آدرس کاخ‌های تهران

نمای شهری مدرن تهران، به لطف بسیاری از عمارت ها و کاخ های مورد حمایت گرفته از طرف سازمان میراث فرهنگی کمی متعادل شده است
جمعه 14 اردیبهشت / 0 / 681

آدرس کاخ‌های تهران

تهران و عمارت‌های اعجاب انگیزش

 

نمای شهری مدرن تهران، به لطف بسیاری از عمارت‌ها و کاخ‌های مورد حمایت گرفته از طرف سازمان میراث فرهنگی کمی متعادل شده است. تهران شهری است پر از شلوغی و هرج و مرج در کنار این پوسته‌ی خشن از زندگی مکان‌هایی هستند که بتوانید ساعتی خود را غرق شعف کنید و از روزمرگی‌ها دور شوید. قدم زدن در بخش‌های مرکزی پایتخت می‌تواند کسل کننده و سردرد آور باشد اما وقتی مقصدی معین و راهی درست را انتخاب کنید به راحتی می‌توانید اوقاتی خوش را با دوستان و عزیزانتان در این خیابانها طی کنید و از معماری و بافت قدیمی این قسمت از تهران لذت ببرید.

در زمان‌های گذشته که تهران پر بود از کوچههای خلوت و دروازههایی که حد و مرز هر محله را نشان میدادند خانههایی با عظمت و معماری خاص توسط شاهان و افراد قدرتمند ساخته شد تا هم مکانی برای تفریح خود باشد و هم نمادی از قدرت و شکوه آنها. ایران کشوری است که به معماری‌های منحصر بفردش شناخته میشود، در هر برهه ای از تاریخ پادشاهی ایران که بنگرید نمونهی یک معماری کاملا سنتی و پر از ابهت را خواهید دید. در چندین خط پیش رو به معرفی کاخهای تهران خواهیم پرداخت.

 

را‌ه‌های رسیدن به کاخ گلستان

- مترو اولین و ساده ترین راه، اگر به قسمتهای شرقی تهران نزدیک هستید خود را به خط 2 برسانید و در ایستگاه امام خمینی وارد خط 1 به سمت کهریزک شوید، ایستگاه بعد پانزده خرداد و مقصد شماست.

- افرادی که قصد دارند از شمال شرق تهران به بازار برسند باید از خط 3 مترو استفاده کنند و در ایستگاه شهید بهشتی به خط 1 بروند، هفت ایستگاه تا پانزده خرداد فاصله دارند که حدود نیم ساعت کمتر به طول خواهد انجامید.- 

- ساکنان شمال تهران هم به راحتی با استفاده از خط 1 به راحتی میتوانند به نقطه‌ی مورد نظر برسند.

- برای مسافرانی که از سمت غرب می‌خواهند به پانزده خرداد برسند کمی ماجرا پیچیده تر می‌شود آن‌ها می‌بایست بعد از سوار شدن در قطار صادقیه-فرهنگسرا در ایستگاه امام خمینی مسیر خود را به سمت خط یک و کهریزک تغییر دهند.

-همچنین کسانی که از متروی اکباتان ارم سبز استفاده می‌کنند در اواسط مسیر مجبور به تعویض خط در ایستگاه دروازه دولت میشوند و در خط قرمز رنگ کهریزک قرار میگیرند.

- توجه داشته باشید که خیابان‌های باب همایون، صور اسرافیل، داور، سبزه میدان سنگفرش هستند امکان رانندگی در این مسیرها را ندارید البته اگر علاقمند به تماشای خیابان‌های اطراف داشته باشید میتوانید از خطوط اتوبوس پایانه‌ی امام خمینی و قورخانه نیز استفاده‌کنید. قورخانه در مقابل پارک شهر قراردارد.

