از ترس زلزله به کجا برویم؟

چشمه ای با خواص فراوان در اطراف تهران
چهارشنبه 6 دی / 0 / 583

از ترس زلزله به کجا برویم؟

خیلی از نقاط تهران و اطرافش برای ساکنان این شهر ها ناشناخته مانده اند. نقاطی که اگر بدانیم در نزدیکی ما وجود دارند، قطعا برای دیدنشان برنامه ریزی می کنیم و آخر هفته مان را به گردشگری اختصاص می  دهیم.

یکی از این نقاط دیدنی و جذاب که در حدود 50 کیلومتی تهران واقع شده؛ «چشمه اعلی» یا همان «چشمه اعلا» است که به خاطر کیفیت آب بالایش به این اسم معروف شده. این چشمه که آب رودهای دماوند را هم تامین می کند؛ این روزها به اندازه قبل پرآب نیست اما هنوز هم می تواند یک مقصد گردشگری جذاب باشد.

نکته جذابی که به شما ثابت می کند این چشمه املاح معدنی فراوانی دارد و آب بی خاصیتی نیست(!) این است که دورتادور این چشمه با رسوبات و آهک ها محاصره شده است. آب این چشمه که از زیر صخره ای می جوشد و بالا می آید؛ خواص درمانی زیادی دارد و فشار خون را کاهش می دهد.

آب چشمه اعلی؛ برخلاف خیلی از چشمه های آب معدنی دیگر سرد است. در کل آب و هوای این منطقه ییلاقی و خنک است و در تابستان یکی از بهترین مقاصد گردشگری حساب می شود. اما امسال که به نظر نمی رسد زمستان سختی در پیش باشد، شاید الان هم برای رفتن به این نقطه بد نباشد.

قدیم ترها مردم به این چشمه و آب پرخاصیتی که از آن می جوشید، احترام زیادی می گذاشتد. اما حالا در روزهای پرمسافر شاهد آن هستیم که آلودگی ها و زباله ها چهره این چشمه را نازیبا می کنند.

اگر به این نقطه سفر کردید، حتما از قیسی، گیلاس، عسل، گردو و سایر سوغات این منطقه هم خرید کنید.

نویسنده: متینه ایقائی

- برای خواندن موارد بیشتر در مورد زلزله تهران مقالات زیر را از دست ندهید:


1- زلزلۀ تهران

2- 15 نکته مهم که در هنگام خرید خانه به آن‌های دقت نمی‌کنیم.