معرفی منطقه 21تهران بزرگ

معرفی منطقه 21تهران بزرگ
شنبه 25 آذر / 0 / 586

معرفی منطقه  21تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 21 تهران از لحاظ موقعیت شهری در غرب شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی اتوبان تهران - کرج در منطقه 22 و  از جنوب در مجاورت جاده قدیم تهران به کرج قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 21 حدفاصل جاده قدیم و اتوبان تهران به کرج منتهی می‌شود و در شرق مسیل کن در مناطق 5 و 9 و 18 آن را محدود می‌کند.

آن‌چه به اهمیت این منطقه از تهران افزوده است همجواری صنعت و فضاهای مسکونی آن است. در این منطقه صنایعی همچون خودرو سازی و داروسازی در کنار سایر کارگاه ها و کارخانه‌های تولیدی به فعالیت مشغول هستند.

 

از جاذبه‌های منطقه 21 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

 

منطقه 21 تهران با مساحت 5156 هکتار از 3 ناحیه تشکیل شده ست و تقریبا 162 هزار نفر جمعیت دارد. محله های باشگاه نفت، تهرانسر، چیتگر، شهرک آزادی، شهرک استقلال، شهرک پایداران، شهرک دانشگاه تهران، شهرک دریا، شهرک شهرداری، شهرک غزالی، شهرک فرهنگیان، وردآورد و ویلاشهر محله‌های منطقه 21 تهران را تشکیل می‌دهند که از آن میان ورد آورد قدیمی‌ترین و پر جمعیت ترین منطقه را تشکیل می‌دهد. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 21بین 2 میلیون تومان و 5 میلیون تومان است.

 

منطقه 21تهران از نگاه گردشگری

یکی از نمادهای شاخص منطقه 21 شهرک سینمایی غزالی است. این شهرک سینمایی که به همت مرحوم علی حاتمی در سال 1358 ساخته شده است، نمونه‌ای واقعی از تهران قدیم است. مجموعه تلویزیونی هزاردستان اولین سریالی بود که در این شهرک سینمایی فیلمبرداری شد. پس از آن در سالهای بعد علاوه بر دکور تهران قدیم، دکورهای دیگری مربوط به شهرهای دیگر نیز ساخته شد که محل فیلم برداری سایر فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی تاریخی بوده است.

از دیگر مکان های تفریحی شهر تهران در منطقه 21 می‌توان به خانه‌ی اسباب بازی اشاره کرد که محلی جذاب برای کودکان و نوجوانان منطقه فراهم می‌کند. یکی از موزه‌های شهر تهران یعنی موزه‌ی خودروهای تاریخی که محل نگه داری اتوموبیل‌های قدیمی از بد ورود به ایران است نیز در منطقه 21 قرار دارد.

آکادمی فوتبال تهران که به پرورش نیروهای بااستعداد می‌پردازد و هر ساله نوجوانان آینده داری را تحویل جامعه فوتبال کشورمان می‌دهد نیز یکی دیگر از مکان‌های شاخص شهر تهران است که در منطقه 21 واقع شده است.

                                                                                                                                      

مراکز درمانی منطقه 21تهران

بیمارستان‌ روانپزشکی ایران که در محله‌ی آزادی قرار دارد، تنها بیمارستان منطقه  21 است که با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 21 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه شهرک غزالی، تخصصی دندانپزشکی تهرانسر، سید الشهدا و سردار صنیع‌خانی اشاره کرد.

 

مراکز فرهنگی و دانشگاهی

منطقه 21 فاقد فرهنگسرای فعال می‌باشد ولی از آن سو خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشند. خانه‌های فرهنگ تهرانسر، وردآورد، نور دانش در کنار کتابخانه های استاد معین، مسجد النبی و حزین لاهیجی با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند. 

منطقه 21 دارای چندین مرکز آموزش عالی است که به پویایی علمی این منطقه کمک بسیار زیادی کرده است، از آن جمله می‌توان به دانشگاه علمی کاربردی شرکت صنعتی کوشا، مرکز آموزش علمی و کاربردی صنعت هوانوردی و دانشگاه آزاد اشاره کرد.