 با کمی گشت و گذار در محله‌ی عودلاجان و تماشای بافت قدیمی بازار تهران که راه دسترسی آسانی مثل متروی پانزده خرداد دارد به راحتی به کاخ گلستان خواهید رسید، از هر نقطه‌ای که در تهران هستید خود را به مترو برسانید و در خط یک تجریش به کهریزک در ایستگاه پانزده خرداد پیاده شوید و وارد دنیایی تاریخی شوید. بازار تهران و محلهی عودلاجان قدمتی چندین ساله را داراست که هنوز هم دست نخورده باقی مانده. کاخ گلستان را با چند قدم پیاده روی به سمت بازار مروی میتوانید پیدا کنید. دسترسی به این کاخ به سادگی انجام می‌شود و کمتر روزی را پیدا خواهید کرد که توریستی در حال بازدید از این مکان دیدنی نباشد.

بهتر است بین نه صبح تا شش بعد ازظهر به بازدید از این کاخ بپردازید. کاخ گلستان یا ارگ سلطنتی در زمان صفویه ساخته شد و در بسیاری از سفرنامه‌های مشهور از آن یاد شده است، تاج گذاری‌هایی که در این بنای پر شکوه انجام شده به دوران قاجار باز می‌گردد. در طی تمام دوران پادشاهانی ایران این کاخ دچار تغییرات زیادی نشد، سرد و گرم شدن هر بره‌های از تاریخ سیاسی ایران را کاخ گلستان به خود دیده است، از تاج گذاری تا انقلاب مشروطه و.. 400 سال است دیوارهای خوش نقش و نگار این کاخ پا بر جا ایستاده اند و میزبان علاقمندان به تاریخ تهران هستند.

ورودیه‌ی کاخ گلستان به ازای هر نفر 2500 تومان برای گردشگران ایرانی است و برای هر بخش نیز باید همین مبلغ را پرداخت کنید.

 

نمای بیرونی کاخ گلستان

 

راه‌های رسیدن به کاخ سعد آباد

علاقمندان به طبیعت و آب و هوایی تمیز در تهران میتوانند با کمترین هزینه خود را به میدان تجریش برسانند برای این کار باید از خط یک متروی تهران استفاده کنند و در انتهای این خط ایستگاه تجریش خود را به ابتدای خیابان جعفری جنب همان ایستگاه برسانند، آنجا با تاکسیهای خطی به میدان دربند بروند بعلاوه با اتوبوسهای زیادی هم از مراکز دیگر میشود به میدان تجریش رسید.

اگر می‌خواهید از درب دیگر این مجموعه وارد این سری کاخهای بیادماندنیشوید باید در غرب میدان تجریش یعنی خیابان شهید ملکی با تاکسیهای خطی آصف یا اسد آباد همراه شده و در مسیر در ابتدای خیابان طاهری پیاده شوید، با کمتر از ده دقیقه پیاده روی میتوانید به کاخ سعد آباد برسید.

در استفاده از خودروی شخصی نیز اگر از درب دربند و زعفرانیه برای ورود استفاده میکنید باید توجه داشته باشید که پارکینگ اختصاصی وجود ندارد و باید در کنار خیابان پارک کنید.

دو راه ماشین روی شخصی برای شما موجود است، ضلع شمالی میدان تجریش است و تا میدان دربند ادامه دارد و دیگری وارد شدن به خیابان ولیعصر و در امتداد این مسیر خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه) است، بعد از طی کردن تا انتهای این مسیر و رد کردن چراغ قرمز وارد خیابان شهید طاهری شوید تا به سعد آباد برسید.

مجموعه‌ی کاخهای سعدآباد دارای چندین کاخ دیدنی است که هر کدام مربوط به یک برههی تاریخی از قاجاریه تا انقلاب ایران است. اولین هدف از ساخت این سری باغهای زیبا مقصد ییلاقی شاهان بوده است، در فضای 180 هکتاری این مجموعه حدود پانزده موزه و کاخ جدا قرار دارد که میتواند یک روز کامل از وقت شما را برای بازدید به خود اختصاص دهد.

برای دیدن این کاخ زیبا می‌توانید روزهای شنبه تا جمعه از نه صبح تا هفت عصر را انتخاب‌کنید. باید توجه داشته باشید که بلیط فروشی در ساعت سه و نیم هر بعدازظهر تمام می‌شود.

کاخ موزه‌ی ملت (موزه ملل)، کاخ موزهی سبز، موزهی ظروف سنتی، موزهی استاد فرشچیان، موزه پوشاک سلطنتی، موزه هنرهای زیبا، موزه نظامی، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه اتومبیلهای سلطنتی، موزه سلاحهای درباری، موزهی خط و کتابت میرعماد، موزه برداران امیدوار، موزه آب، موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد تاریخی، هر کدام از این بخشها با ورودیهی دو هزارتومان تا دوهزار و پانصد تومان برای عموم بازدید کنندگان قرار گرفته است.

امکانات این کاخ فقط به فضاهای دیدنی آن محدود نمیشود، در بخشی از کاخ میتوانید در خور نیازتان از کتابخانه، کافی شاپ، ایستگاه رادیو و سالن سینما نیز استفاده کنید. برای جابه جایی در بخشهای مختلف این مجموعهی عریض و طویل ونهایی برای جا به جایی قرار گرفته است تا بدون خستگی در بین درختان سبز و هوای خوب این مکان رفت و آمد کنید. برای اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی با کاخ موزه ی سعد آباد میتوانید با شماره های 27940379 و 27940378 تماس بگیرید.

 

نمای بیرونی کاخ سعدآباد

 

راه‌های رسیدن به قصر قاجار

از دیگر آثار بجا مانده از دوران قاجاریه قصر قاجار یا همان باغ موزهی قصر است که بر روی تپهای در شمیران ساخته شده بود. برای رسیدن به این قصر اسرار آمیز میتوانید به خط یک متروی تهران بروید و در ایستگاه مفتح پیادهشوید و بعد با تاکسیهای رو به روی مترو به انتهای خیابان مطهری بعد از تقاطع شریعتی برسید که مکان قرار گیری این کاخ است.

برای کسانی که از اتوبوس استفاده میکنند ایستگاههای متعددی وجود دارد، ایستگاه سر راست و راحت این مسیر پایانهی امام خمینی، اتوبوسهای میدان معلم و در آخر ایستگاه رو به روی موزه قصر.

پایانه میدان رسالت برای شرق نشینان، اتوبوسهای پیچ شمران، ایستگاه میدان پلیس، باغ موزه قصر.

 افرادی که به میدان امام حسین نزدیک هستند میتوانند از پایانهی امام حسین ، اتوبوسهای شهید بهشتی، ایستگاه تقاطع شریعتی ،خیابان پلیس و به مقصد خود برسند.

و آخرین مسیر اتوبوس رو پایانهی شهید بهشتی ، اتوبوسهای میدان امام حسین، ایستگاه انتهای خیابان مطهری و تقاطع شریعتی و باغ موزهی قصر در مقابل شماست!

اگر مایلید از خودروی شخصی خود بهره ببرید مسیر اول شما اتوبان شهید صیاد شیرازی ست که بعد از انتخاب مسیر در خروجی شریعتی به میدان پلیس میرسید و بعد هم باغ موزهی قصر. مسیر دوم وارد شدن به انتهای خیابان شهید مطهری و رد کردن تقاطع شریعتی است که باز هم به میدان پلیس و باغ موزهی قصر ختم می شود.

این کاخ که بر فراز تپههای سرسبز و نهری زیبا ساخته شد توانست توریستهای زیادی را به خود ببیند و کلاه فرنگی این عمارت را در جهان معروف کند. با اینکه در دورهی پهلوی بواسطهی ساخت زندانی در پایین دست آن نمادی از خشم و خشونت در بین مردم شد اما اکنون به مرکزی فرهنگی تبدیل شده تا بتوانید با قدم زدن بر روی سنگفرشهای آن تاریخ تهران را نیز تصور کنید.

بخشهایی که در این موزه میتوانید آنها را ببینید عبارت اند از برجهای دیدهبانی، موزهی مارکوف، موزه سیاسی، سالن فرخی یزدی و نگارخانهی ملک الشعرای بهار و باغ ایرانی. روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت یازده صبح تا هفت عصر این مجموعه پذیرای شماست، در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت نه صبح میتوانید برای بازدید مراجعه کنید. همینطور برای ارتباط مستقیم با باغ موزهی قصر از شمارهی 88437393 بهره ببرید.

 

نمای بیرونی قصرقاجار

 

راه های رسیدن به کاخ نیاوران

یازده هکتار هوای خوب و منظرهی تاریخی را فقط در کاخ نیاوران پیدا خواهید کرد، این باغ که در میدان شهید باهنر همان نیاوران سابق احداث شده است دارای جاذبههای دیدنی زیادی است، در دوران قاجار برای تابستانهای خنکش معروف بود و در دوران پهلوی هم برای اقامتگاه همیشگی شاه و خانواده اش.

برای دسترسی ساده به کاخ نیاوران میتوانید از خط یک متروی تهران بهره ببرید، و در ایستگاه تجریش پیاده شوید از اتوبوسهای بی ار تی مسیر راه آهن تجریش هم میتوانید استفاده کنید، و بعد از چند دقیقه پیاده روی به سمت میدان قدس به تاکسیهای نیاوران برسید و بعد از آن هم به کاخ نیاوران.

 در مسیر از اتوبوس خط تجریش دارا آباد و بلوار صبا-ازگل  هم میتوانید بهره بگیرد.

کسانی که از ماشین شخصی برای دست رسی به کاخ نیاوران استفاده میکنند مسیر خیابان پاسداران، میدان باهنر، انتهای خیابان باهنر.

مجموعهای بی نظیر که در بازدید از این کاخ آنها را هم ببینید: موزه، جهان نما، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، کاخ اختصاصی نیاوران، موزه ی خودروهای اختصاصی نیاوران، باغ کتیبه ها، کاخ موزه ی حوضخانه، موزه ی کتابخانه سلطنتی.

ساعت بازدید برای این مجموعه از ساعت هشت و نیم صبح تا پنج بعدازظهر برنامه ریزی شده است درختهای تنومند و متنوع باغ نیاوران همه روزه میزبان تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی هستند که جز میراث باقی مانده و احیا شدهی تاریخ ایران قلمداد میشوند.

محبوبیت این کاخ به دلیل قرارگیری در محلهای خوش آب و هوا و پیاده راههای دل انگیزی است که در هر فصلی زیبایی خاصی دارد. از جمله امکانات رفاهی بوجود آمده برای رفاه حال بازدید کنندگان کافی شاپ در فضای زیبای باغ و فروش صنایع دستی است همچنین یک زمین تنیس برای ورزشکاران نیز تهیه شده است. برای هماهنگیهای بیشتر میتوانید از شماره ی  22282020 و 2228250 استفاده کنید.

 

نمای بیرونی کاخ نیاوران

 

راه‌های رسیدن به باغ نگارستان

یک شاهکار معماری در مرکز شهر تهران که میتواند روزهای شلوغ و دودی تهران را آرامشی موقتی بدهد، برای کسب این آرامش بایستی خود را به متروی خط فرهنگسرا صادقیه برسانید و در ایستگاه بهارستان پیاده شوید با کمی پیاده روی در خیابان دانشسرا دیوارهای این عمارت برای شما نمایان خواهد شد.

همچنین از پایانههای اتوبوس رانی بدین شرح میتوانید بهره بگیرید: میدان بهارستان- والفجر، میدان بهارستان- بلوار ابوذر، میدان بهارستان-سیزده آبان، میدان شهید محلاتی-میدان بهارستان.

