کدام پیام‌رسان داخلی یا شبکه‌اجتماعی بهتر است؟

طی ماه اخیر با وجود فیلترینگ تلگرام بسیاری از آمارها نشان داد که اغلب افراد به دلایل مختلف مانند: ضعف پیام‌رسان‌های داخلی حاضر به ترک تلگرام نشده‌اند و بازاری که در کشور با همه‌گیر شدن تلگرام برای معرفی محصولات، اطلاع‌رسانی یا هر زمینۀ دیگری ایجاد شده بود به مشکل برخورده است
سه شنبه 1 خرداد / 1 / 1427

کدام پیام‌رسان داخلی یا شبکه‌اجتماعی بهتر است؟

به همین جهت تصمیم گرفتم برخی اپلیکیشن‌های داخلی را بررسی کنم. دستگاه بنده آیفون است و با سیستم عامل آی. او. اس این موارد را بررسی کرده‌ام.

 

سوالات پژوهش

 1. پیام‌رسان‌های داخلی کدامند و چه معایب یا مزایایی دارند؟
 2. کدام پیام‌رسان پیام رسان اصلی کشور خواهد شد؟
 3. کسب و کارها برای تبلیغ از چه پیام‌رسانی استفاده کنند؟

 

در گام اول اقدام به نصب پیام‌رسان‌های مختلف کردم، برخی در Sibapp موجود بود و برخی هم نه، به طور مثال دانلود اپلیکیشن «ایتا» حتی از طریق سایت ایتا ممکن نبود. نرم‌افزار «آی گپ» نیز بعد از نصب، کار نکرد و به همین علت نتوانستم این نرم‌افزار را بررسی کنم.

در نگاه اول به نظر بنده لوگوی «بله»  از سایر لوگوها جذاب‌تر بود و لوگوی «گپ» و «آی گپ» جذاب نبودند.

 

اپلیکیشن سروش

 

این نرم‌افزار در ابتدا کاملا به صورت انگلیسی بالا آمد و سپس فارسی شد. در این نرم‌افزار جلوی نام همه بدون اجازه «من سروشی هستم» قرار می‌گیرد و کاربر حس می‌کند چیزی به او تحمیل شده است.

یکی از نکات مثبت سروش کانال آن است؛ که تعداد کاربران را نشان می‌دهد. این امر می‌تواند نشان دهندۀ اعتبار این پیام‌رسان باشد.

جداسازی کانال‌ها از گفتگوها نیز از نکات مثبت این پیام‌رسان است، پیام‌رسان سروش به دلیل تبلیغات زیاد در رسانه ملی و جهت‌گیری افرادی که بیشتر روحیۀ مذهبی دارند به سمت آن به نظر می‌رسد، مخاطبان نسبتا زیادی را جذب کرده است.

 

یکی از نکات مثبت این اپلیکیشن ایجاد نوعی قسمت جستجو برای افراد است، کانال‌ها در این قسمت دسته‌بندی شده و با معرفی آن‌ها به عنوان پیشنهاد روزانه کانال‌های کم‌عضو نیز می‌توانند عضوگیری کنند.

 

اپلیکیشن گپ

 

اپلیکیشن گپ رنگ و لعاب نسبتا خوبی دارد، در نگاه اول این پیام‌رسان با قرار دادن دو منو در پایین و بالای صفحه سعی کرده‌ است تا امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهد. در قسمت گفتگو امکان فیلتر کردن چت‌ها، گروه‌ها و یا فیلترهای انتخابی وجود دارد، که مزیت خوبی برای کاربران محسوب می‌شود.

قسمت مخاطبین من در این نرم‌افزار شامل افراد کمی می‌شد، که بعد از بررسی کانال‌ها متوجه شدم  که بزرگ‌ترین کانال آن حدود 100 هزار عضو دارد.

 

یکی از مزیت‌های این اپلیکیشن منویی به نام دنیای گپ است، که نسبت به قسمت جستجوی کانال در سروش با ظاهری زیباتر طراحی شده است.

در این قسمت انواع کانال‌ها معرفی شده‌اند و این امکان را فراهم می‌کنند تا افراد بتوانند،کانال‌های مورد نظرشان را بیابند.

