معرفی منطقه 18تهران بزرگ

معرفی منطقه 18تهران بزرگ
چهارشنبه 22 آذر / 0 / 1654

معرفی منطقه  18تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 18 تهران از لحاظ موقعیت شهری در جنوب غربی شهر  تهران قرار دارد و حریم آن تا قلعه حسن خان در بزرگراه تهران – کرج ادامه دارد. از شمال در همسایگی بزرگراه فتح و خیابان آذری یعنی منطقه‌های 9 و 21 و  از جنوب در مجاورت منطقه 7 بزرگراه آیت الله سعیدی یا بزرگراه تهران به ساوه قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 18 به بزرگان آزادگان منتهی می‌شود و در شرق باز هم بزرگراه آیت الله سعیدی در منطقه 17 و منطقه 19 آن را محدود می‌کند.

اکثر اراضی این منطقه را در گذشته باغات و زمین‌های کشاورزی تشکیل میداد که کم‌کم با توسعه شهرنشینی، ساخت و سازهای زیادی در آن انجام شد و به شکل امروزی خود در آمده است.

 

از جاذبه‌های منطقه 18 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 18 تهران با مساحت 81 کیلومتر مربع از 7 ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا  416 هزار نفر جمعیت دارد. محله های 17 شهریور، بهداشت، تولید دارو، حسینی – فردوس، خلیج فارس، شادآباد، شمس آباد، شهرک امام خمینی، شهید رجایی، صاحب الزمان، صادقیه، ولیعصر، یافت آباد محله‌های منطقه 18 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 18بین 1 میلیون تومان و 2 میلیون تومان است.

ایستگاه مترو آزادگان و ایستگاه مترو نعمت آباد در این منطقه به جا به جایی مسافرین در سطح شهر و کاستن از بار ترافیک کمک می‌کنند.

 

منطقه 18 تهران از نگاه گردشگری

 

از مکان‌های شاخص منطقه 18 می‌توان به بقعه‌ی امامزاده زید اشاره کرد. محوطه بقعه که بیش از سه هکتار وسعت دارد، به دلیل واقع شدن در مجاورت جاده ساوه، از موقعیت مناسب و خوبی برخوردار است.


روستای قدیمی ترشنبه که بیش از 180 سال تاریخ در پس آن نهفته است نیز در منطقه 18 یکی از جاذبه‌های گردشگری ناشناخته‌ی شهر تهران است. یکی از بزرگترین یخچال های طبیعی تهران در ترشنبه قرار دارد که بنای آن متعلق به عصر قاجار است.

علاوه بر این‌ها بوستان‌ها و پارک‌های بسیاری نیز در منطقه 18 قرار دارند که مکانی برای تفریح شهروندان ایجاد کرده اند. بوستان نرگس که بزرگترین بوستان بانوان شهر تهران به شمار می‌رود در منطقه 18 قرار دارد.

مراکز درمانی منطقه 18تهران

بیمارستان‌های فیاض بخش و شهدای یافت آباد در  منطقه 18 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 18 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه جراحی محدود و سرپایی حکیم، درمانگاه ترک اعتیاد دکتر باقریان، درمانگاه دندانپزشکی نوین، درمانگاه امیرکبیر و درمانگاه بهپویان اشاره کرد.

 

 

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای خاتم یکی از مراکز فعال فرهنگی منطقه 18می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه‌ی فرهنگ امام علی، خانه‌ی کتاب دانشجو و خانه کتاب رضوانه با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند. 

علاوه بر این فرهنگسرا، کتابخانه ها و خانه‌های فرهنگ دارالقرآن شهید مختار سلیمانی نیز در منطقه 18 قرار دارد که در آن برنامه های متنوع قرآنی اجرا می‌شود.

پردیس سینمایی تماشا با سالن های مجهز و به روز در منطقه 18 به نمایش فیلم های سینمایی و محلی برای سایر فعالیت‌های فرهنگی مشغول است.