چطور برای عید آماده شویم؟

یک برنامه ریزی دقیق برای اسفندماه؛ یک عید طلایی
پنجشنبه 3 اسفند / 0 / 1786

چطور برای عید آماده شویم؟

بوی عید را از همین اوایل اسفند می شود در کوچه و خیابان های شهر احساس کرد. لابد شما هم سخت مشغول خانه تکانی، خرید عید و رسیدگی به کارها و حساب های سال 96 هستید. شاید شما هم مثل بیشتر مردم خسته اید و فقط می خواهید زودتر عید برسد تا استراحت کنید. اما زندگی چیزی بیشتر از همین لحظه ها نیست. چه بهتر که تا عید؛ هم کارهای مفیدتری برای خودتان بکنید و هم اسغند ماه امسال را زندگی کنید. این چند راهکار عالی را امتحان کنید. مطمئنا روتین همیشگی اسفندهایتان خواهد شد:

 1. هوگه کنید.

در مطالب گذشته از هوگه برایتان گفتیم. دقیقا در همین ماهی که از همیشه شلوغ ترید؛ باید از این روش استفاده کنید. یعنی فقط زمان های مشخصی برای رفتن به سراغ گوشی همراه و تکنولوژی در نظر بگیرید. تا حد امکان این زمان را کم کنید و در ساعات پایانی شب و قبل خواب؛ اصلا سراغش نروید. به جایش یک کتاب یا مجله متناسب با سلیقه تان تهیه کنید و چند صفحه ای قبل از خواب بخوانید.

 1. بررسی سال گذشته:

این روزها احتمالا بیشتر از هر وقت دیگر به سالی که پشت سر گذاشته اید فکر می کنید. سعی کنید این فکر کردن هدفمند باشد؛ برای این کار در قالب این سوال ها فکر کنید:

 • هدف هایی که برای امسال گذشته بودید در چه وضعیتی هستند؟ کدام اهدافتان عوض شد؟ کدام ها کاملا به انجام رسید؟
 • امسال در چه مواردی از منطقه امنتان بیرون رفتید؟ از این وضعیت ها چه چیزهایی یاد گرفتید؟
 • چقدر با اسفند 95 شباهت دارید؟ چقدر همان آدم هستید؟ چه تغییرات درونی و بیرونی کرده اید؟
 • چه حسی به سالی که گذشته دارید؟ سه تا از بهترین لحظه هایتان در سال 96 را به یاد بیاورید.
 • سه تا از مهمترین دستاوردهای شخصیتان در سال گذشته چیست؟ مثلا اینکه خودتان را به خاطر گذشته می بخشید؛ مثبت تر نگاه می کنید و...
 1. انجام کارهای باقی مانده:

هر کار و موضعی که ذهنتان را مشغول کرده بنویسید. از کارهای خانه تا تحویل پروژه های کاری و درسی. خرید؛ رفتن به مکانی خاص یا ارتباط با یک فرد یا جستجو درباره یک موضوع هم می توانند بقیه کارهایتان باشند. سعی کنید لیستتان چند بخش داشته باشد؛ بخشی برای امور مالی؛ بخشی برای کارهای روزمره؛ امور شخصی مثل رسیدگی به سلامت و بهداشت و بخشی متعلق به روح و روان. یا هر تقسیم بندی دیگری که دوست دارید. حالا کارهای کوچک و زودبازده را انتخاب کنید که در همین یک ماه باقی مانده انجام بدهید. اینطوری احساس بههتری به خودتان خواهید داشت.

 1. هر روزتان را به چند بخش تقسیم کنید.

مثلا صبح تا ساعت یازده، یازده تا دو؛ دو تا پنج؛ پنج تا هشت؛ هشت تا یازده. هر بخش را به یک کار اختصاص دهید. بخشی برای استراحت، بخشی برای کارهای روزمره؛ یک بخش برای کارهای واجب و دوست نداشتنی و یک بخش برای خلوت با خودتان. این تقسیم بندی ها با توجه به شرایط شما می تواند کاملا متفاوت باشد. اما مهم این است که کارهای سخت و آسان؛ دوست داشتنی و اجباری را یکی در میان انجام بدهید تا راحت تر باشید. اینطوری به همه کارهایتان در بخش های مختلف می رسید و حال روحیتان هم بهتر خواهد بود.

 1. سعی کنید چند روز آخر اسفند را فقط در آرامش سپری کنید.

حتی اگر کارهایتان کامل هم نمی شود سخت نگیرید. حتما چند روز اخر سال را برای خودتان خالی کنید. در شهر و مغازه ها قدم بزنید و از دیدن حال خوش مردم در روزهای پایانی سال لذت ببرید. با خودتان خلوت کنید و سعی کنید احساسات منفی را از خودتان دور کنید و سبکبال به استقبال سال جدید بروید. هر چه احساس می کنید روی کاغذ بنویسید و افکار و احساسات منفیتان را فراموش کنید.

 1. به خودتان برسید:

بالاخره با رسیدن عید؛ دید و بازدیدها هم شروع می شود و حتما دلتان می خواهد ظاهر خوبی داشته باشید. اگر مشکل خاصی در بدنتان احساس می کنید؛ حتما حتما در همین ماه از دکتر مربوطه وقت بگیرید و آن را به سال اینده موکول نکنید. حواستان به خورد و خوراکتان باشد و ورزش کنید تا اندامی بهتر داشته باشید. پاکسازی پوست را هم اگر مشکل خاصی ندارید می توانید انجام دهید.

 1. انرژیتان را چند برابر کنید:

برای اینکه موارد بالا را بتوانید انجام بدهید؛ به انرژی فراوان احتیاج دارید. اگر منع پزشکی ندارید؛ قرص منیزیم جوشان بخورید؛ آجیل و میوه استفاده کنید و شیره های طبیعی را بخورید. ساعت خوابتان را اصلاح کنید و صبحانه غلات کامل بخورید. آب به مقدار کافی هم بنوشید که هم ظاهرتان را بهتر می کند و هم انرژیتان را بالا می برد.

نویسنده: متینه ایقائی