وام ازدواج 15 میلیونی

از شیرینی های زندگی هر پسر و دختر جوانی زمان ازدواج و تهیه و تدارک دیدن برای این امر است. دولت با مساعدت در این راه سعی دارد ازدواج آسان را برای هر زوج جوانی ایجاد کند و آمار ازدواج را هم از این طریق بالا ببرد
یکشنبه 13 خرداد / 0 / 1007

وام ازدواج 15 میلیونی

وام ازدواج 15 میلیونی

از شیرینی های زندگی هر پسر و دختر جوانی زمان ازدواج و تهیه و تدارک دیدن برای این امر است. دولت با مساعدت در این راه سعی دارد ازدواج آسان را برای هر زوج جوانی ایجاد کند و آمار ازدواج را هم از این طریق بالا ببرد. قرار گرفتن قسمتی از بودجه ی کل کشور در راستای این هدف خود از اهمیت موضوع ازدواج خبر می دهد. در بودجه ی سال 1397 مقدار قابل توجه ای برای این امر در نظر گرفته شده است. وام پانزده میلیونی بدون صف انتظار در بانک های زیر نظر بانک ملی ارائه می شود و تا پنج سال نیز مهلت بازگشت اصل پول را به متقاضی می دهد.

کسانی که از قبل در صف پرداخت وام ازدواج ده میلیونی بودند با وارد شدن به سال نود و هفت می توانند از وام پانزده میلیونی بهره ببرند، علاوه بر این ها معاون ساماندهی امور جوانان گفت ممکن است به دلیل افزایش مبلغ وام تغییراتی در تعداد و نوع ضامن بوجود آید که امری طبیعی در پروسه ی بانک داری است. شروع پرداخت وام پانزده میلیونی ازدواج بعد از ابلاغ به دولت در اواسط فروردین شروع خواهد شد. این وام شامل تمام کسانی می شود که تا کنون وام ازدواج دریافت نکرده اند و در حال تشکیل پرونده برای دریافت وام هستند.

وام ازدواج پانزده میلیونی طبق یک بخش نامه ازسمت بانک مرکزی جمهوری اسلامی به بانک های دولتی و خصوصی دارای بخش قرض الحسنه ارائه شده و آن ها را موظف کرده است از در کمترین زمان به متقاضیان وام را اعطا کنند. بعد از پروسه ی تشکیل پرونده و کامل کردن فرم های مربوط در سایت بانک مرکزی زوج به شعبه ی مشخص شده ارجاع داده می شوند تا در با ارائه ی مشخصات و ضامن کار دریافت وام تمام شود، برای دریافت وام نباید عجله کرد چرا که ممکن است طبق قانون بین ده روز تا دو ماهه پروسه ی اداری این وام ها صورت گیرد.

شرایط گرفتن وام ازدواج پانزده میلیونی بدین شرح است: تابعیت ایرانی زوجین، دارا بودن کارت ملی، کد پستی محل سکونت، تنها زوجین در سال اول بعد از جاری شدن عقد می توانند به دنبال دریافت وام باشند.

مدارک مورد نیاز برای این وام پانزده میلیونی مانند تمام وام های ازدواج است، عقدنامه، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه ی زوجین، اصل و کپی شناسنامه ی ضامنین، اصل و کپی کارت ملی زوجین و ضامنین، کد رهگیری دریافت شده از سامانه ی بانک مرکزی.

اگر شخص متقاضی وام در حال حاضر کارمند رسمی یا پیمانی دولت بوده و یا در بخش های نیروی نظامی و انتظامی، نـهـادها و مـوسسات عمومی مثل شهرداری‌ و بنیادهای دولتی، کمیته امداد، هـلال احمر مشغول به خدمت رسانی باشد، ارائه یک گواهی تـعهد کسر اقساط از اداره ی  مربوطه به همراه ارائه فـیش حقوق و حکم کارگزینی کافی است و احتیاجی به ضامن نمی باشد. .

شرایط ضامنین برای دیگر زوجین بدین شرح می باشد: ضمانت از طریق یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نــیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مـوسسات عمومی، کارگر یا کارمند شرکت‌ های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی قابل قبول خواهد بود. همچنین ضمانت از سمت یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش حساب که به تایید و تشخیص شعبه پرداخت کننده رسیده باشد برای دریافت وام کفایت خواهد کرد همچنین ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی در سطح جامعه باشد. علاوه بر این ها افرادی که ساکن روستا هستند برای دریافت وام و تسلیم ضامن به بانک می توانند از یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت او توسط مهر شورای اسلامی روستا به اثبات برسد اقدا به دریافت وام پانزده میلیونی کنند.