تمامی این مسیرها به سادگی شما را به باغ نگارستان خواهند رساند. برای بازدید از باغ نگارستان به جز روز دوشنبه همه روزه ساعاتی بین نه صبح تا هفت عصر را انتخاب کنید

همچنین در محوطهی این باغ رستوران و کافه موجود است که ساعات کاری آنها تا بیست و دو شب نیز ادامه خواهد داشت.

بهای ورودی این باغ سه هزار تومان و برای هر بخش پنج هزار تومان است. در باغ نگارستان یک مجموعه‌ی دل نواز از معماری و باغ ایرانی را خواهید دید که توانمندی یک تاریخ را به رخ میکشد.

در قسمتی از باغ نگارستان میتوانید آثار مجسمه ساز معاصر جهانگیر ارجمند را ببینید همچنین سردیس فردوسی هم در فضای باز این باغ قابل مشاهده است.

در بخش عکاسی نیز یک مجموعهی فوق العاده از محمود روح الامینی قرار گرفته که از کاشت تا برداشت گندم را به تصویر میکشد. مجموعهی ملک الشعرای بهار یک بیوگرافی در قابل موزه برای این شاعر فقید کشورمان است که به همت دختر ایشان به باغ نگارستان اهدا شده تا برای بازدید عموم هم قرار بگیرد.

 تالار اسفرجانی یک گالری پر نقش و نگار از استاد مینیاتور و چرم دانشگاه تهران، علی اسفرجانی است که در سرکشی از این باغ حتما به آن نیز سر بزنید.

موزهی مکتب کمال الملک که به نمایش آثار شاگردان کمال الملک میپردازد در گوشه ای از باغ هشت گوش قرار گرفته است.

نمایشگاه منیر فرمانفرمائیان یکی دیگر هنرمندان خلاق این سرزمین است که با ادغام اشکال هندسی و هنر اسلامی به خلق آثاری پرداخته است. یک اتاق جذاب در باغ نگارستان موجود است که به اتاق کاشیها معروف است، این هنر اصیل ایرانی!

 

نمای بیرونی باغ نگارستان

 

راه‌های رسیدن به کاخ مرمر

یک اصفهان کوچک در دل تهران با ساخته شدن کاخ مرمر صورت گرفت، این کاخ که گنبدی شبیه به مسجد شیخ لطف الله دارد زینت بخش قلب تهران است. برای بازدید از بخش بیرونی این کاخ میتوانید از متروی امام علی در خط دو مترو استفادهکنید و با چند قدم پیاده روی به این کاخ زیبا برسید. با اتوبوسهای چهار راه ولیعصر به مقصد جمهوری هم میتوانید به این کاخ برسید. اتومبیل داران از مسیر میدان امام خمینی و خیابان امام خمینی (سپه سابق) به کاخ برسند. به دلیل کاربری این کاخ برای امور دفتری و سیاسی امکان بازدید برای این کاخ وجود ندارد.

 

نمای بیرونی کاخ مرمر

 

راههای رسیدن به قصر یاقوت

گمان نکنید که کاخ و عمارت‌های پر زرق و برق فقط در شمال شهر موجود هستند، قصر یاقوت یکی از کاخهای زمان قاجار است که در سرخه حصار و شرقی‌ترین قسمت تهران واقع شده است. دارای دو عمارت است، کوشک بیرونی و حرم خانه. معماری این عمارت کاملا اروپایی است. هم اکنون این عمارت در پهنه‌ی بیمارستان شهید لواسانی قرار گرفته است و به عنوان یک بیمارستان تحت نظارت بیمه‌های اجتماعی قرار گرفته است. برای رفتن به این کاخ فراموش شده میتوانید از ایستگاه تاکسیهای پایانه‌ی آزادی در تهرانپارس استفاده‌کنید و به سرخه حصار برسید، بهترین راه برای رسیدن به این عمارت استفاده از خودروی شخصی است، مقصد شما در امتداد اتوبان شهید یاسینی قرار دارد.

 

نمای بیرونی قصریاقوت

 

نوسنده: رها فقیهی

شما چه مسیرهایی رامیشناسید؟