شهرک نفت تهران کجاست

تهران بعد از انقلاب اسلامی دچار تغییرات زیادی در بخش شهرسازی شد، احداث محله هایی برای سکونت کارمندان و کارکنان دولت جز اهداف شهرداری تهران قلمداد می شد که با کمترین میزان مخاطره روانی بتوانند زندگی خوبی را برای زحمتکشان فراهم آورند
یکشنبه 7 مرداد / 0 / 10687

شهرک نفت تهران کجاست

شهرک نفت تهران کجاست

تهران بعد از انقلاب اسلامی دچار تغییرات زیادی در بخش شهرسازی شد، احداث محله هایی برای سکونت کارمندان و کارکنان دولت جز اهداف شهرداری تهران قلمداد می شد که با کمترین میزان مخاطره روانی بتوانند زندگی خوبی را برای زحمتکشان فراهم آورند. تهران پایتختی است که بیشترین امکانات را به طور متمرکز در خود جای داده است، امکاناتی از قبیل محیط های آموزشی، بهداشتی، اداره جات و بازارهای بزرگ. این تمرکز بیش از حد موجب شده تا بسیاری از ایرانیان علاقمند باشند برای ادامه ی زندگی به تهران مهاجرت کنند و برای بهبود کیفیت زندگی خود تلاش کنند. ساخت شهرک هایی با اصول شهرسازی موجب می شود که کسانی که در این شهرک ها خانه ای انتخاب می کنند به راحتی بتوانند به تمام امکانات دسترسی داشته باشند. شهرک در تعریف شهرسازی به این معناست که بعد از ایجاد شهرها با توجه به گستردگی و ازدیاد جمعیت شهرهای کوچکی به اسم شهرک ایجاد شدند که از دیگر محله ها متمایز هستند اما دارای امکانات کاملی از یک شهر در خود خواهند. شهرها با رشد سریع جمعیت و مهاجرت بسیاری از مردمان دچار توسعه ای بی رویه و تراکم بیش از حد می شود، ساخت این نوع شهرک ها در حومه ی شهرها بدون تمرکز ترافیکی و اجتماعی موجب می شود که شهری با بهره وری بالاتری داشته باشیم. تهران از این قاعده مستثنی نیست، تمرکز بالای جمعیت و وارد شدن هر ساله ی مهاجران به این پایتخت شلوغ باید مدیریت شود. شهرک های بسیاری در تهران وجود دارند که برای کنترل جمعیت و رفت و آمد ایجاد شده اند.

شهرک نفت تهران

شهرک نفت تهران که بوسیله ی شرکت دولتی نفت ساخته و احداث شد در سال 1364 به بهره برداری رسید، این شهرک برای کارکنان شرکت نفت خانه هایی را طراحی و به ساخت رسانده بود. احداث این شهرک به نوعی بود که دسترسی مناسبی به ساکنان آن می داد، از سمت جنوب به خیابان نخل، شمال به خیابان کیش یا همان انتهای آبادان، از شرق به محلاتی و غرب به شهرک دانشگاه. این شهرک خوش ساخت به دلیل ممنوعیت در ساخت و ساز بیش از هزار و ششصد متر کاملا پر شده از ساختمان و فضایی برای رشد ندارد. شهرک نفت شامل این محله ها در دل خود است: البرز، صدف، گلها، دانشگاه، اقدسیه، آفتاب و مهتاب. از جمله امکانات رفاهی بوجود آمده در این شهرک می توان به: دانشگاه پیام نور، بیمارستان 505 ارتش، پیست دوچرخه سواری، باشگاه ورزشی سرداران شهید شمیرانات، بیمارستان محک ( اولین بیمارستان کودکان سرطانی)، مسجد امام مهدی (عج)، مسجد حضرت فاطمه زهرا(س)، مسجد امام جعفر صادق (ع)، حسینیه شهرک البرز، حسینیه اقتدار، نماز خانه شهید احمد لو، داروخانه، درمانگاه، میدان میوه و تره بار، باشگاه بدنسازی و پارک های عمومی اشاره کرد. چاپخانه و باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه نیز در شهرک نفت اخداث شده اند.

