هزینه زندگی در تهران برابر با پیشرفته ترین شهر های دنیا

هزینه زندگی در تهران بر اساس معیار های درآمد و رفاهی در زمره گران ترین های ایران قرار دارد. هزینه زندگی در تهران نسبت به دیگر پایتخت های جهان مطلوب و متوسط می باشد
یکشنبه 18 شهریور / 1 / 1201

هزینه زندگی در تهران برابر با پیشرفته ترین شهر های دنیا

هزینه زندگی در تهران برابر با پیشرفته ترین شهر های دنیا

شهر های مدرن و پایتخت های بزرگ جهان مخارج بالایی در زمینه اقامت و زندگی را شامل می شوند. هزینه زندگی در تهران در زمره گران ترین شهر های ایران می باشد.

پایتخت و مصائب آن

پایتخت کشور ایران یکی از زیبا ترین و مدرن ترین کشور های دنیا می باشد. تهران از جمله شهر های توسعه یافته و پیشرو در جهان می باشد و علت ان وجود تولید ناخالص داخلی بالا، مراکز تفریحی و رفاهی، میزان سواد آموزی، سلامتی و ... می باشد. با وجود تمام این ویژگی های بسیار خوب باید گفت که پایتخت دارای ترین های دیگری همچون پر جمعیت ترین، آلوده ترین، شلوغ ترین و گران ترین شهر در ایران می باشد. هزینه زندگی در تهران با در نظر گرفتن معیار ها و شاخص های مخارج یک خانواده بسیار بالاست. البته هزینه زندگی در تهران و مناطق مختلف آن دارای تغییرات و تفاوت هایی نیز می باشد که علل عمده آن در تفاوت های درامدی، شغل، سطح رفاه، تحصیل و مواردی از این دست می باشد.

رتبه بندی هزینه زندگی در تهران بر ترازوی جهانی

از میان 140 پایتخت جهان و مناسب برای جهان، پایتخت ایران در رده 127 جهان قرار دارد، این رتبه بندی بر اساس میزان رفاه، سطح درامدی، امکانات رفاهی و فرهنگی، درصد تحصیلات، امنیت و... تعیین می گردد. میانگین درامدی در میان خانواده های تهرانی در حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است و این میزان با رشد روز افزون اجاره بها، نرخ زمین، هزینه زندگی، و ... بسیار محدود می باشد. البته باید اشاره کشور دو استان مرکزی و تهران به عنوان قلب تپنده صنعت کشور محسوب می گردند و استان تهران یک شهر در حال رشد و توسعه می باشد. از این رو هزینه زندگی در تهران در زمره ارزان ترین و مطلوب ترین هزینه در میان پایتخت های جهان می باشد.

هزینه زندگی در تهران

هزینه زندگی در تهران را بر اساس شاخص هایی همچون هزینه روزانه، هزینه تفریحات، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه حمل و نقل، هزینه تحصیل و مواردی از این دست تعیین می گردد. طبق آمار هزینه زندگی در تهران در زمره گران ترین شهر ایران و شهر ایلام در زمره ارزان ترین شهر می باشد، این آمار بر اساس تناسب سطح درامدی و میزان امکانات رفاهی هر شهر تعیین می گردد. اشتغال، امکانات تحصیلی، مراکز رفاهی، سطح درامد، امنیت و سلامتی در ارتقا یا پسرفت رتبه رفاه شهری بسیار موثر می باشند.

مخارج زندگی در تهران کدامند

از جمله مهم ترین هزینه زندگی در تهران موارد زیر می باشد:

* مسکن: اجاره بها در مناطق مختلف تهران متفاوت است و به ازای هر متر مربع تقریبا 24 هزار تومان نرخ اجاره بها می باشد.

* حمل و نقل: هزینه استفاده از وسیله نقلیه عمومی نسبت به هزینه خودرو شخصی بسیار ارزان تمام می شوند، استفاده از اتوبوس، مترو، تاکسی، ون و... از این دسته می باشند. مشکلی که در استفاده از این وسایل وجود دارد شلوغی شهر تهران، مشکلات ترافیکی و کمبود وسایل نقلیه نسبت به جمعیت می باشد.

* تحصیل: برترین مراکز عالی دانشگاهی دولتی در تهران قرار دارند که شامل بالاترین میزان امکانات رفاهی، سطح تحصیلی و رتبه در جهان می باشند، تحصیل در دانشگاه های دولتی از میزان هزینه های زندگی در تهران می کاهد.

* خرید و تفریح: وجود مراکز خرید و تفریحی متعدد در تهران با سطوح قیمت مختلف وجود دارد. این سطح قیمت از رایگان تا بسیار لوکس وجود دارد و فرد می تواند با انتخاب یک پاساژ خرید یا یک مرکز تفریحی با قیمت متوسط از مخارج و هزینه زندگی در تهران بکاهد.

* خوراک: میزان بالایی از درامد خانوار صرف خریداری خوراک از رستوران یا فست فود و مواد اولیه برای پخت و پز می گردد. باصرفه جویی و کنترل این مخارج می توان هزینه زندگی در تهران را متعادل نگاه داشت

* مخارج خانه: هزینه مربوط به قبض مصارف سوخت و انرژی در تهران نسبت به دیگر پایتخت ها نسبتا ارزان هستند، میزان هزینه خوراک خانگی و به صورت خرید مایحتاج بسیار ارزان تر از صرف غذا در رستوران یا فست فود می باشد.

 


کاربر

dari bari