معرفی منطقه 16تهران بزرگ

معرفی منطقه 16تهران بزرگ
چهارشنبه 22 آذر / 0 / 794

معرفی منطقه  16تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 16 تهران از لحاظ موقعیت شهری درجنوب‌شرقی شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی خیابان شوش در منطقه 11 و 12  و  از جنوب در مجاورت بزرگراه آزادگان در منطقه‌ی 20 قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 16 به حد فاصل خیابان بهمنیار و بزرگراه شهید تندگویان در منطقه‌های 19 و 17 منتهی می‌شود و در شرق منطقه‌ی 15 یعنی خیابان فدائیان اسلام آن را محدود می‌کند. این منطقه یکی از مناطق کوچک تهران است و می‌توان از ترمینال جنوب به عنوان یکی از مکان‌های شاخص آن نام برد. علاوه بر این کارگاه‌ها و کارخانه‌های بسیاری نیز در این منطقه از دیرباز دایر بوده اند که از آن جمله می‌توان به کارخانه‌ی روغن نباتی و چیت سازی اشاره کرد.

از جاذبه‌های منطقه 16 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 16 تهران با مساحت 1651 هکتار از 6 ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا 280 هزار نفر جمعیت دارد. محله های باغ آذری، تختی، جوادیه، خزانه، شهرک بعثت، علی آباد، نازی آباد و یاخچی آباد محله‌های منطقه 16 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 16 بین 2 میلیون تومان و  5میلیون تومان است. علاوه بر آن ترمینال بزرگ جنوب که روزانه کار جا به جایی مسافران در سطح کشور را بر عهده دارد نیز در منطقه 16 تهران واقع است. این ترمینال با داشتن تعاونی‌های متعدد عمدتا کار جابه جایی مسافران به سمت جنوب کشور را انجام می‌دهد.

گمرک جنوب و سیلوی گندم تهران از دیگر مکان ‌های شاخص شهر تهران هستند که در منطقه‌‌‌ی 16 قرار دارند. این منطقه به علت قرارگیری در مسیر مکان‌های شاخص مناطق اطراف معمولا در آخر هفته با ترافیک زیادی رو به رو است. به این منظور در این منطقه ایستگاه مترو ترمینال جنوب، خزانه، علی آباد و شوش وظیفه جا به جایی شهروندان در سطح شهر را برعهده دارند.

علاوه بر این‌ها به تازگی شهرداری منطقه 16 پل جوادیه را نیز مورد بهره برداری قرار داده است که این پل سهم بسزایی در کاستن بار ترافیکی منطقه ایفا می‌کند.

 

 

 

منطقه 16 تهران از نگاه گردشگری

منطقه 16 دارای بوستان‌ها و پارک‌های محلی زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پارک بعثت اشاره کرد که با پوشش گیاهی مناسب و امکانات تقریحی مناسب مکانی را برای گذراندن هر چه بهتر اوقات فراغت شهروندان فراهم می‌کند.

مراکز درمانی منطقه 16تهران

بیمارستان‌های آیت الله کاشانی، امیرالمومنین، بیمارستان خیریه ولیعصر و بیمارستان زنان و زایمان مفرح در منطقه 16 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 16 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه چشم پزشکی مدائن، درمانگاه ترک اعتیاد سبز، درمانگاه دندان پزشکی صبا و درمانگاه شبانه روزی خزانه اشاره کرد.

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای بهمن یکی از مراکز فعال فرهنگی منطقه 16 می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. تنها سینمای منطقه، نیز در این فرهنگسرا واقع شده است. خانه‌های فرهنگ خزانه، کوشا، قدس و قلم در کنار مجتمع فرهنگی هنری فجر با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند.