بهترین محله نیاوران

تهران پایتختی مدرن و دارای پیشینه ی تاریخی غنی است. شهری که با بهترین امکانات رفاهی جز پر جمعیت ترین پایتخت های جهان شناخته می شود دارای چندین رده محل سکونت مناسب برای زندگی است. بسیاری خواهان زندگی در تهران و این شهر پر از پیشرفت هستند، کسانی که سالانه برای زندگی به تهران می آیند
چهارشنبه 16 خرداد / 1 / 8531

بهترین محله نیاوران

بهترین محله نیاوران

تهران پایتختی مدرن و دارای پیشینه ی تاریخی غنی است. شهری که با بهترین امکانات رفاهی جز پر جمعیت ترین پایتخت های جهان شناخته می شود دارای چندین رده محل سکونت مناسب برای زندگی است. بسیاری خواهان زندگی در تهران و این شهر پر از پیشرفت هستند، کسانی که سالانه برای زندگی به تهران می آیند در تلاش هستند که کیفیت زندگی بهتری برای خود ایجاد کنند به همین منظور آشنایی با محله هایی که می تواند سطح فرهنگی و اجتماعی بالاتری را به آن ها اعطا کند را باید شناسایی کرد. تمرکز امکانات و دسترسی به راه های اصلی شهر و هر نوع خدماتی بسته به هر محله و قرار گیری در سطح شهر متفاوت است. میزان توسعه یافتن یک محل علاوه بر سطح دغدغه ها به نوع زندگی و رتبه ی اجتماعی هر رده تقسیم می شود. تراکم نسبی و اشتغال جز فاکتورهای مهم و قابل اتکا در انتخاب یک محله برای زندگی محسوب می شود، همچنین از دیگر فاکتورهای شاخص می توان تعداد مراکز درمانی، ایستگاه‌ های آتش‌ نشانی، مراکز آموزشی، پارک و میدان‌ های میوه و تره‌ بار و خدمات روزمره را معرفی کرد. منطقه ی یک تهران با قرار گیری در قسمت شمالی پایتخت تمام این فاکتورها را داراست علاوه بر این ها آب و هوایی مناسب سطح ترافیک معقول نسبت به دیگر محله های تهران این منطقه را متمایز می کند. بر اساس دیگر عوامل اجتماعی مثل تحصیلات، ازدواج، طلاق و ... منطقه ی یک تهران جز بهترین وضعیت ها قرار می گیرد. این محله که در گذشته محل باغ های پر میوه ی تهران بوده است هنوز هم همان صفای سابق را تا حدودی داراست، نوع معماری این منطقه با توجه به این موضوع از هر دو نوع سنتی و مدرن تشکیل شده است. محله ی نیاوران با قرار گیری در منطقه ی یک از شمال به ارتفاعات دامنه جنوبی سلسله جبال البرز، از جنوب به بزرگراه چمران، از شرق به بزرگراه ارتش و از غرب به رودخانه ی درکه می رسد. مناظر فوق العاده و تمیزی هوا در این منطقه زبانزد خاص و عام است. محله ی نیاوران با قرار گیری در بافت فرهنگی و تاریخی منطقه ی یک دارای بناهایی مانند کاخ نیاوران ، فرهنگسرای نیاوران و تکیه ی نیاوران است.

 

محله نیاوران

دسترسی محله ی نیاوران از سمت غرب با تجریش، شرق با دارآباد و جنوب با فرمانیه است. خیابان اصلی محله ی نیاوران به نام شهید باهنر شناخته می شود و میدان نیاوران را به راحتی به میدان قدس متصل می کند. از بهترین محله های داخل نیاوران می تواند به صاحبقرانیه که در مجاورات کاخ نیاوران است نام برد این محله با قرار گیری در بین درختان تنومند حال و هوایی بسیار دلنشین دارد، صاحبقرانیه با مرکزیت خیابان اقدسیه  یا همان موحد دانش، از شمال به خیابان دارآباد، از جنوب به خیابان بوستان و چهارراه فرمانیه، از شرق به خیابان فیروزبخش و از غرب به خیابان پاسداران و سه راه اقدسیه می رسد که دسترسی بی نظیری را فراهم می آورد. از محله های بکر و خوش آب و هوای دیگر نیاوران می توان به محله ی منظریه اشاره کرد، قرار گیری این محله در ارتفاع بالا موجب این میزان از زیبایی شده است. خیابان منظریه و فیضیه دسترسی این محله را فراهم می کند همچنین اردوگاه تفریحی ورزشی باهنر در این محله واقع شده است. در قسمت غربی منظریه محله ی جماران قرار گرفته است که با حسینیه جماران و مسجد جامع جماران شناخته می شود. بیمارستان تخصصی بیقه الله نیز در این محل بنا شده است و با خیابان های حسنی کیا، یاسر، جماران و چوبینه راه های ارتباطی با دیگر محله های نیاوران دارد.

