بررسی بازخورد، اعضا و مخاطبین پیام‌رسان‌های داخلی

در مقاله قبلی سعی کردم تا امکانات پیام رسان‌های داخلی را بررسی کنم در این مقاله سعی در بررسی کمی و کیفی مخاطبین آن‌ها با اطلاعات موجود دارم. لازم به ذکر است که پیام‌رسان ایتا روی دستگاه بنده کار‌نمی‌کند و پیام‌رسان آی گپ کارایی خاصی ندارد.
پنجشنبه 17 خرداد / 4 / 1394

بررسی بازخورد، اعضا و مخاطبین پیام‌رسان‌های داخلی

 

          سوالات:

  • کدام پیام‎‌رسان داخلی اعضای بیشتری دارد؟
  • کانال‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی چه بازخوردی دارند؟
  • نرخ مشارکت افراد در پیام‌رسانهای داخلی چگونه است؟

 

 

 برای پاسخ به سوالات بالا جدولی حاوی اطلاعاتی از پیام‌رسان‌های داخلی تهیه شده که در این مقاله قرار گرفته است.

 

آمار بازدید پیام‌رسان‌های داخلی

 

تعداد اعضای پیام‌رسان‌های داخلی

 

تعداد مخاطبین پیام‌رسان سروش را از کانال رسمی آن و تعداد مخاطبین پیام‌رسان گپ از سایت آن برداشت شده است، باقی پیام‌رسان‌ها هیچ عددی را به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند.

 

بررسی اعضا و بازدید  کانال پیام‎‌رسانهای داخلی

 

در بیشتر پیام‌رسان‌ها کانال خبر فوری بیشترین تعداد مخاطب را به خود اختصاص داده است و در این نمودار سعی شده تا با بررسی تعداد زیادی از کانال‌های یک پیام‌رسان، بیشترین تعداد اعضای یک کانال در یک پیام‌رسان درج شود.

همچنین با بررسی پست‌ها تا یک هفته سعی شد تا بیشترین بازدید از یک پست‌ نیز مشخص شود، که می‌تواند نشانه‌ای از نرخ مشارکت افراد در یک پیام‌رسان باشد (با رنگ نارنجی در نمودار فوق مشخص شده است). *بسیاری از پیام‌رسان‌ها این امکان را فعال نکرده بودند.

 

بررسی تعداد مخاطبین پیام‌رسان‌های داخلی

 

در بررسی مخاطبین، لیست مخاطبین در هر پیام‌رسان از روی دستگاه بنده شمرده شد. که با توجه به حضور بیش از 400 مخاطب از جایگاه و سلیقه‌های متنوع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی خیلی هم دور از واقعیت برای تجزیه و تحلیل نخواهد بود.

برای بررسی نرخ مشارکت افراد در هر پیام‌رسان نیز تعداد مخاطبین عکس‌دار شمرده شد که در نمودار بالا درج شده است.

نتیجه گیری:

متاسفانه بسیاری از پیام‌رسان‌ها تعداد کاربران خود را اعلام نکرده‌اند و نمی توان در مورد آن‌ها قضاوت‌کرد.

 

در تلگرام معمولا پست‌‌های هر کانال بعد از 24 ساعت توسط 20 درصد از مخاطبین دیده می‌شد. که این عدد بعد از سه روز به حدود 40 الی 50 درصد مخاطبین می‌رسید. با توجه به عدم اعلام میزان بازدید در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و نرخ 10 درصدی بازدید‌ها بعد از چند روز به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در آن‌ها نیازمند ملاحظات بیشتری است.

در مورد مخاطبین شاید نتیجه‌گیری بنده با مستندات کمتری صورت‌گرفته باشد ولی در هر صورت مراجعۀ افراد به پیام‌رسان‌های داخلی نسبتاً کم بوده و خیلی‌ها صرفا این پیام‌رسان‌ها را نصب کرده اند. لذا نسبت به تلگرام که حدود 250 مخاطب که 213 مورد از آن‌ها عکس روی پروفایلشان دارند، نرخ مشارکت پیام‌رسان‌های داخلی هنوز ناچیز است.

 

این مطلب قطعا خطا داشته و قابل استناد به صورت 100% نمی‌باشد اما با توجه به نبود مرجع تحقیقاتی صادق نمی‌توان اطلاعات کاملا صادقانه‌ای را بدست اورد

در صورتی که از این مقاله لذت بردید مقالۀ قبلی بنده در خصوص ویژگی‌های پیام‌رسان‌های داخلی را نیز مطالعه نمایید.

 

 

این نوشته کاملا بدون غرض نوشته شده و از دید یک کاربر عادی است. در بررسی نرم‌افزارهای فوق سعی شد، تا تمامی موضوعات بررسی شود، ولی ممکن است چیزی از قلم افتاده باشد، که در این صورت خوشحال می‌شوم تا توسط افراد آگاه به بنده اطلاع داده شود.

شماره تماس:09121723670

ایمیل:aliabaee2000@gmail.com