خیابان جادویی تهران

سی تیر، خیابانی که شبیه پس کوچه‌های زیبای استانبول است.
دوشنبه 21 اسفند / 0 / 825

خیابان جادویی تهران

خیابان سی تیر، از خیابان های قدیمی تهران است که با کف سنگفرش شده و فضای خاصی که دارد، بیشتر شبیه خیابان‌های استانبول است تا تهران.
برای رسیدن به این خیابان، تا حد ممکن از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. اگر از بالا شروع به گشت و گذار در این خیابان کنید، انواع و اقسام کافه‌ها و رستوران‌هایی را میبینید که یا به شکل غرفه هستند و یا ون‌های سیار و بسیار زیبایی که چند نیمکت چوبی هم جلویشان قرار گرفته. 
خیابان سی تیر، مخصوصا اگر در روزهای تعطیل سری به آن بزنید، جان می‌دهد برای پیاده روی طولانی و عکاسی. کافه‌های سیار، مردم و بال‌های فرشته‌ای که روی دیوار نقاشی شده‌اند، سوژه‌های بسیار مناسبی برای عکاسی هستند. 
سی تیر که نام سابق آن خیابان قوام‌السلطنه بوده، آبستن اتفاقات مهمی در گذشته بوده است. 
وجود بناهای تاریخی بسیار زیبا هم یکی دیگر از جذابیت‌های این خیابان است. موزه آبگینه که خانه قوام بوده و معماری بسیار زیبایی دارد، موزه ملی ایران، آتشکده زرتشتیان، کلیسا و.. از جمله این بناها هستند.
سعی کنید حتما از آتشکده زرتشتیان در ایام عید دیدن کنید. بعد از گشت و گذار هم می‌توانید یا سراغ کافه گل رضاییه بروید که پاتوق فروغ فرخزاد و صادق هدایت بوده و بسیار زیبا و نسبتا گران قیمت است، یا اینکه رضا لقمه را انتخاب کنید که خیلی خوشمزه و ارزان است. 
البته یادتان باشد هردو بسیار شلوغ هستند. در مجموع روز خلوتی را برای گشتن در سی تیر انتخاب کنید و حسابی برای این خیابان جادویی وقت بگذارید.
نویسنده: متینه ایقائی