راهنمای بازدید از کاخ سعد آباد

کاخ سعدآباد یکی از مهم ترین دیدنی های شهر تهران است که دارای جذابیت های فراوانی ست. از طبیعت زیبا و مناظر چشمگیر تا مشاهده بنای کاخ و یادگاری هایی که از تاریخ به جا مانده است. همچنین اگر اهل عکاسی باشید لوکیشن منحصر به فردی برای گرفتن تصاویر یادگاری زیباست.
یکشنبه 2 اردیبهشت / 1 / 7040

راهنمای بازدید از کاخ سعد آباد

 

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از شمال با کوه های البرز، از شرق با منطقه گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش، همسایه است. این کاخ که در منطقه دربند واقع شده است، حدودا صد و ده هکتار مساحت دارد.

 

 

این مجموعه که در دوره قاجاریه احداث شده است، یکی از استراحتگاه های سلطنتی به شمار می رفته است، اما برای مدت کوتاهی اقامتگاه محمدرضا شاه نیز بوده است. مجموعه کاخ سعدآباد شامل ۱۸ موزه مختلف است که در گذشته هر کدام از این ساختمان‌ها کاخ اختصاصی یکی از اعضای خانواده شاهنشاهی بوده است.

عکس تالار آینه کاخ سعد آباد

پس از رونق صنعت گردشگری در ایران، کاخ سعدآباد به یکی از توریستی ترین نقاط تهران بدل شده است و کمتر توریست خارجی بدون دیدن آن کشور را ترک می کند. همچنین این کاخ میزبان تعداد زیادی از دیپلمات ها و مهمانان بین المللی که به کشورمان سفر می کنند نیز بوده است.

سعد آباد همان طور که گفتیم شمال ۱۸ کاخ است که اکثر آن ها امروزه برای بازدید عموم باز هست. اما برای بازدید از آن ها باید بلیط جداگانه تهیه کرد و با یک بلیط نمی توان کل کاخ را مشاهده نمود.

عکس کوشک احمدشاهی در کاخ سعد آباد

هجده کاخ کوچک و بزرگ از دوره های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارند:
۱- کاخ احمدشاهی

۲- کاخ موزه سبز

۳-  کاخ موزه ملت

۴- کاخ اختصاصی

۵- موزه هنرهای زیبا

۶- کاخ شمس (موزه مردم شناسی) .

۷- کاخ اشرف

۸- کاخ غلامرضا

۹- کاخ ملکه مادر

۱۰- کاخ احمدرضا

۱۱- ساختمان عبدالرضا

۱۲- کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا

۱۳- کاخ شهرام پسر اشرف

۱۴- کاخ فریده دیبا
۱۵- کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی

۱۶- کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی

۱۷- کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه

۱۸- کاخ لیلا

دسترسی کاخ سعد آباد

برای رسیدن به مجموعه سعدآباد می‌توان از مترو استفاده نمود. ابتدا با خط ۱ مترو به میدان تجریش بروید یا با انتخاب ایستگاه مترو تجریش از اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند استفاده کنید. سپس از میدان تجریش با تاکسی به میدان دربند و ورودی شمالی کاخ سعدآباد بروید یا اگر قصد پیاده‌روی دارید در میدان تجریش به خیابان سعد‌آباد، خیابان افراز، خیابان جاودان و در نهایت خیابان طاهری و ورودی غربی کاخ سعدآباد برسید. پیاده‌روی این مسیر حدودا بیست دقیقه طول می‌کشد و اگرچه این خیابان‌ها دارای طبیعت زیبا، درختان چنار سرسبز و بافت و خانه‌های تاریخی با معماری دوران پهلوی است، اما قسمت‌هایی از آن دارای سربالایی است و برای افرادی که توان طی نمودن مسیر سربالایی ندارند توصیه نمی‌ شود. البته تاکسی ها و ون های کاخ سعدآباد همیشه در میدان تجریش منتظر مسافران هستند.

عکس کاخ ملل در کاخ سعد آباد

ساعات بازدید و قیمت بلیت کاخ سعد آباد

کاخ سعدآباد در نیمه اول سال همه روزه شنبه تا جمعه از ساعت ۹ تا ۱۸:۳۰ و نیمه دوم سال همه روزه شنبه تا جمعه از ساعت ۸ تا ۱۷  پذیرای گردشگران است. برای دیدن ورودی هر کاخ به صورت مجزا می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://sadmu.ir/detail/4457

توجه داشته باشید که قیمت بلیط های ورودی برای گردشگران ایرانی و خارجی متفاوت است. همچنین در این لینک لیست روزهای تعطیل که امکان بازدید از مجموعه وجود ندارد نیز درج شده است.