بهترین موزه های تهران

اگر به فرهنگ و تاریخ علاقه مندید موزه های تهران مکان هایی هستند که می توانید از طریق آن ها در دالون زمان سفر کرده و تاریخ را با چشمان خود نظاره کنید. موزه های تهران بهشت کسانی ست که می خواهند چند ساعتی به دور از هیاهوی شهر، به گذشته و هنر و تاریخ بیاندیشند. در این مقاله سعی بر آن داریم که موزه های مهم تهران را که در سرتاسر شهر پراکنده اند به شما معرفی کنیم:
شنبه 1 اردیبهشت / 0 / 839

بهترین موزه های تهران

کاخ نیاوران :

مجموعه کاخ نیاوران، در منطقه شمال شرقی تهران واقع شده است. بخش های با اهمیت مجموعه نیاوران عبارتند از: موزه خودروهای کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما و باغ کتیبه ها. این کاخ در سال 1337 به دستور محمدرضا شاه پهلوی تاسیس شد و مراحل ساخت آن در سال 1346 به اتمام رسید. این بنا مساحتی در حدود 9000 متر مربع دارد و در ابتدا با هدف میزبانی از مهمانان خارجی ساخته شد، اما پس از اتمام ساخت به محل سکونت خانواده سلطنتی  تبدیل شد. این بنا امروزه به عنوان موزه در معرض بازدید برای عموم است و  بین ساعت 9 تا 17 می توان برای بازدید مراجعه نمود.

 

 

 

 

 

کاخ موزه گلستان :

 

کاخ گلستان

کاخ گلستان بنایی باقیمانده از دوره قاجاریه و زندیه است که در منطقه پانزده خرداد تهران و نزدیک به بازار بزرگ واقع شده است. قدمت این موزه به 440 سال می رسد و با معماری زیبا و منحصر به فردش یکی از دیدنی ترین موزه های تهران است که توریست های زیادی را به خود جذب می کند. همچنین این مجموعه به عنوان یکی از میراث های بشری در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

موزه گلستان مجموعه ای از بناها را در بر میگیرد که شامل: تالار آینه، شمس العماره، تخت مرمر، کاخ ابیض و چند ساختمان دیگر است که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند.

 

 

کاخ سعدآباد :

داخل کاخ سعد آباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در منطقه شمال تهران، با مناظر طبیعی زیبا و آب و هوای خوش ساخته شده است. این کاخ آخرین مکان سکونت خانواده سلطنتی بوده است که مساحت آن به 110 هکتار می رسد. از منظر تاریخی در دوره سلطنت قاجار بنا شده و به عنوان ییلاق و تفرج گاه احداث شده ، اما مدتی محل سکونت خاندان پهلوی نیز بوده است. بعد از انقلاب سال 57 این کاخ تبدیل به موزه شده و در معرض بازدید برای عموم قرار گرفت.

 

 

موزه جواهرات ملی ایران:

 

عکس تاج موزۀ جواهرات ملی

این موزه که به عنوان خزانه نیز از آن استفاده می شود در خیابان فردوسی تهران در مقابل سفارت ترکیه قرار گرفته است. در حال حاضر اين مجموعه بی‌نظير از جواهرات در قالب موزه معرض ديد عموم قرار دارد. بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره صفوی، دوره افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذاشته شده‌ است. از جمله می‌ توان به الماس دریای نور، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره جواهر نشان، تخت طاووس و تخت نادری اشاره کرد.

بازديد از موزه جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه ‌شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 امکان‌ پذير است.

 

موزه هنرهای معاصر:

 

عکس نمای موزۀ هنرهای معاصر

این موزه در سال 1356 و به دستور فرح پهلوی در منطقه امیرآباد تهران تاسیس شد که شامل مهم‌ترین و جامع‌ترین مجموعه از هنر غربی در قاره آسیا در زمان تاسیس خود است. ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی آن بنا شده است‌. این مجموعه مرکز نگهداری بیشتر از 3000 اثر هنری تکرار نشدنی است که در مالکیت موزه است. البته پس از انقلاب سال 57 به بسیاری از آثار برچسب غیرقابل نمایش خورد و به کشورهای غربی فروخته و ارسال شد. برای بازدید از این موزه می توانید به آدرس خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله مراجعه کنید.

 

موزه فرش ایران:

 

داخل موزۀ فرش

این موزه که در سال 56 شمسی تاسیس شده در خیابان کارگر شمالی واقع شده است. این مجموعه شامل با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است. قالی های دست بافت که هنر دست اهالی کاشان‌، کرمان‌، اصفهان‌، تبریز، خراسان‌ و کردستان هستند در این موزه به نمایش گذاشته شده اند. همچنین مجموعه ای از بهترین کتاب ها و نشریان چاپ شده در زمینه تخصصی فرش برای علاقه مندان در دسترس است.