معرفی منطقه 22تهران بزرگ

معرفی منطقه 22تهران بزرگ
شنبه 25 آذر / 0 / 857

معرفی منطقه  22تهران بزرگ

در یک نگاه

منطقه 22 تهران از لحاظ موقعیت شهری در شمال غربی شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی بزرگراه شهید خرازی  و  از جنوب در مجاورت بزرگراه شهید فهمیده یا همان بزرگراه تهران - کرج قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه 22 به بزرگراه آزادگان منتهی می‌شود و در شرق منطقه 5 آن را محدود می‌کند. علاوه بر آن بزرگراه شهید همدانی از میان آن عبور می‌کند. بنابراین بهتر است که بگوییم که این منطقه در محاصره‌ی راه‌ها و بزرگرارهای اصلی قرار دارد. این منطقه به علت وجود مناطق درختکاری جنگلی دارای آب و هوای مطلوب بوده و لذا به عنوان ریه تهران از آن  نام برده می‌شود. برج های بلند از دیگر ویژگی‌های این منطقه از تهران است.

 

از جاذبه‌های منطقه 22 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 22 تهران با مساحت 5881 هکتار از4 ناحیه تشکیل شده ست و طبق سرشماری سال 1390 تقریبا 128 هزار نفر جمعیت دارد. محله های آزادشهر – پیکان شهر، دهکده المپیک، زیبا دشت، شهرک دژبان، شهرک راه آهن، شهرک شهید باقری، شهرک صنعتی شریف و همت غرب محله‌های منطقه 22 تهران را تشکیل می‌دهند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 22بین 3میلیون تومان و 5 میلیون تومان است.

 

ایستگاه‌های مترو استادیوم آزادی و ورد آورد در مسیر مترو تهران به کرج کمک بسیار زیادی برای جا به جایی ساکنین منطقه 22 در سطح تهران می‌کنند.

 

منطقه 22 تهران از نگاه گردشگری

بوستان جنگلی چیتگر از دیرباز یکی از فضاهای سبز وسیع تهرات و نکانی برای گذراندن اوقات فراغت بوده است. این پارک با پوشش گیاهی مناسب خود و امکاناتی همچون پیست دوچرخه سواری فضای مناسبی را در منطقه 22 برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است.

در این ناحیه دریاچه‌ی مصنوعی شهدای خلیج فارس که با نام چیتگر شناخته شده است به بهره برداری رسیده است که فضای بسیار مناسبی را برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است.

به تازگی مجتمع تجاری بام لند که شامل فضاهای تجاری، رستوران‌ها و کافه‌های متعددی‌ست در اطراف دریاچه چیتگر احداث شده است که علاوه بر مزایای تجاری خاص خود، به خاطر معماری خاص خود منظره‌ی زیبایی را به خصوص در شب ایجاد می‌کند.

باغ ملی گیاه شناسی که در فضایی وسیع به نمایش گونه‌های گیاهی بومی و غیر بومی می‌پردازد و در فصول مختلف سال به خاطر زیبایی‌هایی چشمگیر خود پذیرای هزارن بازدید کننده است نیز در منطقه 22 واقع شده است.

علاوه بر تمام اینها مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی تهران که همزمان با بازی‌های آسیایی در سال 1353 به بهره برداری رسید یکی از مکان‌های شاخص این بخش از تهران است. استادیوم زیبای یک‌صد هزار نفری آزادی که همه ساله در آن رویدادهای ملی و بین المللی زیادی انجام می‌شود، مهم‌ترین بخش از این مجموعه است.

 

 

مراکز درمانی منطقه 22تهران

بیمارستان‌ روانپزشکی ایرانیان و بیمارستان ترتیا در منطقه 22 با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه 22 فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه ترک اعتیاد زیتون طلایی، درمانگاه جراحی محدود و سرپایی ارم، درمانگاه حضرت قائم و در مانگاه حضرت قائم اشاره کرد.

 

 

 

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای تهران و فرهنگسرای مترو از مراکز فعال فرهنگی منطقه 22می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه‌های فرهنگ امیرکبیر و گرمدره در کناز خانه‌ی کودک تهران با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند.