معرفی منطقه 20تهران بزرگ

معرفی منطقه 20تهران بزرگ
شنبه 25 آذر / 0 / 571

معرفی منطقه  20تهران بزرگ

در یک نگاه:

منطقه 20 تهران از لحاظ موقعیت شهری در جنوب شهر  تهران قرار دارد و به عبارتی جنوبی‌ترین نقطه‌ی شهر تهران به حساب می آید و از شمال در همسایگی بزرگراه آزادگان در منطقه 15 و  از جنوب در مجاورت بزرگراه حرم تا حرم قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 20 به منطقه 19 منتهی می‌شود و در شرق بزرگراه شهید آوینی آن را محدود می‌کند.

منطقه 20 تهران که از آن به نام شهر ری یاد می‌شود از قدیمی‌ترین نقاط ایران به حساب می آید و از گذشته‌های دور تا کنون دارای سابقه‌ی تاریخی بسیار زیادی بوده است و همین مسئله به اهمیت آن بسیار افزوده است. در گذشته‌های دور شهر ری یکی از مکان‌های مهم زمامداری حاکمان عصر بوده است و همواره رویدادهای مهم بسیاری را در خود دیده است که همین نام شهر ری را در تاریخ هر چه بیش‌تر برجسته کرده است

از جاذبه‌های منطقه 20 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 20 تهران با احتساب حریم از 178 کیلومتر مربع مساحت و 5 ناحیه در داخل حریم و 2 ناحیه در خارج از حریم تشکیل شده است و تقریبا  453 هزار نفر جمعیت دارد. محله های13 آبان، ابن بابویه، استخر، اقدسیه، باروت کویی، تقی آباد، جوانرد قصاب، حمزه آباد، دولت آباد، دیلمان، سرتخت، شهادت، شهید بهشتی، عباس آباد، علایین، فیروزآبادی، حمزه آباد، منصوریه منگل، ولی آباد، هاشم آباد محله‌های منطقه 20 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 20بین 1 میلیون تومان و 5 میلیون تومان است.

ایستگاه مترو جوانمرد قصاب و ایستگاه مترو شهر ری در منطقه 20 تهران، علاوه بر جا به جایی مسافرین در سطح شهر باعث آسانی ارتباط شهرری با مرکز شهر تهران شده اند.

 

 

 

منطقه 20 تهران از نگاه گردشگری

آرامگاه ملکوتی شاه عبدالعظیم حسنی یکی از شاخص ترین مکان‌های منطقه 20 است که بسیار مورد احترام و توجه ساکنین منطقه و کل کشور می‌باشد. که محل دفن بسیاری از نام آوران تاریخ ایران همچون ستارخان، محمد خیابانی، لطفعلی خان زند و آیت الله کاشانی بوده است. بقعه بی بی شهربانو در کنار کوهی به همین نام یکی دیگر از مکان‌های شاخص منطقه 20 می‌باشد که همه ساله بازدیدکنندگان بسیاری را جذب می‌کند.

بازار شهر ری از قدیمی ترین بازارهای ایران نیز در مجاورت آرامگاه عبدالعظیم حسنی از دیر باز محل داد و ستد تجاری بسیاری از ساکنین تهران بوده است.

با توجه به قدمت این منطقه آثار با ارزش تاریخی بسیاری نیز در حومه‌ی شهر ری وجود دارد که اثبات دیگری بر اهمیت تاریخی این منطقه است. از آن جمله می‌توان به باروی ری، قلعه گبری، برج طغرل، برج نقاره خانه، تپه میل، آتشکده‌ی ری، دژ اشکان و چشمه علی اشاره کردکه هر کدام با تاریخ و ویژگی‌های منحصر به فرد خود از جاذبه‌های گردشگری این بخش از تهران به شمار می‌روند.

مراکز درمانی منطقه 20تهران

بیمارستان‌ شهدای هفت تیر، بیمارستان فیروزآبادی و بیمارستان روانپزشکی رازی در منطقه 20 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 20 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه شهر ری، فدائیان اسلام، شهدای بستان، شفا و نبوی اشاره کرد.

 

 

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای ولاء یکی از مراکز فعال فرهنگی منطقه 20می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه‌های فرهنگ شیخ صدوق، 13آبان، دولت آباد و رازی با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند. 

پردیس سینمایی راگا با سه سالن مجهر و با انکانات به روز در منطقه 20 چندین سال است که فعالیت هنری و فرهنگی خود را آغاز کرده است و گامی رو به جلو در جهت اقدامات فرهنگی و هنری این بخش از تهران است.