شهر تهران در صد سال گذشته

هر تمدن و هر شهری تاریخی دارد که با توجه و شناخت آن می توان به آداب و رسوم، نحوه زندگی و دیگر مشخصات شکل گرفته آن در طی گذشت زمان پی برد. پیشینه شهر تهران در صد سال گذشته که به عنوان پایتخت کشور باستانی ایران و همین طور مرکز فعالیت های سیاسی، اقتصادی است بسیار مهم و درخور توجه می باشد
سه شنبه 25 اردیبهشت / 0 / 1567

شهر تهران در صد سال گذشته

شهر تهران در صد سال گذشته

هر تمدن و هر شهری تاریخی دارد که با توجه و شناخت آن می توان به آداب و رسوم، نحوه زندگی و دیگر مشخصات شکل گرفته آن در طی گذشت زمان پی برد. پیشینه شهر تهران در صد سال گذشته که به عنوان پایتخت کشور باستانی ایران و همین طور مرکز فعالیت های سیاسی، اقتصادی است بسیار مهم و درخور توجه می باشد.

 

تهران قذیم

 

سابقه تاریخی شهر تهران

شناخت تاریخ شهر تهران به عنوان پایتخت کشور ایران و همچنین بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر اهمیت ویژه ای دارد، با توجه اسناد و کتب تاریخی نام شهر تهران برای اولین در کتاب یادنامه ابو عبدلله حافظ تهرانی ذکر شده است. در کتاب مجمع البلدان که تالیف یاقوت حموی، تاریخ نگار یونانی بوده درج گردیده است و در آن تهران را بلده ای از شهر ری که دارای بوستان های بسیار بوده ذکر کرده که به دلیل تهاجم فراوان دشمنان، مردم در بناهایی که در زیر زمین بنیان نهاده اند پناه می گرفتند.

اکتشافات باستان شناسی نشان می دهد قدمت تمدن و زندگی در شهر تهران به 7000 سال قبل بر می گردد. وجود قنات های پر آب و متعدد که تا سال 1340 از جمله بزرگترین قنات ها جهان بودند و دشت های ورامین و دیگر نواحی را آبیاری می کردند از جمله نمونه های تمدن و علم آب رسانی تهران قدیم بوده اند. با توجه به سوابق تاریخی تهران در گذشته تنها یک قریه کوچک از توابع شهر بزرگ ری بوده که به دلیل تقاطع و ارتباط با شهرهای مهم کشور همچون: قم، مازندران، گیلان و خراسان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. با حمله وحشیانه مغول، شهر ری رو به ویرانی نهاد و جمعیت آن به مناطق مجاور همچون تهران مهاجرت کردند. تهران قدیم شامل باغات و اراضی کشاورزی متعددی بوده و مردم بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند. تهران قدیم در آغاز توسط شاهان قاجار مورد توجه قرار گرفت و پیشرفت و شکوفایی آن در دوران سلطنت آقا محمد خان قاجار آغاز گشت و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه تغییر بافت شهری از حالت سنتی به مدرن شروع شد و سپس در دوران رضا شاه پهلوی گسترش و توسعه یافت.

تهران چگونه پایتخت شد

موقعیت جغرافیایی شهر تهران از شمال به دامنه های البرز و از جنوب به مناطق کویری منتهی شده و در نتیجه دارای دو آب و هوای متفاوت کوهستانی در شمال و گرم و خشک در جنوب می باشد. در ابتدا این منطقه در دوران صفوی به علت نزدیکی مزار جد بزرگ صفویه که در نزدیکی حرم شاهزاده عبدالعظیم قرار داشت و همچنین دارای آب و هوای خوش بود مورد توجه قرار گرفت. و پس یک دوره 4 ساله سلطنت کریم خان زن در تهران آقا محمد خان قاجار به دلیل استراتژیکی و نزدیکی تهران به اراضی ورامین و همچنین نزدیکی به ایلات ساوجبلاغ و نیز مازندران و استر آباد، آن را به عنوان پایتخت برگزید، تهران قدیم در دوره پادشاهی شاهان قاجار از نظر عمران و آبادی پیشرفت چندانی نداشت، و به تدریج دارای توسعه و امکانات رفاهی همچون بانک ملی، دانشگاه تهران، ساختمان امنیه و تلگراف و ... در دوران سلطنت رضا شاه گردید.

 

تهران قدیم

در 100 سال گذشته بر تهران چه گذشت

تهران در 100 گذشته شاهد وقایع عظیم تاریخی و فرهنگی، سیاسی و اقتصادی فراوانی بوده است. پادشاهی شاهان قاجار و پهلوی، وقوع انقلاب و تحمل جنگی 8 ساله و زخم های عمیقی که بر پیکره اش وارد شد هم و هم از تهران شهری عظیم و تاریخ ساز ساخته است.

از جمله دیگر وقایع مهم در 100 سال تهران قدیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-انقلاب مشروطه

-ملی شدن صنعت نفت ایران

-کودتای 28 مرداد برای به قدرت رساندن دکتر محمد مصدق در سال 1332

-انقلاب اسلامی در سال 1357

شهر تهران در ابتدا از چهار محله بزرگ: سنگلج، عودلاجان، بازار و چاله میدان تشکیل شده بود بعد از توسعه شهری این مناطق به تدریج گسترش یافته و برای کنترل بهتر و تامین نیاز های مردم تهران به 22 منطقه و 134 ناحیه تقسیم بندی گشته است.

افق های پیش رو در زمینه گردشگری شهر تهران

شهر تهران نیمی از فعالیت های اقتصادی مهم کشور از جمله خودروسازی، تولید مواد شیمیایی، ساختمانی، منسوجات، پالایشگاه نفت، بازار بزرگ فرش و... را در خود گنجانده است. شهر تهران با 25 درصد تولید ناخالص داخلی در رده پنجاه و ششمین شهر ثروتمند دنیا و بالاتر از شهر هایی همچون ریاض، لیسبون، برلین و هامبورگ و ... قرار گرفته است.

وجود منطقه های تاریخی و دیدنی همچون کاخ ها، مساجد قدیمی، کلیساها، کنیسه، آتشکده و ابنیه تاریخی و همچنین وجود بیش از 60 مرکز خرید پیشرفته شهر تهران را در سال های گذشته میزبان گردشگران و مسافران کرده است. از جمله این ابنیه و مناطق زیبا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-کاخ صاحب قرانیه و گلستان

-عمارت دارالفنون

-کاخ مرمر و شمس العماره

-برج میلاد و میدان آزادی

-دریاچه چیتگر

 

نمای بیرونی کاخ تهران

چکیده: شناخت شهر تهران کمک شایانی در شناخت تاریخ سیاسی و فرهنگی ایران دارد. شهر تهران درصد سال گذشته شاهد وقایع و اتفاقات فراوانی بوده است.

کلمه کلیدی اصلی: شهر تهران

کلمات کلیدی: تهران قدیم-تهران- گردشگری شهر تهران -تهران در صد سال گذشته-تاریخ تهران