 

یکی از مزایای پیام‎‌رسان گپ ایجاد منویی با کاربری فضای ابری است، ذخیرۀ اطلاعات در فضای ابری سال‌ها در جهان طرفدار داشته است، این موضوع در ایران بعد از عمومی شدن تلگرام بیشتر رواج پیدا کرد، بسیاری از افراد با ارسال پست‌های مختلف، موسیقی، عکس و حتی رمز‌های مهم به خودشان این اطلاعات را در قسمت saved massage  ذخیره می کردند. نرم‌افزار گپ شرایطی را فراهم کرده تا افراد دسترسی راحت‌تر و طبقه‌بندی شده‌تری به این اطلاعات داشته باشند.

 

نرم‌افزار ویسپی

 

نرم‌افزار ویسپی چند سال قبل در ایران معرفی شد، آن زمان سازندۀ آن یک شرکت چینی بود، ولی حالا شایعه‌ای مطرح است که یک شرکت داخلی معتبر توسعۀ آن را بر عهده گرفته است. این نرم‌افزار شکل ساده ولی نسبتا زیبایی دارد، بخش چت‌ها از کانال‌ها جدا شده است. همچنین تماس صوتی این نرم‌افزار برای برخی نقاط با تعرفه رایگان و برای برخی پولی تعیین شده است.

 

در قسمت‌ مخاطبان امکان دوست‌یابی از طریق پیدا کردن افراد نزدیک به شما فراهم شده که یکی از مزیت‌های نرم‌افزار «ویچت» است، همچنین این نرم‌افزار مانند «لاین» افرادی را که شمارۀ شما را دارند ولی شما شمارۀ آن‌ها را ندارید در قسمت دوستان بدون ذکر شماره معرفی می‌کند.

یکی از نکات جالب این نرم‌افزار حضور نسبتا خوب مخاطبین بنده بود، مخاطبینی که از طیف‌های متنوع سیاسی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی هستند، که می‌تواند نشانۀ محبوب شدن این نرم‌افزار باشد.

 

 از دیگر مزیت‌های این نرم‌افزار می‌توانم، به حضور برخی کانال‌ها مطرح اشاره کنم، اگرچه با توجه به مشاهدات حداکثر حضور دنبال‌کنندگان در این کانال‌ها حدود 150هزار نفر بود، که نشان از نرخ کم فعالیت جامعه در این نرم‌افزار است.

از نکات مثبت این نرم‌افزار تب «شبکه‌های اجتماعی» بود. در این نرم‌افزار کانال‌ها با دسته بندی معرفی شده‌اند و در قسمت دیگر آن ویدئوهای نسبتا جذابی قرار گرفته است، مردم ایران به دلیل محدودیت‎‌های موجود، شبکه‌های اجتماعی را از طریق تلگرام شناخته‌اند (اگرچه تلگرام را شاید نتوان شبکه اجتماعی دانست) و بسیاری از آن‌ها با شبکه‌هایی تخصصی مانند Soundcloud Tumblr, pinterest, Reddit , و...  حتی کار هم نکرده اند. به همین دلیل وجود نرم‌افزارهایی با این کاربری در ایران می‌تواند موثر باشد. در قسمت شبکه‌های اجتماعی وسپی به نوعی گزیده‌ای از قابلیت‌های سایر شبکه‌های اجتماعی قرار داده شده است. که هم جذاب است و هم قابل توسعه خواهد بود.

در قسمت آخر این نرم‌افزار نیز برای کاربران اکانت مالی و برخی تنظیمات دیگر قرار داده شده است که بیشتر قابلیت مالی دارد.

نرم‌افزار ویسپی از نظر بنده قابلیت رشد خوبی را داراست و ممکن است پیام رسان آینده ایران باشد.

