باغ موزه فردوس

باغ موزه سینما در تهران، جایی که نباید از دست داد.
چهارشنبه 22 آذر / 0 / 425

باغ موزه فردوس

باغ فردوس یا همان موزه سینما، جایی نیست که کسی نشناسد. برای خیلی از عکاسان آماتور و نیمه حرفه ای یکی از قرار های هفتگی؛ جمع شدن در باغ موزه فردوس و گرفتتن عکس های مختلف از این باغ و عمارت زیبا و خاصش است.

باغ فردوس در زمینی با شیب شمال غربی به جنوب شرقی و وسعت ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول ۲۸۰ متر است. عمارت واقع در آن هزار مترمربع مساحت دارد و دارای سه و نیم طبقه می باشد که به خاطر شیب تند زمین کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح می باشد.

این عمارت اعیانی از ابتدا دارای تزیینات شاخص و گچبری های زیبایی بوده که امروز نیز در همه اتاق ها و سالن ها گچبری های بسیار زیبایی دیده می شود. مقرنس کاری های گل و شاخ و برگ بسیار زیبای آن فضای موزه را بسیار تماشایی و جالب توجه کرده است.

این باغ در خیابان ولیعصر تهران قرار دارد و پس از ورود به محوطه باغ مجسمه هایی برنزی از سهروردی(ملقب به شهاب‌الدین، شیخ اشراق، شیخ مقتول و  فیلسوف شهیر ایرانی قرن ششم هجری قمری) و ابن هیثم (دانشمند ایرانی و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان که مخترعین اروپایی با توجه به اختراع ذره بین و شرح اتاقک تاریک وی، اولین دوربین عکاسی را ساختند.) روبه رو خواهید شد.

بخش های مختلف موزه عبارتند از:

 

۱) تالار آبی

در این بخش با پیشینه موزه سینما، پیدایش سینمای ایران و جهان آشنا خواهید شد، همچنین در این قسمت عکس هایی از میرزا ابراهیم خان عکاس باشی که از اولین تصویربرداری های سینمای ایران بوده را خواهید دید.

۲) تالار میانی( معاصران)

تالار میانی متعلق به هنرمندان معاصرست که به نمایش تصاویری از هنرمندان سینمایی و پشت صحنه فیلم ها می پردازد و غرفه های اختصاصی هنرمندانی چون سهراب شهید ثالث، کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی، ساموئل خاکچیان، فاطمه معتمدآریا، ملکه رنجبر و... در این تالار قرار دارد.

۳) تالار بین المللی

تالار بین الملل به جوایزجهانی سینمای ایران (هم چون نخل طلای کن،شیر ونیز،خرس برلین و ...) می پردازد و غرفه های اختصاصس آقایان عباس کیارستمی، ابوالفضل جلیلی، هوشنگ اللهیاری و... نیز در این قسمت دایر می باشد.

۴) نمایشگاه دفاع مقدس

قسمت دفاع مقدس به ارایه و نمایش تصاویر کارگردانان و هنرمندان و... سینمای دفاع مقدس می پردازد وغرفه شهید مرتضی آوینی را نیز در این بخش مشاهده خواهید کرد.

۵) تماشاخانه

تماشاخانه به معرفی تصاویری از اولین ها و پرفروش ترین فیلم ها و اولین سینماداران ایرانی می پردازد.

۶) نمایشگاه کودک

بخش نمایشگاه کودک به معرفی دست اندرکاران سینمای کودک و نوجوان و نمایش عروسک های مشهور کارتونی مثل کلاه قرمزی و... پرداخته است

۷) شاه نشین عمارت (نمایشگاه علی حاتمی)

نمایشگاه علی حاتمی در بخش شاه نشین یادگارهایی از این هنرمند و مجسمه هایی از مجسمه هایی از عزت الله انتظامی و علی حاتمی در حال تماشای فیلم حاجی واشنگتن و ... را برای شما نمایش می دهد

موزه سینما دارای دو سالن اکران فیلم می باشد و به صورت اینترنتی یا حضوری می توانید بلیط سینما را خردیداری کنید. در این مجموعه امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. در قسمت فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی (کتاب، پوستر، لوح فشرده و...) قرار دارد.

در بخشی از ساختمان موزه اطراف این باغ فروشگاه های  پوشاک، شیرینی و شکلات و صنایع دستی برای عرضه به گردشگران و بازدیدکنندگان وجود دارد که درب ورودی آن ها از داخل باغ(بیرون ساختمان) می باشد.

دو کافی شاپ دنج و زیبا نیز در محوطه باغ آماده پذیرایی از میهمانان موزه می باشد.