شهرک نفت که جز بهترین مناطق تهران از نظر آب و هوایی است که در گذشته ی تهران به عنوان زمین های کشاورزی از آن استفاده می شده، قبل از انقلاب دکتر اقبال که مدیرعامل شرکت نفت بود این زمین ها را برای شرکت نفت خریداری می کند بعد از انقلاب با تفکیک این زمین ها محوطه هایی با مساحت های گوناگون به تعداد ششصد قطعه ایجاد شد تا با برنامه ریزی به مرحله ی ساخت و اجرا برسد، در این راه تعاونی وزارت نفت و تعاونی پالایشگاه تهران از مؤسسات مهم ساخت و راه اندازی این شهرک مستقل بوده اند. فضای شهرک نفت به دلیل وجود رشته ای از یک قنات زنده که از زیر بلوار کنگان به سمت ازگل در حرکت است. محیط سبز و زیبای شهرک نفت به دلیل وجود این قنات و مسیل رودخانه ای است مه در حاشیه ی آن وجود دارد، برای دسترسی به این شهرک می توانید از خروجی شمالی بزرگراه امام علی که به این محله ختم می شود نیز استفاده کنید، علاوه بر این بزرگراه شهید همت، شهید بابایی، شهید صیاد شیرازی و شهید آیت الله صدر نیز دسترسی مناسبی را برای شما به ارمغان می آورد.

شهرک نفت تهران

در بررسی مردمان و اهالی این منطقه می توان به این مسئله پی برد که بیشتر اهالی این شهرک جز کارمندان صنایع دفاع، شهرداری و کارخانه سیمان البرز و ... هستند و از نظر اقتصادی افرادی متوسط قلمداد می شوند. پنج هزار خانواده ای که در این شهرک زندگی می کنند از طریق وزارت مسکن و شهر سازی خانه های خود را تهیه کرده اند. فضای زیبای شهرک نفت به دلیل قرار گیری در دامنه کوه های البرز، بسیار چشم نواز است، و حتی باد هم از جهت شمال به جنوب می وزد و هوایی لطیف را در شب ها ایجاد خواهد کرد. شهرک نفت که به صورت تصاعدی در حال افزایش جمعیت است در ارتفاعی از تهران واقع شده که بهترین آب و هوا را داراست و از دود و دم این پایتخت به دور است. برای دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی می توانید از مترو استفاده کنید، نزدیک ترین ایستگاه مترو به این شهرک ایستگاه قائم در خط سه مترو تهران است که به راحتی می توانید بوسیله ی اتوبوس و تاکسی به این شهرک دسترسی پیدا کنید. ایستگاه قائم آخرین مقصد از خط سه متروی تهران است که از سمت شرق بوسیله ی تغییر مسیر در ایستگاه دروازه شمیران حرکت به سمت دروازده دولت باید به ایستگاه شهید بهشتی بروید و بعد از آن خط قائم را برای ادامه ی مسیر انتخاب کنید. از سمت شمال کافی است بعد از انتخاب خط یک مترو به ایستگاه بهشتی برسید و به سمت ایستگاه قائم حرکت کنید. از غرب تهران در بوسیله ی خط چهار به ایستگاه تاتر شهر بروید و در این ایستگاه تغییر مسیر خود را به سمت قائم را در دستور کار قرار دهید تا به مقصد خود برسید. از جنوب تهران بهتر است خط یک را تا شهید بهشتی ادامه دهید و باز هم به سمت خط سه قائم خط خود را عوض کنید. شهرک نفت در شمال شرقی تهران واقع شده است و از نظر دسترسی چه با خودروی شخصی و چه با وسایل حمل و نقل عمومی بهترین انتخاب ها را برای شما فراهم می آورد.

شهرک نفت تهران