 

 

پیام‌رسان بله

 

پیام‌رسان بله را می‌توان تنها پیام‌رسانی دانست، که به تبلیغات افلاین رو آورده است، این پیام رسان قابلیت‌های پرداخت را نیز به صورت تخصصی‌تر به افراد می‌دهد و با توجه به تبلیغات مشترک آن با بانک ملی شاید حس اعتماد بیشتری را در مردم ایجاد کند. شکل ظاهری نرم‌افزار ساده و نسبتا خوب است ولی از فیلتر‌های سایر نرم‌افزار ها برای کانال و گفتگو خبری نیست، در این نرم‌افزار  فضای ابری مانند تلگرام به افراد اختصاص داده شده است.

 

تب بعدی این پیام‌رسان تب مخاطبین است، که تعداد نسبتا مناسبی  از مخاطبین بنده را به خود جذب کرده اما با توجه به عدم قرار دادن عکس این افراد احتمالا فعالیت آن‌ها نیز در این نرم‌افزار بسیار کم است.

 

 

 

 وجود یک منو در وسط صفحه به عنوان «بانک من» از بانکی بودن و قابلیت‌های بانکی این نرم‌افزار خبر می‌دهد، اگر چه خیلی از آن‌ها هنوز کار نمی‌کنند. اما امکان گرفتن برخی سرویس‌های مالی و بانکی در کنار یک پیام‌رسان می‌تواند مزیت خوبی برای آن در صورت فرهنگسازی باشد. البته این امکان می‌تواند باعث کلاهبرداری از افراد کم اطلاع نیز بشود.

 

این نرم‌افزار کمپین «بازاریابی ویرال» خود را شروع کرده است و نسبت به پیام‌رسان‌های دیگر یک گام جلوتر است، در این قسمت کانال‌های پیام‌رسان بله ، استیکر‌ها و سایر قابلیت‌های تبلیغاتی آن قرار گرفته است، که احتمالا قابلیت‌های تجاری نیز پیدا خواهد کرد و باعث جذب تولیدکنندگان محتوا خواهد شد.

 

 

نتیجه‌گیری

بازخوردهای احتمالی افراد جامعه بعد از فیلترینگ تلگرام:

 1. کم شدن نیاز به پیام‌رسان‌ها:

اگر از لحاظ تاریخی فیلترینگ را بررسی کنیم، سال‌ها پیش فیسبوک در ایران فیلتر شد و بسیاری از افراد دیگر از این شبکۀ اجتماعی استفاده نکردند یا استفاده از آن را به صورت ضروری انجام دادند. اکنون نیز به عقیدۀ بنده ممکن است نیاز به امکانات تلگرام از قبیل کانال‌ها، گروه‌ها در برخی از افراد جامعه کمتر حس شود و به جای صرف وقت در این پیام‌رسان کارهای دیگری را انجام دهند.

این اتفاق در مورد «ویچت» ‌هم تکرار شد، اما در آن زمان به دلیل کم بودن سرعت انتقال اطلاعات (موضوعی که تلگرام روی آن تاثیر بسیاری داشت و سرعت بسیاری را به انتقال اخبار داد) و کم بودن گوشی‌های همراه باعث شد تا نیازهای افراد در آن زمان مانند جستجوی افراد نزدیک به خود یا دوستیابی از این طریق کمتر احساس شود و اصرار کمتری نیز به استفاده از این پیام‌رسان با فیلتر شکن باشد.

 1. استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی:

برخی هم با توجه به هویت مذهبی، اجتماعی و به خصوص سیاسی پیام‌رسان‌های داخلی را انتخاب می‌کنند، که در این بین با توجه به امکانات تبلیغاتی پیام‌رسان سروش، احتمالا این پیام‌رسان مخاطبین بیشتری را جذب خواهد کرد.

 1. چندین پیام رسان به جای تلگرام:

این بازخورد تقریبا از بقیه پر رنگ‌تر است، بیشتر افراد برای گفتگوهای خصوصی‌تر پیام‌رسان واتس‌اپ را انتخاب کرده‌اند. البته پیام‌رسان‌های «لاین، وایبر، وی‌چت» و برخی پیام‌رسان‌های دیگر نیز توانسته‌اند مخاطبینی را جذب کنند ولی با توجه به ارائه شماره افراد در «واتس‌اپ» و نداشتن کانال احتمال دائمی بودن این پیام‌رسان به عنوان پیام رسان اصلی کشور کم است. برای امور دیگر مانند تولید محتوا، برندسازی، کارهای تبلیغاتی با توجه به مشکلات تلگرام بسیاری از صاحبان مشاغل به اینستاگرام، وب‌سایت، ارسال پیامک، ایمیل و ... پرداخته‌اند که هر کدام پیچیدگی و تخصص‌های خاص خودش را دارد.

