ترفند خرید طلا

چطور در خرید طلا سرمان کلاه نرود؟
پنجشنبه 24 اسفند / 0 / 1842

ترفند خرید طلا

خرید طلا یکی از لذت بخش­ترین اتفاقات برای هر خانمی در هر سن و موقعیت اجتماعی است. شاید یکی از دلایلش هم این باشد که از سال­ها قبل، مادرها و مادربزرگ­ها طلا را سرمایه­ای برای زن می­دانستند. البته بازار هم نشان داده که واقعا در بلند مدت؛ طلا یک سرمایه­گذاری مناسب برای خانم­هاست.

شاید پیش آمده باشد که موقع خرید زیورآلات طلا؛ وزن کالای موردنظرتان را در قیمت گرم طلا ضرب کرده باشید و ببینید نتیجه با قیمت اعلام شده خیلی تفاوت دارد. شاید هم علاقه مند باشید بدانید که طلافروش­ها چقدر با فروختن اجناسشان به شما سود می­کنند. در اینجا روش محاسبه قیمت طلا را به شما آموزش می­دهیم تا بتوانید انتخاب مناسب­تری داشته باشید. یک نکته مهم را هم به شما آموزش خواهیم داد تا موقع خرید طلا سرتان کلاه نرود.

اول از همه باید قیمت هر گرم طلا را بدانید که وابستگی به قیمت جهانی اونس طلا، قیمت دلار و شرایط بازار دارد. این قیمت در تابلوهای بالای اکثر مغازه­ها نوشته می­شود و می­توانید از طریق سایت­های آنلاین هم آن را به راحتی پیدا کنید.

حالا باید اجرت ساخت طلای انتخابیتان را از فروشنده بپرسید. طلاهای خارجی، مخصوصا ایتالیایی، اجرت ساخت خیلی بالای دارند. برای زیورآلاتی که راحت­تر درست می­شوند؛ مثل النگو و پلاک، این قیمت کمتر است و انگشتر یا سینه ریز که دقت بیشتری در ساختشان به کار رفته؛ اجرت ساخت بالاتری دارند.

وزن کل کالای مورد نظرتان را ضرب در مجموع قیمت هر گرم طلا و اجرت ساخت کنید:

وزن کل*(قیمت هر گرم طلا+ اجرت ساخت هر گرم)

حالا به کل این مبلغ؛ حدود 7 تا ده درصد اضافه می­شود که سود خالصیست که طلافروش از فروش طلا به شما می­برد.

{وزن کل*(قیمت هر گرم طلا+ اجرت ساخت هر گرم) } * 1.07

اما متاسفانه این همه ماجرا نیست! مثل خرید هر چیز دیگری؛ باید مالیات بر ارزش افزوده طلا را هم به دولت بپردازید. مقدار این مالیات در سال 96؛ نه درصد اعلام شده است که روی مبلغ طلای شما حساب می­شود و فروشنده مستقیما به دولت می­پردازد.

اما نکته اصلی درست همینجاست. این نه درصد مالیات؛ در مرحله دوم اضافه می­شود و بر اساس قیمت طلا و اجرت ساخت حساب می­شود. اما بعضی از فروشندگان طلا، بعد از اینکه سود خودشان را حساب کردند؛ مالیات را محاسبه می­کنند که سود بیشتری ببرند. مثلا فرض کنید یک قطعه طلای ده گرمی می­خرید که قیمت هر گرم آن با اجر ساخت؛  150هزار تومان است. در این حالت؛ شما باید مبلغ یک میلیون و هفتصد و چهل تومان را بپردازید:

(150,000*10)*1.16= 1,740,000

اما اگر فروشنده مالیات را بعد از محاسبه سود حساب کند؛ ده هزار تومان گرانتر می­شود که در اعداد و ارقام بالتر بیشتر به چشم خواهد آمد.:

1.09*1.07*150,000*10=1,750,000

شاید بد نباشد به روش محاسبه قیمت هر گرم طلا هم اشاره کنیم. برای این مورد؛ کافیست قیمت اونس جهانی طلا (یعنی 31.103431 گرم طلای بیست و چهار عیار) را در قیمت دلار ضرب کنیم و بعد نتیجه را بر 40.6834 تقسیم کنیم تا قیمت هر گرم طلا به دست بیاید. البته این قیمت با توجه به شرایط داخلی، کمی با قیمت بازار متفاوت است.  مثلا نزدیک اعیاد، آخر سال و ایامی که جشن های عروسی زیاد است این قیمت بیشتر می­شود.

حاللا با توجه به اطلاعاتی که از این مقاله یاد گرفتید؛ می­توانید با خیال راحت یک خرید هوشمندانه و دلچسب داشته باشید!

نویسنده:متینه ایقائی