گشتی در بازار تهران

بهشت تازه عروسها
دوشنبه 16 بهمن / 0 / 577

گشتی در بازار تهران

بازار بزرگ تهران، از آن دست جاهای عجیب و دوست داشتنی تهران است که اگر چند روزی مهمان این شهر باشید، حتما آن را در گزینه‌های بازدیدتان می‌گذارید، حالا یا برای خرید، یا گشت و گذار و عکاسی از فضای سنتی و روح زندگی جاری در دالان‌هایش یا برای رستوران‌های خاصش!
برای رفتن به بازار، بهترین گزینه متروست. می‌توانید به ایستگاه امام خمینی مراجعه کنید و بعد سوار کالسکه یا ماشینهای روباز شوید. از خیابان‌های دوست داشتنی و بافت قدیمی این محل بگذرید و نزدیک سبزه میدان پیاده شوید.
گزینه دیگر هم این است که ایستگاه پانزده خرداد پیاده شوید. اگر از این گزینه استفاده کنید، تقریبا بغل پاساژ کویتی‌ها پیاده می‌شوید.
بازار از چندین و چند «راسته» تشکیل شده: دالان بزازها، دالان کفاش‌ها، تیمچه حاجب الدوله و....
از هر کدام که رد شوید، کلی مغازه‌های نقلی با اجناس کوچک و ارزان می‌بینید و گاری های باری که رد می‌شوند. اما این دفعه ما سری زدیم به تیمچه حاجب‌الدوله، بورس ظرف و ظروف بازار بزرگ.
این تیمچه برای خانمها و عروس‌های دم بخت، بهشت است. انواع و اقسام مغازه‌ها که از سرویس چینی آلمانی چهارده میلیونی عروس تا کاسه پنج هزار تومانی می‌فروشند. کریستال‌های متنوع، چینی‌ها، ظروف دم دستی و خلاصه هر ظرفی که دنبالش هستید را در این بخش می‌توانید پیدا کنید.
قابلمه و سرویس‌های آشپزخانه هم از دیگر وسایل قابل فروش این راسته است. قیمت‌ها به شدت متنوع است و از همه برندها را می‌توانید اینجا پیدا کنید، اروپایی و چینی و ایرانی و ترک. قیمت‌های بازار، نسبتا کمی پایین تر از بقیه مغازه‌های شهر است، ولی باید کفش آهنی بپوشید و کل تیمچه را با دقت بگردید. نکته مهمتر اینکه، تخفیف را اصلا فراموش نکنید!
اگر وسط بازار گردی خسته شدید، می‌توانید آبمیوه های بازار را امتحان کنید. برای ناهار هم هیچ کجا مثل شرف الاسلامی و بعد هم شمشیری و مسلم نمی‌چسبد.
بازارگردی‌های ما ادامه دارد! باز هم همراه ما باشید.
نویسنده: متینه ایقائی