کاربردی بودن تلگرام بر هیچکس پوشیده نیست و ساخت نیزه و سپر از ابتدای تاریخ تا کنون ادامه داشته‌است، اخبار زیادی مبنی بر فناوری‌های رفع فیلتر به گوش می‌رسد که تا قطعی شدن آن‌ها نمی‌توان روی این خبرها حساب کرد. اگر فرض کنیم که تلگرام رفع فیلتر نشود، احتمالا یکی از پیام‌رسان‌های داخلی پیام‌رسان غالب کشور خواهد شد؛ پیام‌رسانی که علاوه بر ارائه خدمات مناسب بتواند اعتماد مردم را جلب کند و جامعه را به این نتیجه برساند که استفاده از آن به مردم تحمیل نشده است.

به عقیدۀ بنده ایران با وجود تکنولوژی کشوری نسبتا سنتی است و کمتر پیش می‌آید که اکثریت جامعه برای خواندن اخبار وارد سایت خاصی شوند یا  از ابزار الکترونیکی خاصی مانند ایمیل را استفاده کنند، لذا به نظر بنده پیام‌‍‌‌رسانی که موارد زیر را داشته باشد موفق‌تر است.

 • بازاریابی دهان به دهان:

افراد جامعه به هم اعتماد بیشتری دارند و پیام‌رسانی که بتواند با اسپانسر شدن برخی همایش‌ها، حضور در میان افراد جامعه، حضور در نمایشگاه‌ها، حضور در میادین و مترو، به گونه‌ای که بتواند حس اعتماد را در مردم ایجاد و باعث نصب این نرم‌افزار در لحظه شود احتمالا موفق‌تر خواهد بود.

 • ایجاد نوعی ارزش افزوده:

شرکت‌های تاکسی اینترنتی یا ارسال غذا از نوعی کد‌های تخفیف برای خدمتشان استفاده می‌کنند، حال نرم‌افزار‌های پیام‌رسان نیز می‌توانند با همکاری B2B  با این شرکت‌ها یا دیگر شرکت‌ها و سازمان‌ها، ارزش افزوده‌ای را برای کاربران ایجاد کنند تا هم افراد از این پیام‌رسان‌ها استفاده کنند و هم برندسازی برای شرکت‌های همکار مانند تاکسی‌های اینترنتی و... ایجاد شود.

 • تبلیغات آفلاین:

تبلیغات آفلاین مانند بیلبردهای اتوبان‌ها نیز می‌تواند اعتبار خوبی به این پیام‌رسان‌ها بدهد اگرچه ممکن است اثر عکس نیز داشته باشدو نیاز به بررسی دارد.

 • حمایت اینفلوئنسرها*:

چند سالی است که اینفلوئنسرها در اینستاگرام و تلگرام تاثیر زیادی پیدا کرده اند، افرادی که مردم اعتماد خوبی به آن‌ها دارند و می‌توانند جریان‌های خوبی را در کشور ایجاد کنند، حمایت این افراد از یک پیام‌رسان می تواند تاثیر بسیار زیادی در تعداد کاربران آن داشته باشد.

 • حمایت از ادمین‌های تلگرام:

ادمین‌های تلگرام با تولید محتوا باعث افزایش محبوبیت و بازدید افراد از این پیام‌رسان بودند، با حمایت، تبلیغات و ارئه برخی امکانات به آن‌ها می‌توان از تاثیر و تجربۀ آن‌ها نیز بهره برد.

 

*اینفلوئنسرها: افراد سرشناس و محبوب در اینستاگرام با این نام شناخته می‌شوند.

 

در مورد حضور کسب وکارها در شبکه‌های اجتماعی به نظر بنده این بستگی به منابع مالی و انسانی آن‌ها دارد:

 

 1. کسب‌وکار‌های بزرگ (حداقل دارای 4-5 نیروی انسانی متخصص+ ماهیانه 200میلیون ریال امکان سرمایه‌گذاری) :

برای این کسب‌‌وکارها بهتر است، روی تمام پیام‌رسان‌های‌داخلی و شبکه‌های‌اجتماعی خارجی ((Linkedin,Instagram,twitter,… ، سئو سایت، آپارات و... که البته قطعا اتخاذ میزان کار در هر کدام بستگی به نوع کسب و کار دارد.

 

 1. کسب وکار‌های متوسط (حداقل دارای 2-3 نیروی انسانی متخصص+ ماهیانه 100میلیون ریال امکان سرمایه‌گذاری) :

برای این کسب وکار‌ها بهتر است با حداکثر دو پیام‌رسان داخلی از بین سروش، ویسپی و بله انتخاب شود و حداقل در مورد پیام‌رسان‌های خارجی نیز در دو مورد کار انجام شود، سئو سایت در این کسب و کار‌های می تواند موثر باشد وبه آن باید توجه ویژه‌ای داشت.

 

 1. کسب وکار‌های کوچک (حداکثر دارای 2 نیروی انسانی متخصص+ ماهیانه حداکثر 20میلیون ریال امکان سرمایه‌گذاری) :

بسیاری از این کسب وکار‌ها در کشور شکل گرفته‌اند که توانایی مالی و انسانی محدودی دارند، این کسب و کارها بهتر است روی حداکثر یک پیام‌رسان داخلی و اینستاگرام فعالیت کنند در بازه فعلی که هنوز پیام‌رسان اصلی کشور مشخص نیست، هرگونه فعالیت در پیام‌رسان‌های دیگر می‌تواند موجب اتلاف هزینه و زمان آن‌ها شود و سئو سایت نیز می‌تواند انتخاب خوبی برای این کسب و کار‌ها باشد.

اولین بودن در جمع آوری مخاطب در پیام‌رسان بعدی کشور تاثیر بسیار زیادی در برند سازی هر کسب و کاری خواهد داشت ولی انتخاب اشتباه نیز ضررهایی را می‌تواند متوجه کارفرما بکند. احتمالا تا اواسط تیر در صورت ادامۀ فیلترینگ تلگرام یکی از پیام‌رسان‌ها اغلب مخاطبین کشور را جذب خواهد کرد.

این نوشته کاملا بدون غرض نوشته شده و از دید یک کاربر عادی است. در بررسی نرم‌افزارهای فوق سعی شد، تا تمامی موضوعات بررسی شود، ولی ممکن است چیزی از قلم افتاده باشد، که در این صورت خوشحال می‌شوم تا توسط افراد آگاه به بنده اطلاع داده شود.

شماره تماس:09121723670

ایمیل:aliabaee2000@gmail.com

 


کاربر

مطلبی خوبی بود , فقط یک نکته را فراموش کردید . تلگرام چند سال سرمایه گذاری کرد سرویس رایگان داد تا بلاک چینی را در اینده با کمترین دردسر به کاربران ارایه دهد. پس انگیزه مادی بزرگی پشت این سرمایه بود. اما پیام رسانهای داخلی با تکیه به فروش شارژ و تراکنش بانکی چقدر ممکنه دوام بیارن ؟ این کار نیاز به سرمایه دارد و نگه داری این سیستم نیز از نظر هزینه کاری راحت نخواهدبود. ولی از این نکته مهم تر فراگیر شدن تلگرام در ایران بود, کافی است چرخی تو لیست تلفن خودتان بزنید ببینید چند نفر با هزینه های سنگین سعی کردن ابر کانال ایجاد کنند. حالا دستگاه قضایی و یا هر کس دیگه میاد براحتی میگه " اقا تعطیل" مگه میشه ؟ این کار نیاز به کار کارشناسی و دادن خسارت به این افراد دارد. اگر به همین سادگی میشه سازمانی را ساقط کرد چرا با این همه خطا سازمانهای اداری دولتی موازی هنوز پابرجا هستند مانند سازمان بحران کشور که حالش از همه خراب تره !!!!