معرفی منطقه 19تهران بزرگ

معرفی منطقه 19تهران بزرگ
شنبه 25 آذر / 0 / 858

معرفی منطقه  19تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 19 تهران از لحاظ موقعیت شهری در جنوب شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی اتوبان جوانه و  از جنوب در مجاورت اتوبان آزادگان قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 19 به بزرگراه آیت الله سعیدی منتهی می‌شود و در شرق نواب و خیابان بهمنیار آن را محدود می‌کند. این منطقه یکی از مناطق قدیمی تهران است و عمدتا بافت محلات از قدمت زیادی برخوردار است.

 

از جاذبه‌های منطقه 19 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 19 تهران با98/9هکتار مساحت از 5 ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا 242 هزار نفر جمعیت دارد. محله های اسفندیاری و بستان، اسماعیل آباد، بوستان ولایت، بهمنیار، خانی آباد، دولتخواه، شریعتی، شکوفه، شهرک رسالت، شهرک کاظمی و نعمت آباد محله‌های منطقه 19 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 19بین 2میلیون تومان و  3میلیون تومان است.

در منطقه 19 به علت وجود بازار مرکزی میوه و تره بار همه روزه فعالت اقتصادی گستره ای انجام می‌پذیرد که نشان از پویایی تجاری و اقتصادی این منطقه دارد.

از آن سو مترو شهرک شریعتی، عبدل آباد و نعمت آباد در منطقه 19 به جا به جایی مسافرین در سطح شهر تهران مشغول هستند که با توجه به وجود مکان‌های شاخص در این منطقه همچون بهشت زهرا ضروری به نظر می‌رسد.

 

منطقه 19تهران از نگاه گردشگری

یکی از شاخص‌ترین مکان‌هایی که در منطقه 19 واقع شده است آرامگاه آیت الله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی است. این مجموعه که به تازگی بازسازی شده است در مجاورت بهشت زهرا تهران قرار دارد.

مجموعه شهرآفتاب که محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است نیز یکی دیگر از مکان‌های شاخص منطقه 19 است. از جمله مهم‌ترین رویدادهایی که در چندسال اخیر در این مجموعه برگزار میشود، می‌توان به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد.

مجموعه شهرآفتاب که محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است نیز یکی دیگر از مکان‌های شاخص منطقه 19 است. از جمله مهم‌ترین رویدادهایی که در چندسال اخیر در این مجموعه برگزار میشود، می‌توان به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد

مراکز فرهنگی و دانشگاهی

فرهنگسرای مهر و فرهنگسرای رضوان از مراکز فعال فرهنگی منطقه 19می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه‌های فرهنگ تلاش، میعاد، رسالت و شهید مرتضی آوینی با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند.

پردیس کیان که علاوه بر مرکز حرید دارای سالن سینمای مجهز با امکانات به روز می‌یاشد نیز در منطقه 19 واقع شده است و نقش زیادی در پویایی فرهنگی و هنری منطقه 19 و پر کردن اوقات فراغت شهروندان ایفا می‌کند.

دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکتر  شریعتی   که به تربیت دانشجویان در چندین رشته‌ی فنی مشغول است و پردیس بین المللی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در منطقه 19 واقع شده است و از مراکز فعال علمی کشور به شمار می‌رود.