معرفی منطقه 15تهران بزرگ

معرفی منطقه 15تهران بزرگ
چهارشنبه 22 آذر / 0 / 872

معرفی منطقه  15تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 15 تهران از لحاظ موقعیت شهری درجنوب شرقی تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی قصر فیروزه و  از جنوب در مجاورت دولت آباد قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 15 به خیابان فدائیان اسلام منتهی می‌شود و در شرق اراضی افسریه آن را محدود می‌کند.

از جاذبه‌های منطقه 15 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 15 تهران با مساحت 5/ 28 کیلومتر مربع از 8 ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا 704 هزار نفر جمعیت دارد. ابوذر، اتابک، اسلام آباد – والفجر، افسریه، بروجردی – دهقان، شوش، شهرک رضویه، طیب، کیاشهر، مسعودیه، مشیریه، مطهری، مظاهری، مینایی، ولیعصر – بی سیم، هاشم آباد محله های منطقه 15 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 15 بین ا میلیون تومان و 3 میلیون تومان است. پایانه اتوبوس‌رانی خاوران در این منطقه وظیفه جا به جایی شهروندان در سطح شهر را برعهده دارد.

منطقه 15 تهران از نگاه گردشگری

 بازار بلور فروشان در میدان شوش یکی از نقاط اصلی خرید و فروش بلور، کریستال و چینی در منطقه 15 واقع شده است و روزانه داد و ستد اقتصادی در سطح گسترده در آن انجام می‌شود. از طرف دیگر این محله جز محله‌های قدیمی تهران به شمار می‌رود و دارای پیشینه‌ی تاریخی قابل توجه ای است. در گذشته دروازه‌ی شاه عبدالعظیم در خیابان شوش قرار داشت و به دلیل اینکه فاقد سقف بود از معماری متفاوتی برخور دار بود.

علاوه بر شوش محله‌های قدیمی بسیاری در منطقه 15 وجود دارند. که از جمله می‌توان به مشیریه و افسریه اشاره کرد که دارای قدمت تاریخی خاصی هستند.

پارک آبی آزادگان، بوستان آزادگان، پارک بعثت و پارک جنگلی توسکا در کنار بوستان‌های محلات علاوه بر افزایش سرانه‌ی فضای سبز محلی را برای گذراندن اوقات فراغت فراهم کرده اند.

امامزاده اهل بن علی، بقعه سیده ملک خاتون و زندان هارون از دیگر مکان‌های شاخص این منطقه هستند. بهشتیه خاوران که آرامگاه یهودیان است نیز در این منطقه واقع شده است. که محل دفن چهره های سرشناس یهودی و آوارگان لهستانی است.

مراکز درمانی منطقه 15تهران

بیمارستان نیروی هوایی و بیمارستان زنان و زایمان مهدیه در منطقه 15 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 15 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه روانپزشکی رازی، درمانگاه قلب و عروق ملت، درمانگاه دندانپزشکی افسریه، درمان‌گاه پوست و مو مهران شرق و درمانگاه ترک اعتیاد رازی اشاره کرد.

 

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای خاوران در میدان خراسان یکی از مراکز فعال فرهنگی منطقه 15 می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه فرهنگ شهید ملکان، خانه فرهنگ والفجر و خانه فرهنگ پامچال با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند.  سرای محله‌ی مسعودیه نیز به تازگی در منطقه 15 کار خود را آغاز کرده است.

از دیگر امکانات فرهنگی منطقه می‌توان به سینما پیوند نرسیده به میدان خراسان اشاره کرد که تنها سینمای فعال منطقه 15 می‌باشد.