چطور احساس خوشبختی در زندگی پیدا کنیم؟

خوشبختی گمشده همه انسان هاست..
چهارشنبه 29 آذر / 0 / 1549

چطور احساس خوشبختی در زندگی پیدا کنیم؟

زندگی در شرایط سخت و طاقت فرسای این روزها، واقعا سخت و دشوار است. شرایط بد اقتصادی، هوای آلوده، استرس و ترافیک فقط بخشی از مشکلات روزمره ما هستند. خیلی وقت ها سختی های دیگری مثل مشکلات خانوادگی و کاری یا...هم به این مشکلات اضافه می شوند که زندگی را برای ما تلخ می کنند.

اما احساس خوشبختی، فقط در شرایط آسان به دست نمی آید. خیلی ها با وجود مشکلاتی هزار برابر بزرگتر؛ بازهم تا آخرین لحظه عمرشان برای خوشبختی تلاش می کنند و از زندگی لذت می برند. به وجود آمدن این احساس خوشبختی، یک مهارت است و آموختنیست. با تلاش و استمرار؛ می توانید لذت بردن از زندگی را یاد بگیرید. اما چگونه؟

راه های کوچک و بزرگی برای ایجاد این احساس وجود دارد. اولین قدم اینست که ببینید دلیل حال بدتان چیست؟ گاهی یک مشکل حل نشده باعث این حال می شود؛ گاهی هم مشکلات جسمی و هورمونی باعث ایجاد اختلال است. اما خیلی وقت ها بدون دلیل خاص یا بزرگی، احساس خوشبختی نداریم. برای این دوره ها که ممکن است در زندگی همه پیش بیاید، باید چند اصل مهم را رعایت کنید.

اولا اینکه طبق نظریه های مختلف مثل نظریه شادکامی سلیگمن؛خوشبختی بدون تلاش به وجود نمی آید. یعنی ممکن نیست که بدون هیچ زحمتی؛ احساس خوشبختی کنید. اتفاقا چیزی که احساس خوشبختی حقیقی و پایدار را به وجود می آورد؛ این است که تلاش کنیم و زحمت بکشیم که خودش با تصور ما از خوشبختی در تضاد است.

اگر هدف بزرگی نداشته باشید؛ روزها را بی هدف در شبکه های اجتماعی و نت گردی و برای کارهای بی ارزش بگذرانید؛ اگر عمرتان بگذرد بدون اینکه چیز زیادی به شما افزوده شده باشد؛ هرگز احساس خوشبختی نخواهید کرد؛ حتی اگر پول هنگفتی داشته باشید.

سال ها تحقیق و پژوهش ثابت کرده که «داشتن» به وجودآورنده احساس خوب نیست؛ اما «به دست آوردن» کلید احساس خوشبختی است. به خاطر همین خیلی از مینیمالیست ها، زندگی بسیار شادتری نسبت  به بقیه دارند.

سلیگمن همچنین اشاره می کند که «معنا»؛ پایه اصلی احساس خوشبختی در زندگی است. اگر می خواهید زندگی زیبا و پر از احساس خوب داشته باشید؛ باید زندگیتان به معنای عمیق و زوال ناپذیی متصل باشد. برای افراد معتقد به وجود خداوند؛ این معنا در ذات او پیدا می شود.

حالا که پایه های اصلی احساس خوشبختی را شناختید؛ شاید خودتان هم بتوانید راهکارهای ایجاد این احساس را پیدا کنید. اما مهم ترین راهکار ها که اتفاقا افراد کمی از آن باخبرند، اینها هستند:

 1. برای یک سفر که به آن علاقه دارید؛ برنامه ریزی کنید. اما به آن نروید! یک دفترچه مخصوص این کار داشته باشید. سفر؛ هزینه ها؛ زمان بندی؛ وسایل مورد نیاز و همه جزئیات را با دقت برنام ریزی کنید. اصلا لازم نیست توانایی رفتن به این سفر را داشته باشید!
 2. رنگ آمیزی یکی از روش های مهم آرامش داشتن است. می توانید طرح ها را از اینترنت پرینت بگیرید و با هر وسیله ای که دوست داشتید رنگ آمیزی کنید.
 3. هدف ها و آرزوهایتان را به دقت مشخص کنید و مکتوبشان کنید. تمامی اهداف و آرزوهایتان را با تمام جزئیات ثبت کنید.
 4. شکرگزاری را فراموش نکنید.
 5. روزی یک دقیقه جلوی آینه تمرین خندیدن کنید. به زور بخندید و تاثیرش را ببینید.
 6. هر وقت توانستید (حداقل یک بار در روز) آهنگ های شاد و پرانرژی و حتی مسخره را با صدای بلند بخوانید. اگر در خیابان راه می روید؛ می توانید زیرلبی زمزمه اش کنید!
 7. با نمک دریا یا هیمالیا و روغن معطر مثل اسطوخودوس حمام کنید.
 8. اگر مشکل خاصی ندارید؛ از مکمل های روزانه استفاده کنید.
 9. ماساژ گرفتن؛ سطح سروتونین خون را بالا می برد و در نتیجه انرژی و روحیه بالاتری خواهید داشت.
 10.  وقتی مسواک می زنید؛ توی آینه ب خودتان چند جمله مثبت بگویید. مثلا: من تورو تایید میکنم. تو فوقالعاده ای و....
 11. تیپ مهمانی بزنید. دوش بگیرید؛ حسابی به خودتان برسید و زیباترین لباستان را بپوشید. بهترین عطرتان را استفاده کنید!
 12. وقتی حس ناراحتی و بدی دارید، آن را برای یک نفر (غریبه یا آشنا) توضیح بدهید.
 13. روزی یک بار به یک دعوت یا درخواست، نه بگویید! این کار تمرین عالیی است برای اینکه از نه گفتن ترسی نداشته باشید.
 14. درست بایستید. سرتن را بالا بگیرید و قوز نکنید.
 15. تجارب جدید را امتحان کنید که شما را از محدوده امنتان بیرون می کشند و حس خیلی خوبی به شما می دهند.
 16. شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیسبوک را حذف کنید تا حس عالیتان بیشتر شود.
 17.  یک لیوان آب را شب ها در کنار تخت خوابتان قرار دهید. با این کار؛حتی اگر شب قبل از خواب هم این اب را نخورید، صبح روز  بعد اولین چزی خواهد بود که می خورید.

این روش ها برای مشکلات هورمونی یا روحی شدید؛ تاثیر خیلی زیادی ندارند. اگر با انجام این کارها باز هم حال ناخوبی داشتید؛ حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نویسنده: متینه ایقائی