از دیگر مناطق سرسبز تهران و منطقه ی نیاوران محله ی جمشیدیه است، که در شمالی ترین قسمت قرار گرفته است، پارک جمشیدیه نیز در این محله قرار دارد، ارتفاع بسیار بالای این منطقه و خیابان ها دل باز ای جمله مهم ترین فاکتورهای این محله است. از قسمت شرقی این محله به کلکچال دسترسی خواهید داشت همچنین از خیابان سی و دوم حصارک و خیابان امیدوار منظریه می توانید به این منطقه برسید. از محله های اصلی و دارای امکانات عالی و یک بافت مدرن می توان به نخجوان اشاره کرد، محله که با قرار گیری در بافت شهری هنوز هم اصالت و سرسبزی خود را حفظ کرده است. این محله از سمت شرق به محله ی  جماران، از جنوب به شاه راه اصلی خیابان باهنر (نیاوران)، از غرب به امامزاده قاسم، ظهیرالدوله و خیابان دربند منتهی می‌ رسد و در شمالی ‌ترین قسمت آن خیابان کوهسار قرار گرفته است هم چنین سفارت خانه ی اتریش نیز در این منطقه واقع شده. از خیابان های اصلی این محله به خیابان احمدی زمانی، خیابان مژده (مقدسی)، خیابان صادقی قمی، خیابان همایون و خیابان مرجان می توان اشاره کرد.

محله نیاوران

دزاشیب منطقه ای تاریخی در دل منطقه ی یک تهران است، از جمله آثار تاریخی باقی مانده از تهران قدیم را می توانید در این محله بیابید. مسجد آقا شیخ علی، مسجد عمر رمضون، حمام بوعلی، کوچه فلاح، باغ مجدالدوله، باغ حاجی فخرالملک (انجمن خوش نویسان)، باغ حاجی سیدمحمد صراف، باغ علاءالسلطنه، باغ ایگار و باغ نظر از جمله مکان های مهم این محله هستند. محله ی دزاشیب تهران از سمت شرق با محله ی حصار بوعلی و کاخ صاحبقرانیه همسایه است، از سمت شمال به محله ی منظریه می رسد، از غرب با محله ی نخجوان ارتباط دارد و از جنوب به محله ی فرمانیه محدود می شود. خیابان های اصلی مورد استفاده محلی ها در این منطقه خیابان باهنر(نیاوران)، خیابان عمار، کامرانیه شمالی و خیابان فرمانیه است. بازار میوه تربار این منطقه از جمله فاکتورهاش شاخص محله محسوب می شود. منطقه ی فرمانیه و دزاشیب هر دو در یک سطح از امکانات و خدمات قرار دارند و جز لوکس ترین محله های تهران شناخته می شوند. محله ی فرمانیه در منطقه ی یک تهران از جنوب با بزرگراه صدر و منطقه اختياريه، از غرب با كامرانيه جنوبی و چيذر، از شمال با نياوران و حصار بوعلی و از شرق با ميدان نوبنياد همسايه است. همچنین خیابان فرمانیه (شهید دکتر لواسانی)، خیابان اصلی این محله است، که از چهارراه فرمانیه در شرق شروع می شود و تا چهارراه کامرانیه و بلوار اندرزگو در غرب ادامه خواهد داشت. زندگی در یک محله ی راحت و با دسترسی آسان و امکانات رفاهی مناسب در این محله ها به راحتی به دست می آید.

محله نیاوران