معرفی منطقه 17تهران بزرگ

معرفی منطقه 17تهران بزرگ
چهارشنبه 22 آذر / 2 / 730

معرفی منطقه  17تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 17 تهران از لحاظ موقعیت شهری در جنوب شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی خیابان قزوین و چهل و پنج متری زرند و  از جنوب در مجاورت بزرگراه جوانه قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 17 به بزرگراه آیت الله شهید سعیدی منتهی می‌شود و در شرق بزرگراه شهید نواب صفوی آن را محدود می‌کند.

این منطقه که منتهی الیه جنوبی تهران قرار دارد و از کوه‌های البرز شمالی دور است، لذا بیش‌تر آب و هوایش تحت تاثیر نزدیکی به کویر است. از طرف دیگر این منطقه برروی گسل تهران واقع شده است و از آن‌جایی که از تراکم جمعیت بالایی برخوردار است، یکی از نگرانی‌های مسئولین شهری تهران است و باید در جهت مدیریت آن تلاش بیش‌تری شود.

 

از جاذبه‌های منطقه 17 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 17 تهران با مساحت 09/822 هکتار از 3ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا 259 هزار نفر جمعیت دارد. محله های آذری، ابوذر، امامزاده حسن، باغ خزانه، بلور سازی، جلیلی، زمزم، زهتابی، فلاح، گلچین، مقدم، وصفناورد، یافت آباد محله‌های منطقه 17 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 17بین 1 میلیون تومان و  2میلیون تومان است.

 

منطقه 17 تهران از نگاه گردشگری

از مناطق شاخص منطقه 17 می‌توان به مسجد جامع ابوذر اشاره کرد که در آن جریان‌های اصلی انقلاب اسلامی هدایت و رهبری مس شده است. بازار مبل یافت آباد که یکی از اصلی‌ترین بازارهای مبل کشور است نیز در منطقه 17 واقع شده است و روزانه داد و ستد تجاری زیادی در آن انجام می‌شود و به دلیل محصولاتی که ارائه می‌دهد از تمام کشور بازدید کننده دارد.

بارگاه ملکوتی پسرعموی شاه عبدالعظیم حسنی در شمال غربی منطقه قرار دارد. این بارگاه که متعلق به امامزاده حسن از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است در خیابان امین الملک واقع گردیده است. آرامگاه ایشان دارای دو گنبد، بارگاه و صحن است و علاوه بر اینکه دارای اهمیت تاریخی است، مورد احترام بسیارساکنین منطقه محلی برای زیارت شهروندان مذهبی تهران است.

علاوه بر این‌ها منطقه 17 دارای بوستان‌ها و مناطق جنگل‌کاری فراوانی است که باعث افزایش سرانه فضای سبز در این منطقه شده است. از مهم‌ترین فضاهای سبز منطقه 17 که ده سال پیش زمین‌های متروکه ای در محله وصفناورد بوده است می‌توان به مجموعه‌ی بهاران اشاره کرد که با امکانات مخصوص خود مکانی را برای گشت و گذار در منطقه 17 فراهم می‌کند.

 

مراکز درمانی منطقه 17تهران

بیمارستان‌ ضیاییان در  منطقه 17 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 17 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه های سیدالشهدا، بهاران، ابوذر، شهرداری تهران، آراز، خاندان حکیم، امامزاده حسن، خزانه و  درمانگاه ترک اعتیاد پردیس اشاره کرد.

 

 

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای بهاران یکی از مراکز فعال فرهنگی منطقه 17می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. تنها سینمای منطقه، نیز در این فرهنگسرا واقع شده است. خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های سلمان فارسی و دکتر حسابی با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند.