه بر این، این گورستان محل آرامش ابدی افراد مشهور و سر شناس بسیاری هم هست، همچون نخستین رئیس پلیس ایران که در این‌جا ارمیده است. علاوه بر او، چندین طبیب و موسیقیدان که در عصر قاجار به ایران آماده بودند هم در این مکان به خاک سپرده شده اند.

مراکز درمانی منطقه 14تهران

در میدان شهدا تنها بیمارستان منطقه 14 یعنی بیمارستان مردم به خدمات رسانی به بیماران مشغول است. علاوه بر تنها بیمارستان منطقه چندین درمانگاه هم در منطقه 14 فعال هستند که از آن میان میتوان به درمانگاه شفا، مرکزی آهنگ، ولی عصر، 17 شهریور، لادن، مکتب الزهرا، بهشتی، و درمانگاه ترک اعتیاد آناهیتا نام برد.

 

 

مراکز فرهنگی  

فرهنگسرای اخلاق در میدان شهدا با داشتن سالن اجتماعات و دیگر امکانات یکی از فرهنگسراهای فعال منطقه است. علاوه بر این فرهنگسرا خانه‌های فرهنگ شهید اندرزگو، ابوذر، شکوفه، زیتون و فرشته آزادی با امکانات و کاربری‌های خاص خود در پویایی فرهنگی منطقه 4 نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

سینما میلاد و سینما ناهید در منطقه 14 از مراکز دیگز فرهنگی این نقطه از تهران هستند.