بازدید فرهنگ و لذت از زیبایی در آرامگاه ظهیر الدوله تهران

از جمله مکان های پر بازدید در سطح جهان، آرامگاه های افراد مشهور و نامی می باشد. بازدید از گورستان افراد مشهور نمایان گر جلوه ای از فرهنگ و هنر و یادآوری آن به فرزندان مان می باشد. یکی از این گورستان های مشهور آرامگاه ظهیر الدوله تهران می باشد
سه شنبه 25 اردیبهشت / 0 / 332

بازدید فرهنگ و لذت از زیبایی در آرامگاه ظهیر الدوله تهران

بازدید فرهنگ و لذت از زیبایی در آرامگاه ظهیر الدوله تهران

از جمله مکان های پر بازدید در سطح جهان، آرامگاه های افراد مشهور و نامی می باشد. بازدید از گورستان افراد مشهور نمایان گر جلوه ای از فرهنگ و هنر و یادآوری آن به فرزندان مان می باشد. یکی از این گورستان های مشهور آرامگاه ظهیر الدوله تهران می باشد

 

نمای داخلی آرامگاه ظهیر الدوله تهران

علت شهرت آرامگاه ظهیر الدوله

آرامگاه ظهیر الدوله یکی از مکان های مهم در تهران می باشد. علت شهرت این آرامگاه به نوع معماری خاص و گردشگاه طبیعی و همچنین گور افراد مشهوری از تاریخ سازان و هنرمندان ایرانی می باشد. آرامگاه ظهیر الدوله به سبب ویژگی های خاص و منحصر به فرد در سال 1377 در فهرست آثار ملی و گردشگری به ثبت رسیده و نام خود را در میان دوست داران تاریخ و فرهنگ معاصر ایران بلند آوازه کرده است.

تنی چند از افراد مشهور که در آرامگاه ظهیر الدوله به خاک سپرده شده اند به شرح زیر می باشد:

-علی خان ظهیر الدوله؛ هنرمند و سیاست مدار عهد ناصرالدین شاه افشار

-محمد تقی بهار، شاعر و سیاست مدار مشهور

-ایرج میرزا، شاعر و هنرمند معاصر

-فروغ فرخ زاد؛ شاعر

-رهی معیری؛ غزل سرا و شاعر ایرانی

-حسین یاحقی؛ نوازنده ویولن و رهبر ارکستر

-بانو قمرالملوک وزیری؛ اولین خواننده زن ایرانی

-داریوش رفیعی؛ خواننده

-دکتر محمد حسین لقمان؛ مدیر مدرسه طب و همچنین اولین رییس دانشکده پزشکی تهران

 

نمای داخلی آرامگاه ظهیر الدوله تهران

ظهیر الدوله که بود

میرزا علی خان دولو قاجار ملقب به ظهیر الدوله از هنرمندان و سیاست مداران دربار ناصرالدین شاه و همچنین داماد وی می باشد. میرزا علی خان پایه گذار و بانی نمایش و ارکستر ملی ایران نیز می باشد. ظهیر الدوله موسسه انجمن 110 نفری انجمن اخوت بوده است. این انجمن متشکل از افراد مشهور و بزرگ بود که در راستای مبارزه با خرافه پرستی و استبداد در سال 1317 تشکیل شد. از جمله مشاغل سیاسی ظهیر الدوله می توان به وزارت تشریفات دربار ناصرالدین شاه، حکم رانی مازندران، همدان، گیلان، کرمانشاه و تهران اشاره کرد.

پس از فوت ظهیر الدوله در سال 1342 در باغ شخصی اش که در شمیرانات و مجاور یک گورستان قدیمی بود به خاک سپرده شد. امروزه این گورستان به گورستان ظهیرالدوله شهرت یافته است. پس از مرگ وی بسیاری از طرفداران وی، سیاست مداران و هنرمندان دیگر وصیت کردند که پس از مرگ در این آرامگاه به خاک سپرده شوند.

 

نمای داخلی آرامگاه ظهیر الدوله تهران

ویژگی های منحصر به فرد گورستان ظهیر الدوله و مشکلات آن

آرامگاه ظهیرالدوله با وسعت 4300 متر بین امام زاده قاسم و تجریش در شمال شهر تهران واقع شده است.

آدرس دقیق آن در میدان تجریش، خیابان فنا خسرو واقع در ضلع شرقی این خیابان، خیابان طباطبایی و پس از گذراندن 600 متر خیابان ظهیرالدوله می باشد.

این گورستان به دلیل محیط زیبا و دلپذیر از درختان در هم تنیده و همچنین شباهت ویژگی های ساختاری آن با قبرستان پرلاشز فرانسه از مهم ترین و زیبا ترین گورستان های کشور محسوب می شود. سبک معماری قبر هر فرد به گونه ای است که گویی با روحیه و زمینه کاری شخص متوفی هماهنگ می باشد.

استفاده از سنگ های خوش تراش و حکاکی های زیبا و تزئینات ممتاز از دیگر ویژگی های آرامگاه ظهیر الدوله می باشد.

متاسفانه به دلیل عدم توجه کافی و نبود متولی مشخص برای آرامگاه و سر و سامان دادن به امور این گورستان زیبا و مشهور در هاله ای از فراموشی و غبار مدفون گشته و در خطر تخریب و طعمه ای برای افزایش ساخت و ساز و برج سازی شده است.

نبود امکانات کافی برای بازدید کنندگان و محدود کردن بازدید ها در روز های پنجشنبه و زمان تفکیک شده کوتاه برای آقایان و خانم ها از دیگر مشکلات این گورستان ارزشمند می باشد.

سرمایه گذاری بر آرامگاه ظهیرالدوله در راستای جذب دوست داران هنر

آرامگاه ظهیرالدوله تهران یکی از بناهای مستعد برای جذب دوست داران علم و فرهنگ معاصر و همچنین توریست های داخلی و خارجی می باشد. سرمایه گذاری برای مرمت و نگهداری از این آرامگاه علاوه بر شناساندن این افراد مشهور و نشان دادن سطح بالای هنر و تمدن معاصر می تواند عاملی برای ایجاد شغل نیز گردد.

حمایت ویژه از آرامگاه ظهیرالدوله، تبلیغات و آشنایی با این آن یکی از راه های حفظ فرهنگ و آثار این هنرمندان درگذشته می باشد.

 

چکیده: آرامگاه ظهیر الدوله از جمله گورستان های زیبا و مشهور تهران و ایران می باشد. آرامگاه ظهیر الدوله به سبب ویژگی های ساختاری و وجود گردشگاه طبیعی و قبور افراد مشهور تاریخ معاصر از اهمیت خاصی برخوردار است.

کلمه کلیدی اصلی: ظهیر الدوله

کلمات کلیدی: آرامگاه ظهیرالدوله- گورستان های زیبا و مشهور تهران-گورستان ظهیرالدوله-آرامگاه-آرامگاه ظهیرالدوله تهران